27. listopadu 2023, IPPO

Michal Chládek: Koblihu nebo salát? Efekt dlouhodobých a krátkodobých rozhodnutí

rubrika: Komentáře

Dám si koblihu a pustím si nekonečný seriál, nebo si raději dám salát a půjdu si zacvičit? Podobně jako v životě i v politice můžeme dělat krátkodobě příjemná a líbivá rozhodnutí, která nám ale z dlouhodobého hlediska ubližují.

Výhled naší ekonomiky se posunul z negativního na stabilní. Negativní byl kvůli nezodpovědnému rozhazování peněz a energetické závislosti na Rusku. Proč? Protože právě vláda Andreje Babiše činila krátkodobě lákavá rozhodnutí.

Vláda Petra Fialy narozdíl od té předchozí ale nemění svá rozhodnutí podle toho, co vyjde daný měsíc v průzkumu. Důvody jsou jasné. Odstřižení od ruského plynu, připravená fiskální konsolidace o objemu cca 2 % HDP a realizace důchodové reformy snižující neudržitelný růst nákladů spojený se stárnutím obyvatelstva.

Toto a další aspekty jasně ukazují, že Fialova vláda dělá svou politiku dobře. Vládě se daří ozdravovat a stabilizovat veřejné finance. Z médií se sice může zdát, že nám všem hrozí chudoba a hlad. Z výzkumů ale jasně vychází, že Česko je jednou ze zemí, kde chudobou trpí nejméně lidí.

Skutečnost, že se daří stabilizovat veřejné finance, naznačuje i fakt, že by nás měl v dlouhodobém horizontu čekat ekonomický růst. Stáváme se totiž opět kredibilní zemí pro investory. Tím pádem k nám velmi pravděpodobně budou proudit investice ve větším počtu.

Stav České republiky nemůžeme posuzovat pouze z krátkodobé perspektivy. Rozhodnutí jedné vlády má totiž obrovský vliv na funkční období té následující. Proto v této vládě vznikají dlouhodobé vize, jako například Restart česka, který má určit směřování na dalších deset let. Důležité je i ustanovení vládního výboru pro strategické investice, který řeší koncepci napříč resorty.

Efekt dlouhodobých vs. krátkodobých rozhodnutí se jednoduše ukazuje v běžném i politickém životě. Když si rodina půjčí na dovolenou a rozháže všechny peníze na Vánoce, tak má krátkodobě asi radost. Dlouhodobě jí to ale příliš nepomůže, protože je za dveřmi exekutor. Podobně je to i v našem politickém světě. Máme možnost si dál půjčovat, přidávat všem a snižovat daně. Pak na nás sice nepřijde exekutor. Nepřijdou však ani investoři nebosoukromý kapitál, a to by znamenalo velký problém.



Naše nejnovější výstupy

11. března 2025, IPPO

Martin Staněk: Velká pomoc zaměstnavatelům. Jednotné měsíční hlášení ruší desítky formulářů

Na výrazné snížení administrativy se mohou těšit čeští podnikatelé. Vláda Petra Fialy přišla s návrhem zákona o jednotném měsíčním hlášení zaměstnavatele, které nahradí mnohdy až 25 formulářů pro pět různých institucí. Od ledna příštího roku tak budou podávat elektronicky pouze jedno hlášení měsíčně. Zjednodušení práce to přinese nejen firmám, ale i samotným zaměstnancům.

10. března 2025, IPPO

Pravej podcast: (Ne)Bydlíme - host: Jirka Havránek

Přijďte na debatu o bydlení s naším Jirkou Havránkem! 10.3. v Praze 24.3. v Ostravě 31.3. v Brně O bydlení, výstavbě a problémech s nimi spojenými promluvil Jirka Havránek v nejnovějším díle Pravýho podcastu!

4. března 2025, IPPO

Babylon Brusel: EU vaří zelený eintopf konkurenceschopnosti

Kde v Evropě hledat silné lídry? Musíme zbrojit? Co naši sousedé Slováci? Jak vypadá Clean deal? No a nechybí ani “oblíbené” emisní povolenky. Poslechněte si nový díl podcastu Babylon Brusel s europoslancem Ondřejem Krutílkem.

27. února 2025, IPPO

Pravej podcast: Planeta Praha - host: Alexandra Udženija

Jakou vizi pro ní má náměstkyně primátora Alexandra Udženija? Staví se v Praze? Co je to Zahrada pro duši? A co věčný souboj s Brnem? Nejen o tom promluvila Alexandra Udženija v nejnovějším díle Pravýho podcastu!

27. února 2025, IPPO

Jan Hroudný: Co nám ukázaly německé volby?

Volby do německého Bundestagu jsou pro nás nade vší pochybnost spolu s našimi vlastními parlamentními volbami nejdůležitější politickou událostí roku. Jejich výsledek je přitom nejednoznačný. Došlo ke změně, ale ne tak zásadní, jak jsme možná doufali. Podívejme se na hlavní závěry proběhlých voleb.