24. listopadu 2023, IPPO

Michal Chládek: Doba nároková: Platy zvýšit! Inflaci, daně, pracovní dobu a deficit snížit

rubrika: Komentáře

Stávku učitelů? Dokážu pochopit. Stávku lékařů? Taky. Stávku zaměstnanců Škoda Auto ale pochopit nedokážu. Demonstrovat proti vládě při průměrném platu 65 tisíc mi přijde absurdní. Osobně bych samozřejmě také chtěl vyšší plat (mzdu), neplatit daně, pracovat tři hodiny denně a do toho mít vyrovnaný státní rozpočet. V ideálním světě by to šlo. V ideálním svět ale nežijeme a nežije se v něm vůbec nikde.

Ke stávce učitelů jen pár poznámek. Rozpočet školství roste o osm miliard, platy učitelů porostou a financování asistentů pedagoga se nezmění. Problémem skutečně jsou nízké platy nepedagogických pracovníků (školníci, kuchařky). Na zamyšlenou ale dávám otázku, jestli skutečně potřebujeme v každé škole jednu jídelnu, hospodářku, školníka atd. Z mého pohledu by bylo lepší tyto lidi sdílet mezi více školami. A to chce reformu, a ta chce ještě trochu času. Mimochodem podobně je to u některých úřednických pozic v malých obcích.

Stávkovat chtějí i lékaři, u kterých frustraci chápu – hlavně u absolventů, mladých lékařů. Ministerstvo proto nabídlo navýšení odměňování všech zdravotníků o zhruba 1,7 miliardy korun a plošné navýšení tarifních tabulkových platů o 5 %. Návrh garantoval platy lékařů v přímo řízených nemocnicích u čerstvých absolventů lékařské fakulty na minimálně 44 578 Kč po státnicích, po kmeni na minimálně 52.444 Kč a po atestaci na minimálně 65 061 Kč. Odbory na tento návrh řekly bohužel ne.

Bizarní stávky typu Škoda auto, kde je průměrná mzda 65 tisíc korun ročně skutečně pochopit nedokážu. Vedení Škoda Auto stávka nevadí, také automobilce se totiž nelíbí zavedení stropu ročního objemu nedaněných benefitů. Tak snad jen připomenu, že největším příjemcem peněz z programu Antivirus (za Babišovi vlády) byla automobilka Škoda Auto. Stát jí v době epidemie na mzdy poskytl přes 1,3 miliardy korun.

Stávka obecně je podle mě hlavně PR šéfů odborů, kteří nechtějí vyjednávat. Chtějí si diktovat podmínky, a to přesto, že jednotliví ministři nabízejí kompromis. Stávka prostě bude za každou cenu, protože potřebujeme mediální zásah a peskovat vládu zleva zprava. Takhle se buduje sociální smír? Těžko. Požadavky odborů jsou navíc v duchu: Platy zvýšit! Inflaci, daně, pracovní dobu a deficit snížit. To potvrzuje, že absolutně nechápou problémy související se současnýmschodkem státních financí.

Kombinovat nároky všech prostě nejde. Bohužel. Vláda dělá ve stávajícím složení maximum pro to, aby konsolidovala státní rozpočet, má za sebou více než 70 konkrétních úspěchů (k dnešnímu dni už asi 100) a připravuje reformy i strategické investice. Bohužel se to ale v přebujelém státním systému dělá velmi složitě.



Naše nejnovější výstupy

17. července 2024, IPPO

Jan Hroudný: Kdo je J. D. Vance?

Trump si vybral svého kandidáta na viceprezidenta. Je jím (možná poněkud překvapivě) republikánský senátor za stát Ohio J. D. Vance. Jde o vůbec nejmladšího republikánského senátora a v politice je v podstatě začátečníkem.

16. července 2024, IPPO

Babylon Brusel: Ondra je europoslanec! Trollení a loutkaření v EP

Nový europoslanec, vytrollení Danuše i loutkové divadlo Babiše. To vše a mnohem víc v dalším díle podcastu Babylon Brusel!

16. července 2024, IPPO

Tereza Cimoradská: Kontraproduktivní nastavování zrcadel

Na sociálních sítích, především pak na Facebooku, je možné již delší dobu pozorovat velmi specifický fenomén. Nahlédneme-li do diskuzí pod příspěvky některé ze stran na demokratické straně politického spektra, vždy tam objevíme urážky, vulgarity a občas i výhružky. To samotné není nijak zajímavé ani výjimečné. Co si ale pozornost zaslouží, jsou osoby autorů. Zatímco důchodkyně Marie (jména jsou zde volena čistě náhodně a pro ilustraci) píše do komentářů, že premiér by měl viset s celou vládou, protože „je to banda vlastizrádců“, její profil přetéká fotkami pejska, kýčovitými přáníčky pro „krásný den všem dobrým lidem“ a virálními videy se zvířátky. Sem tam se objeví i fotka zahrádky s textem „Podívejte, jak mi krásně kvetou jiřinky.“ V původní diskuzi pak o pár příspěvků pod Marií nalezneme například Pavla ve středním věku. Ten pro změnu obviňuje vládu z kolaborace, vyhrožuje lidovým soudem, opakováním defenestrace a celé to prokládá vulgaritami v kadenci převyšující četnost interpunkce. Ani Pavlův profil nebude ničím výjimečný – fotky auta, rodiny, sem tam kus masa na grilu nebo piva na restaurační zahrádce. Stejně jako u důchodkyně Marie ani u Pavla ve středním věku není na první pohled patrné, že se jedná o člověka, který se neštítí na názorového oponenta vyslat salvu toho nejhoršího a nejvíce nenávistného, co dokáže vymyslet.

3. července 2024, IPPO

Eva Decroix: Doba politických trhovců a sládků se vrací

V těchto dnech mě napadají slova Františka Vaňka z Audience  „Je to všechno na hovno —“. V Evropě vzniká první otevřeně proruská koalice a to zcela podle notiček Kremlu. V tupé a slepé snaze získat či udržet si moc si nasadila líbivou tvářičku ochrany národních zájmů. Že nic není víc v rozporu s našimi národními zájmy než kamarádšoft s těmi, kteří podkopávají bezpečnost našeho státu, je jen bezvýznamný paradox.  Historie jich je plná.

2. července 2024, IPPO

Martin Staněk: Schodek státního rozpočtu je nejnižší za posledních pět let

Jeden z nejdůležitějších slibů vlády Petra Fialy – snižování veřejného zadlužení, se postupně daří naplňovat. Státní rozpočet skončil v 1. pololetí ve schodku 178,6 miliard korun, deficit se tak zmírnil proti květnovým 210,4 miliardám. Výsledek hospodaření je nejlepší za posledních pět let. Vše nasvědčuje tomu, že plán rozpočtu na letošní rok se podaří naplnit.