27. listopadu 2023, IPPO

Michal Chládek: Koblihu nebo salát? Efekt dlouhodobých a krátkodobých rozhodnutí

rubrika: Komentáře

Dám si koblihu a pustím si nekonečný seriál, nebo si raději dám salát a půjdu si zacvičit? Podobně jako v životě i v politice můžeme dělat krátkodobě příjemná a líbivá rozhodnutí, která nám ale z dlouhodobého hlediska ubližují.

Výhled naší ekonomiky se posunul z negativního na stabilní. Negativní byl kvůli nezodpovědnému rozhazování peněz a energetické závislosti na Rusku. Proč? Protože právě vláda Andreje Babiše činila krátkodobě lákavá rozhodnutí.

Vláda Petra Fialy narozdíl od té předchozí ale nemění svá rozhodnutí podle toho, co vyjde daný měsíc v průzkumu. Důvody jsou jasné. Odstřižení od ruského plynu, připravená fiskální konsolidace o objemu cca 2 % HDP a realizace důchodové reformy snižující neudržitelný růst nákladů spojený se stárnutím obyvatelstva.

Toto a další aspekty jasně ukazují, že Fialova vláda dělá svou politiku dobře. Vládě se daří ozdravovat a stabilizovat veřejné finance. Z médií se sice může zdát, že nám všem hrozí chudoba a hlad. Z výzkumů ale jasně vychází, že Česko je jednou ze zemí, kde chudobou trpí nejméně lidí.

Skutečnost, že se daří stabilizovat veřejné finance, naznačuje i fakt, že by nás měl v dlouhodobém horizontu čekat ekonomický růst. Stáváme se totiž opět kredibilní zemí pro investory. Tím pádem k nám velmi pravděpodobně budou proudit investice ve větším počtu.

Stav České republiky nemůžeme posuzovat pouze z krátkodobé perspektivy. Rozhodnutí jedné vlády má totiž obrovský vliv na funkční období té následující. Proto v této vládě vznikají dlouhodobé vize, jako například Restart česka, který má určit směřování na dalších deset let. Důležité je i ustanovení vládního výboru pro strategické investice, který řeší koncepci napříč resorty.

Efekt dlouhodobých vs. krátkodobých rozhodnutí se jednoduše ukazuje v běžném i politickém životě. Když si rodina půjčí na dovolenou a rozháže všechny peníze na Vánoce, tak má krátkodobě asi radost. Dlouhodobě jí to ale příliš nepomůže, protože je za dveřmi exekutor. Podobně je to i v našem politickém světě. Máme možnost si dál půjčovat, přidávat všem a snižovat daně. Pak na nás sice nepřijde exekutor. Nepřijdou však ani investoři nebosoukromý kapitál, a to by znamenalo velký problém.



Naše nejnovější výstupy

11. října 2024, IPPO

Martin Staněk: Digitalizace ve zdravotnictví běží podle plánu

Vláda Petra Fialy v minulém týdnu na svém zasedání schválila zákona o elektronizaci zdravotnictví. Ten nyní poputuje do sněmovny. Nová úprava by tak měla začít platit od začátku roku 2026. Zvýšit by měla nejen komfort pacientů, ale především usnadnit přenos dat mezi jednotlivými zdravotnickými zařízeními.

10. října 2024, IPPO

Kateřina Hloušková: Novela školského zákona: Školství je pro vládu prioritou

V roce 2025 se do českého školství investuje téměř 291 miliard korun. To je naprosto rekordní částka, která se meziročně zvýšila o 22 miliard. Mimochodem jen toto navýšení představuje větší sumu peněz než je celý rozpočet Ministerstva kultury. Všechny divadla, koncerty, galerie, hrady, zámky, festivaly, muzea, výstavy prostě veškerá kultura, na kterou není Česká republika úplně chudá, nás stojí méně, než kolik je v příštím roce přidáno českému školství. Největší část těchto peněz půjde do regionálního školství, jinými slovy do základních a středních škol, kde platy učitelů vzrostou o 7 %. Přesto to budou velmi pravděpodobně právě tyto školy a učitelé, nikoliv hudebníci, kasteláni či kurátoři, kdo bude mluvit o stávce, podfinancovanosti a o tom, že jejich resort není pro vládu prioritou. Je. A dokazuje to i aktuální novela školského zákona.  

9. října 2024, IPPO

Michal Chládek: Oligarchicko-mediální komplex, Piráti a Seznam Zprávy, soud vs. Bartoš

Poslední týdny jsou pro milovníky dramatu super podívanou. Piráti opouštějí vládu, aniž by je někdo vyhazoval. „Provalil“ se oligarchicko-mediální komplex, do kterého jsou zapojeni Seznam Zprávy, Michal Půr, ODS a kdo ví kdo ještě. A to i přesto, že jedna z hlavních agend Seznam Zpráv jsou „kauzy“ Pavla Blažka a Michal Půr se minimálně v posledních dílech Insideru netváří jako největší milovník ODS. V rámci tohoto komplexu možná podle přesvědčení některých „odborníků“ funguje i krajský soud, který rozhodl, že Ministerstvo pro místní rozvoj opakovaně zasahuje do veřejných zakázek.

4. října 2024, IPPO

Pravej podcast: Pravej podcast: Piráti potopili digitalizaci. Jak z toho ven?

Piráti potopili digitalizaci. Jak z toho ven? Na to vám odpoví Jirka s Michalem ve speciálu přímo z Poslanecké sněmovny! Jaký byl reálný důvod konce Ivana Bartoše ve vládě? Co vlastně znamená slovo "funguje"? A kdo skutečně digitalizuje Česko? Otázky ohledně digitalizace stavebního řízení zodpoví Jirka Havránek a Michal Chládek v nejnovějším díle Pravýho podcastu!

1. října 2024, IPPO

Michal Chládek: Analýza digitalizace stavebního řízení v kostce

Výstavba bytů je výrazně ovlivněna rychlostí stavebního řízení, která je zásadním faktorem pro umožnění rychlé realizace stavebních projektů. Tento proces je především závislý na dvou klíčových faktorech: digitalizaci a prováděcích podzákonných předpisech, které připravuje Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR). Digitalizace stavebního řízení má potenciál zjednodušit a urychlit celý proces, od podávání žádostí až po komunikaci mezi úřady. Nicméně, navzdory slibům a investicím, je implementace digitalizace stále nedokončená.