28. listopadu 2023, IPPO

Pravej podcast: DOPRAVA! Host: Martin Kupka

rubrika: Komentáře

Superspeciál s ministrem dopravy Martinem Kupkou! Témata? Strategické investice, Euro 7 nebo omluvenka z družiny. 

Jirka: Zákon o silničním provozu. Pokud se nepletu tvůj první velký zářez, co se týče velkýho zákona. Mimo jiné obsahuje taky zkušební řidičák od 17 let. Tvůj syn David už to nestihne, je mu už devatenáct, ale Adrianka (dcera) by mohla.

Martin Kupka: Ne, prosím, neplést. Tam jsou vlastně dvě věci. Řidičák na zkoušku platí, ať už člověk udělá řidičák kdykoli, tak první dva roky své řidičské praxe jsou na něj přísnější podmínky. Když spáchá některý z těch nejzávažnějších přestupků, tak nepřijde okamžitě o řidičák, ale do tří měsíců se musí podrobit znovu speciálnímu tréninku v autoškole – školení začínajícího řidiče, které je navíc zaměřené i na ta nejčastější rizika v silničním provozu a pak musí absolvovat také přednášku dopravní psychologickou i proto, aby změnil pohled na to, jak je rozumné a správné se na silnici chovat. To je řidičák na zkoušku.

Jáchym: I když to někdo složí i třeba ve třiceti, tak stejně to bude platit vždycky?

Martin Kupka: Totéž, ano a pak je tam druhá novinka a to je možnost řídit auto od sedmnácti let pod dohledem mentora. A vycházíme jednak z dobré praxe v mnoha státech, to je to jistá výhoda. Navíc spousta mladých lidí se logicky těší. Já si to taky pamatuju, jak jsem se těšil na to, kdy už budu moct sednout do toho auta a řídit ho.

Jirka: Všichni kromě Michal, který udělal řidičák letos.

Michal: Já jsem ze zdravotních důvodů nemohl.

Jáchym: Mě učila mě učila babička na poli mezi Přezleticema a Vinoří.

 

Podcast vzniká ve spolupráci s Pravým břehem – Institutem Petra Fialy a Institutem pro pravicovou politiku.

štítky: #podcastNaše nejnovější výstupy

3. července 2024, IPPO

Eva Decroix: Doba politických trhovců a sládků se vrací

V těchto dnech mě napadají slova Františka Vaňka z Audience  „Je to všechno na hovno —“. V Evropě vzniká první otevřeně proruská koalice a to zcela podle notiček Kremlu. V tupé a slepé snaze získat či udržet si moc si nasadila líbivou tvářičku ochrany národních zájmů. Že nic není víc v rozporu s našimi národními zájmy než kamarádšoft s těmi, kteří podkopávají bezpečnost našeho státu, je jen bezvýznamný paradox.  Historie jich je plná.

2. července 2024, IPPO

Martin Staněk: Schodek státního rozpočtu je nejnižší za posledních pět let

Jeden z nejdůležitějších slibů vlády Petra Fialy – snižování veřejného zadlužení, se postupně daří naplňovat. Státní rozpočet skončil v 1. pololetí ve schodku 178,6 miliard korun, deficit se tak zmírnil proti květnovým 210,4 miliardám. Výsledek hospodaření je nejlepší za posledních pět let. Vše nasvědčuje tomu, že plán rozpočtu na letošní rok se podaří naplnit.

2. července 2024, IPPO

Teambuilding Mladé ODS

Ve dnech 28. až 30. června se na Vysočině uskutečnil teambuilding Mladé ODS. Ve spolupráci s touto organizací jej uspořádal Pravý břeh – Institut Petra Fialy a Institut pro pravicovou politiku.

25. června 2024, IPPO

Martin Staněk: Co přinese novela zákona o ochraně hospodářské soutěže?

Lepší kontrolu trhu i efektivnější proces přezkumu veřejných zakázek mají přinést dvě novely zákona o ochraně hospodářské soutěže. Z pera Úřadu vlády míří do legislativního procesu zpřísnění dohledu nad tvorbou cenových kartelů, ministerstvo pro místní rozvoj pak přichází se zjednodušením přezkumu a kontroly veřejných zakázek.

2. června 2024, IPPO

Petr Fiala: Odvážný a originální. Připomínáme si 25. výročí úmrtí Václava Bendy

Dnes si připomínáme výročí 25 let od smrti Václava Bendy (2. června 1999). Několika poznámkami chci připomenout tuto výjimečnou a originální osobnost. Základní kontury příběhu Václava Bendy všichni známe: prožil příliš krátký život, v tomto vyměřeném čase však prokázal odvahu a intelektuální poctivost, stal se vzorem pro mnoho lidí a uspěl v úctyhodném množství společenských rolí. Jak v období totality, tak v demokracii.