18. listopadu 2023, IPPO

Pravej podcast: Afrika, rozpočet, gigafactory a hromada dalšího!

rubrika: Komentáře

Čtvrtý díl podcastu s poslancem Jirkou Havránkem, naším analytikem Michalem Chládkem a marketérem Jáchymem Vrecionemi! Bavíme se o Africe, rozpočtu, gigafactory a hromadě dalšího!

Michal: Školství jsme vlastně neřekli úplně přesně, a to by mě hodně zajímalo. Školství  bylo velký téma a říkalo se, že se bude škrtat, že se nepřidá, že školství není priorita vlády, přestože to vláda jako svou prioritu má, tak co bys řekl na tohle?

Jirka: Je to krásný příklad toho, jak má probíhat jednání o rozpočtu. Přijde ministr financí s návrhem. Návrh musí být vždycky nejostřejší, protože ministr financí je ten, kdo je odpovědný za státní kasu a následně on jedná s jednotlivými ministry, jak se to bude vyvíjet. Vláda si stanoví základní rámce, ministr financí přišel tehdy s 230 miliardami, což bylo nejnižší číslo a 270 se dalo jako vrchol rámce, kam až se může dojít a naštěstí se nedošlo. Rozpočet pro školství dopadl tak, že změna oproti letošnímu rozpočtu plus necelé čtyři miliardy právě na to, aby se pokrylo navýšení platů pedagogů. Bude tam, přiznáváme, složitější situace, co se týče zajištění platů nepedagogických pracovníků, ale tady vlastně já jsem rád, že třeba někteří ódesácký starostové, s kterými se bavím, říkají, že to chápou a snaží se dělat kroky, kterými se s tím vypořádají.  Například, že pokud mají pět základních škol s pěti jídelnami, tak se to snaží spojit pod jednu firmu s jedním ředitelem s jednou hospodářkou což vám samozřejmě také snižuje  náklady a věřím, že takových lidí bude napříč republikou hromada, a že to je správně.

Nejvíc se mluvilo o školství a vědě a výzkumu a ukázalo se, že na tyto projekty jsme schopni vyčlenit peníze, které jsou  potřeba. Zároveň se ale nevykašlat na jiné investice a zároveň konsolidovat. Přestože pořád je schodek vysoký, tak jsem v podstatě podstatě spokojen, protože si uvědomuji ekonomickou realitu.

 

Podcast vzniká ve spolupráci s Pravým břehem – Institutem Petra Fialy a Institutem pro pravicovou politiku.

štítky: #podcastNaše nejnovější výstupy

3. července 2024, IPPO

Eva Decroix: Doba politických trhovců a sládků se vrací

V těchto dnech mě napadají slova Františka Vaňka z Audience  „Je to všechno na hovno —“. V Evropě vzniká první otevřeně proruská koalice a to zcela podle notiček Kremlu. V tupé a slepé snaze získat či udržet si moc si nasadila líbivou tvářičku ochrany národních zájmů. Že nic není víc v rozporu s našimi národními zájmy než kamarádšoft s těmi, kteří podkopávají bezpečnost našeho státu, je jen bezvýznamný paradox.  Historie jich je plná.

2. července 2024, IPPO

Martin Staněk: Schodek státního rozpočtu je nejnižší za posledních pět let

Jeden z nejdůležitějších slibů vlády Petra Fialy – snižování veřejného zadlužení, se postupně daří naplňovat. Státní rozpočet skončil v 1. pololetí ve schodku 178,6 miliard korun, deficit se tak zmírnil proti květnovým 210,4 miliardám. Výsledek hospodaření je nejlepší za posledních pět let. Vše nasvědčuje tomu, že plán rozpočtu na letošní rok se podaří naplnit.

2. července 2024, IPPO

Teambuilding Mladé ODS

Ve dnech 28. až 30. června se na Vysočině uskutečnil teambuilding Mladé ODS. Ve spolupráci s touto organizací jej uspořádal Pravý břeh – Institut Petra Fialy a Institut pro pravicovou politiku.

25. června 2024, IPPO

Martin Staněk: Co přinese novela zákona o ochraně hospodářské soutěže?

Lepší kontrolu trhu i efektivnější proces přezkumu veřejných zakázek mají přinést dvě novely zákona o ochraně hospodářské soutěže. Z pera Úřadu vlády míří do legislativního procesu zpřísnění dohledu nad tvorbou cenových kartelů, ministerstvo pro místní rozvoj pak přichází se zjednodušením přezkumu a kontroly veřejných zakázek.

2. června 2024, IPPO

Petr Fiala: Odvážný a originální. Připomínáme si 25. výročí úmrtí Václava Bendy

Dnes si připomínáme výročí 25 let od smrti Václava Bendy (2. června 1999). Několika poznámkami chci připomenout tuto výjimečnou a originální osobnost. Základní kontury příběhu Václava Bendy všichni známe: prožil příliš krátký život, v tomto vyměřeném čase však prokázal odvahu a intelektuální poctivost, stal se vzorem pro mnoho lidí a uspěl v úctyhodném množství společenských rolí. Jak v období totality, tak v demokracii.