24. listopadu 2023, IPPO

Michal Chládek: Doba nároková: Platy zvýšit! Inflaci, daně, pracovní dobu a deficit snížit

rubrika: Komentáře

Stávku učitelů? Dokážu pochopit. Stávku lékařů? Taky. Stávku zaměstnanců Škoda Auto ale pochopit nedokážu. Demonstrovat proti vládě při průměrném platu 65 tisíc mi přijde absurdní. Osobně bych samozřejmě také chtěl vyšší plat (mzdu), neplatit daně, pracovat tři hodiny denně a do toho mít vyrovnaný státní rozpočet. V ideálním světě by to šlo. V ideálním svět ale nežijeme a nežije se v něm vůbec nikde.

Ke stávce učitelů jen pár poznámek. Rozpočet školství roste o osm miliard, platy učitelů porostou a financování asistentů pedagoga se nezmění. Problémem skutečně jsou nízké platy nepedagogických pracovníků (školníci, kuchařky). Na zamyšlenou ale dávám otázku, jestli skutečně potřebujeme v každé škole jednu jídelnu, hospodářku, školníka atd. Z mého pohledu by bylo lepší tyto lidi sdílet mezi více školami. A to chce reformu, a ta chce ještě trochu času. Mimochodem podobně je to u některých úřednických pozic v malých obcích.

Stávkovat chtějí i lékaři, u kterých frustraci chápu – hlavně u absolventů, mladých lékařů. Ministerstvo proto nabídlo navýšení odměňování všech zdravotníků o zhruba 1,7 miliardy korun a plošné navýšení tarifních tabulkových platů o 5 %. Návrh garantoval platy lékařů v přímo řízených nemocnicích u čerstvých absolventů lékařské fakulty na minimálně 44 578 Kč po státnicích, po kmeni na minimálně 52.444 Kč a po atestaci na minimálně 65 061 Kč. Odbory na tento návrh řekly bohužel ne.

Bizarní stávky typu Škoda auto, kde je průměrná mzda 65 tisíc korun ročně skutečně pochopit nedokážu. Vedení Škoda Auto stávka nevadí, také automobilce se totiž nelíbí zavedení stropu ročního objemu nedaněných benefitů. Tak snad jen připomenu, že největším příjemcem peněz z programu Antivirus (za Babišovi vlády) byla automobilka Škoda Auto. Stát jí v době epidemie na mzdy poskytl přes 1,3 miliardy korun.

Stávka obecně je podle mě hlavně PR šéfů odborů, kteří nechtějí vyjednávat. Chtějí si diktovat podmínky, a to přesto, že jednotliví ministři nabízejí kompromis. Stávka prostě bude za každou cenu, protože potřebujeme mediální zásah a peskovat vládu zleva zprava. Takhle se buduje sociální smír? Těžko. Požadavky odborů jsou navíc v duchu: Platy zvýšit! Inflaci, daně, pracovní dobu a deficit snížit. To potvrzuje, že absolutně nechápou problémy související se současnýmschodkem státních financí.

Kombinovat nároky všech prostě nejde. Bohužel. Vláda dělá ve stávajícím složení maximum pro to, aby konsolidovala státní rozpočet, má za sebou více než 70 konkrétních úspěchů (k dnešnímu dni už asi 100) a připravuje reformy i strategické investice. Bohužel se to ale v přebujelém státním systému dělá velmi složitě.Naše nejnovější výstupy

29. února 2024, IPPO

Pravej podcast: Válka na Ukrajině - hostem Tomáš Pojar

Dva roky ruské agrese na Ukrajině očima Tomáše Pojara. Jak ovlivnila jeho roli poradce pro národní bezpečnost? Jak vzpomíná na první dny invaze? Co říká o dalším průběhu konfliktu? Evropská úroveň Jak je na tom obranný průmysl? Co říká o spolupráci na úrovni Unie i na úrovni V4? A máme mít Evropskou armádu? Odpověď nejen na tyto otázky najdete v novém díle Pravýho podcastu!

29. února 2024, IPPO

V Brně se sešel další klub mladých zastupitelů, o diskuzi nebyla nouze

V pondělí 26. února 2024 se ve večerních hodinách uskutečnilo pravidelné setkání klubu mladých komunálních zastupitelů, ze všech koutů Jihomoravského kraje. Tento pilotní projekt, jež organizuje regionální klub Mladých konzervativců v Brně a Pravý břeh – Institut Petra Fialy, ve spolupráci s Institutem pro pravicovou politiku, má za cíl vytvořit platformu pro sdílení zkušeností mezi mladými lidmi v politice, a zároveň zprostředkovat diskuzi napříč generacemi v rámci ODS.

19. února 2024, IPPO

Kateřina Hloušková: České školy se bouří – šlo tomu předejít a jak z toho ven?

Za posledních deset let se výdaje českého státu v oblasti školství téměř zdvojnásobily. V roce 2015 nás vzdělávání stálo 138 miliard, letošní rozpočet je vyšší než 270 miliard. Oblast školství je jednou z mála, kde peníze rostou i navzdory výraznému šetření státu, do regionálního školství jde letos o 5 miliard více než minulý rok. Nadprůměrně ohodnocení jsou konečně i čeští učitelé. Přesto to ke spokojenosti zdaleka nestačí. Pedagogové i nepedagogičtí pracovníci jsou frustrovaní a jejich zástupci opět mluví o nevyhnutelnosti stávky. Jinými slovy, čelíme velké krizi v době, kdy bychom jí čelit neměli. A to je rozhodně zvláštní. 

15. února 2024, IPPO

Martin Staněk: Inflace na 2,3%. Vysoká inflace poražena

Český statistický úřad dnes zveřejnil informaci o výši lednové inflace. Přestože v prvním měsíci v roce dochází zpravidla k největším růstům spotřebitelských cen neboť dochází k přeceňování takřka všech komodit, dosáhla v České republice inflace za leden úrovně 2,3%. To je skvělá zpráva! Vysoká inflace je poražena.

13. února 2024, IPPO

Pravej podcast: Speciál - Volby v USA

Michael Durčak v Pravým podcastu. Je Trump stále vizionář? Stav republikánských primárek. Jak se GOP stala Trumpovou stranou? A jaké problémy v současnosti hýbají americkou politikou? Toto a mnohem více se dozvíte v novém díle @pravejpodcast s Michaelem Durčákem.