29. prosince 2023, IPPO

Ivana Ryčlová: Orwell a dnešní Rusko

rubrika: Komentáře

Kdo z českých čtenářů by neznal Orwellův antiutopický román 1984, ikonické literární dílo varující před totalitním režimem. Když vyšel roku 1949 v Londýně poprvé, jeho autor nepochybně netušil, že napsal dílo tak zásadní a významné. A už vůbec nemohl předpovídat, že se jeho varovná vize naplní tak dokonale, jako to vidíme v dnešním Putinově Rusku. Ale co všechno Orwellův román s dnešním Putinovým Ruskem vlastně spojuje? 

V románu 1984 hlavní hrdina, devětatřicetiletý úředník Winston Smith, líčí ve svých deníkových záznamech život ve státě jménem Oceánie, v němž vládne Strana vedená Velkým Bratrem. Totalitní režim Oceánie je živen permanentní „udržovací“ válkou a momentálně provádí speciální operaci v sousední zemi – Euroasii. Společnosti vládne Strana vedená Velkým Bratrem, cokoli proti kolektivnímu myšlení Strany je krutě trestáno. Všude visí transparenty s tváří Velkého Bratra s nápisem: „Velký Bratr tě sleduje“! Svobodné myšlení se stává zločinem.

Je až k neuvěření, kolik paralel se současným Ruskem popis románové skutečnosti nabízí. Už dlouho před Putinem rozpoutanou agresivní válkou na Ukrajině, po anexi Krymu, si lidé v Rusku začali všímat, že jejich země se čím dál více začíná podobat Orwellově Oceánii. Čtenost románu 1984 narůstala. Roku 2020 byl román vyhlášen nejčtenější knihou posledního desetiletí. A rozhodně není bez zajímavosti, že poté, co Putin zahájil speciální operaci na Ukrajině, začal masově vycházet znovu. Některá ruská nakladatelství, mezi nimi i prestižní renomovaná nakladatelství Eksmo a Feniks, jej během roku 2022 vydala dokonce několikrát v různých grafických úpravách. Například ve zmíněném Eksmu, které vydává třicet procent ruské knižní produkce, vyšel román 1984 v osmi variantách, z toho byla jedna verze anglická.

I když Orwell během svého života Rusko, respektive Sovětský svaz, nikdy nenavštívil, hodně o něm přemýšlel. Přál si, aby se jeho knihy četly i tam. Prezident Putin se paradoxně postaral o to, aby se jeho přání naplnilo. Orwellův nejslavnější román 1984 je nejen masově čten, ale také hojně citován ve veřejném prostoru. Ústřední hesla Orwellova románu Válka je mírSvoboda je otroctví. Nevědomost je síla, respektive jejich negace, používají ruští aktivisté na svých protiválečných a protiputinovských plakátech během protestních akcí a happeningů.

Orwell by se pravděpodobně neradoval ani z toho, že jeho světově proslulý román 1984 rozdávají aktéři happeningů bezplatně kolemjdoucím. Zadržení a trest, ať už ve formě pokuty či vězení – zpravidla jsou obviněni z diskreditace ruských ozbrojených sil – je neminou. Toto obvinění si vyslechli například protiputinovský aktivista Dmitrij Silin a advokátka Anastasija Rudenko, když  výtisky románu 1984 rozdávali v Ivanovu.

Putinův stát čím dál více vypadá, jako kdyby ho někdo z románových stránek přímo okopíroval. Zdařilou ilustrací orwellovské reality se mimo jiné stalo vystoupení mluvčí ministerstva zahraničí Marie Zacharovové v Jekatěrinburgu v květnu loňského roku. Kromě jiného v něm zaznělo: „Orwell nepsal o Sovětském svazu, nepsal o nás ani o totalitním systému ani o autokratické společnosti. Psal o západní společnosti, v níž žil, psal o krachu liberalismu.“ Definice liberalismu například praví, že „jeho základní hodnotou je svoboda. Je v protikladu k totalitarismu, to jest úplnému pohlcení společnosti ideologií.“ Zdá se vám to absurdní? Ale kdeže. To jen lež je v Putinově Oceánii pravdou.

štítky: #Rusko



Naše nejnovější výstupy

17. července 2024, IPPO

Jan Hroudný: Kdo je J. D. Vance?

Trump si vybral svého kandidáta na viceprezidenta. Je jím (možná poněkud překvapivě) republikánský senátor za stát Ohio J. D. Vance. Jde o vůbec nejmladšího republikánského senátora a v politice je v podstatě začátečníkem.

16. července 2024, IPPO

Babylon Brusel: Ondra je europoslanec! Trollení a loutkaření v EP

Nový europoslanec, vytrollení Danuše i loutkové divadlo Babiše. To vše a mnohem víc v dalším díle podcastu Babylon Brusel!

16. července 2024, IPPO

Tereza Cimoradská: Kontraproduktivní nastavování zrcadel

Na sociálních sítích, především pak na Facebooku, je možné již delší dobu pozorovat velmi specifický fenomén. Nahlédneme-li do diskuzí pod příspěvky některé ze stran na demokratické straně politického spektra, vždy tam objevíme urážky, vulgarity a občas i výhružky. To samotné není nijak zajímavé ani výjimečné. Co si ale pozornost zaslouží, jsou osoby autorů. Zatímco důchodkyně Marie (jména jsou zde volena čistě náhodně a pro ilustraci) píše do komentářů, že premiér by měl viset s celou vládou, protože „je to banda vlastizrádců“, její profil přetéká fotkami pejska, kýčovitými přáníčky pro „krásný den všem dobrým lidem“ a virálními videy se zvířátky. Sem tam se objeví i fotka zahrádky s textem „Podívejte, jak mi krásně kvetou jiřinky.“ V původní diskuzi pak o pár příspěvků pod Marií nalezneme například Pavla ve středním věku. Ten pro změnu obviňuje vládu z kolaborace, vyhrožuje lidovým soudem, opakováním defenestrace a celé to prokládá vulgaritami v kadenci převyšující četnost interpunkce. Ani Pavlův profil nebude ničím výjimečný – fotky auta, rodiny, sem tam kus masa na grilu nebo piva na restaurační zahrádce. Stejně jako u důchodkyně Marie ani u Pavla ve středním věku není na první pohled patrné, že se jedná o člověka, který se neštítí na názorového oponenta vyslat salvu toho nejhoršího a nejvíce nenávistného, co dokáže vymyslet.

3. července 2024, IPPO

Eva Decroix: Doba politických trhovců a sládků se vrací

V těchto dnech mě napadají slova Františka Vaňka z Audience  „Je to všechno na hovno —“. V Evropě vzniká první otevřeně proruská koalice a to zcela podle notiček Kremlu. V tupé a slepé snaze získat či udržet si moc si nasadila líbivou tvářičku ochrany národních zájmů. Že nic není víc v rozporu s našimi národními zájmy než kamarádšoft s těmi, kteří podkopávají bezpečnost našeho státu, je jen bezvýznamný paradox.  Historie jich je plná.

2. července 2024, IPPO

Martin Staněk: Schodek státního rozpočtu je nejnižší za posledních pět let

Jeden z nejdůležitějších slibů vlády Petra Fialy – snižování veřejného zadlužení, se postupně daří naplňovat. Státní rozpočet skončil v 1. pololetí ve schodku 178,6 miliard korun, deficit se tak zmírnil proti květnovým 210,4 miliardám. Výsledek hospodaření je nejlepší za posledních pět let. Vše nasvědčuje tomu, že plán rozpočtu na letošní rok se podaří naplnit.