27. listopadu 2023, IPPO

Michal Chládek: Koblihu nebo salát? Efekt dlouhodobých a krátkodobých rozhodnutí

rubrika: Komentáře

Dám si koblihu a pustím si nekonečný seriál, nebo si raději dám salát a půjdu si zacvičit? Podobně jako v životě i v politice můžeme dělat krátkodobě příjemná a líbivá rozhodnutí, která nám ale z dlouhodobého hlediska ubližují.

Výhled naší ekonomiky se posunul z negativního na stabilní. Negativní byl kvůli nezodpovědnému rozhazování peněz a energetické závislosti na Rusku. Proč? Protože právě vláda Andreje Babiše činila krátkodobě lákavá rozhodnutí.

Vláda Petra Fialy narozdíl od té předchozí ale nemění svá rozhodnutí podle toho, co vyjde daný měsíc v průzkumu. Důvody jsou jasné. Odstřižení od ruského plynu, připravená fiskální konsolidace o objemu cca 2 % HDP a realizace důchodové reformy snižující neudržitelný růst nákladů spojený se stárnutím obyvatelstva.

Toto a další aspekty jasně ukazují, že Fialova vláda dělá svou politiku dobře. Vládě se daří ozdravovat a stabilizovat veřejné finance. Z médií se sice může zdát, že nám všem hrozí chudoba a hlad. Z výzkumů ale jasně vychází, že Česko je jednou ze zemí, kde chudobou trpí nejméně lidí.

Skutečnost, že se daří stabilizovat veřejné finance, naznačuje i fakt, že by nás měl v dlouhodobém horizontu čekat ekonomický růst. Stáváme se totiž opět kredibilní zemí pro investory. Tím pádem k nám velmi pravděpodobně budou proudit investice ve větším počtu.

Stav České republiky nemůžeme posuzovat pouze z krátkodobé perspektivy. Rozhodnutí jedné vlády má totiž obrovský vliv na funkční období té následující. Proto v této vládě vznikají dlouhodobé vize, jako například Restart česka, který má určit směřování na dalších deset let. Důležité je i ustanovení vládního výboru pro strategické investice, který řeší koncepci napříč resorty.

Efekt dlouhodobých vs. krátkodobých rozhodnutí se jednoduše ukazuje v běžném i politickém životě. Když si rodina půjčí na dovolenou a rozháže všechny peníze na Vánoce, tak má krátkodobě asi radost. Dlouhodobě jí to ale příliš nepomůže, protože je za dveřmi exekutor. Podobně je to i v našem politickém světě. Máme možnost si dál půjčovat, přidávat všem a snižovat daně. Pak na nás sice nepřijde exekutor. Nepřijdou však ani investoři nebosoukromý kapitál, a to by znamenalo velký problém.



Naše nejnovější výstupy

11. listopadu 2024, IPPO

Pravej podcast: Trump X Durčák

Americké volby jsou za námi! A v Pravým podcastu je pro vás shrnul expert na slovo vzatý, Michal Durčák! Jak tyto volby vidí Češi? Měla větši vliv Taylor Swift, nebo veverka Peanut? A již klasicky, co podcasty? Nejen to se dozvíte v nejnovějším díle Pravýho podastu s Michaelem Durčákem!

8. listopadu 2024, IPPO

Pozvánka: (NE) BYDLÍME ? – Debaty s mladými pro mladé

Mladá ODS a Mladí Konzervativci ve spolupráci s Pravým břehem a Institutem pro Pravicovou politiku chystá sérii debat o bydlení s Jirkou Havránkem. Během listopadu vyjedeme do čtyřech krajů, kde budeme s Jirkou a mladými mluvit o tom, co je nejvíc trápí, a to je jednoznačně bydlení. Jak velký je to problém? Jak to vidí mladí v regionech a jak poslanec? Co se s tím dá dělat? A jak můžeme mladým lidem pomoci? Pojďme se o tom bavit v Hradci, Ústí, Plzni a Jihlavě.

4. listopadu 2024, IPPO

Bitva o Bílý dům

Ve čtvrtek 31. října, pár dní před americkými prezidentskými volbami, jsme se sešli na Šelepce, abychom právě o Spojených státech diskutovali. Naše pozvání přijal publicista a ředitel Občanského institutu Roman Joch a komentátor Michael Durčák. S nimi jsme mluvili například o tom, jaká je americká prezidentská kampaň, co volby rozhodne a jak to ovlivní nás v Evropě. Nechyběly samozřejmě ani dotazy z publika. Vás zajímala hlavně válka na Ukrajině a nebo to, jestli Trump opravdu myslí vážně všechno, co říká. Debata byla organizována ve spolupráci s Institutem pro pravicovou politiku, Mladou ODS a Mladými konzervativci.

31. října 2024, IPPO

Martin Staněk: Evropa musí v migraci přitvrdit

Jen málo z témat hýbalo a hýbe v posledních letech českým i evropským veřejným prostorem více než otázka migrace. K řešení uprchlických vln valících se do států Unie měly dlouho členské státy velmi odlišný přístup. Zatímco jedna skupina zemí migraci vítala s otevřenou náručí, druhá pak trvala na politice nulové tolerance a stavěla se k migraci dosti odmítavě. Nyní konečně začínají země sedmadvacítky mluvit jednotnou řečí a snaží se hledat společná řešení. Česká republika v čele s premiérem Petrem Fialou je u toho.

30. října 2024, IPPO

Babylon Brusel: Ondra poslal dopis Ursule von der Leyen?!

Už ne asistent, ale oficiálně europoslanec. Jaké to je? Kdo víc změní EU - Babišovi poslanci, nebo Maďaři? A budou se komisaři grilovat, nebo jen ohřívat? Poslouchejte novou epizodu Babylonu Brusel!