29. prosince 2023, IPPO

Ivana Ryčlová: Orwell a dnešní Rusko

rubrika: Komentáře

Kdo z českých čtenářů by neznal Orwellův antiutopický román 1984, ikonické literární dílo varující před totalitním režimem. Když vyšel roku 1949 v Londýně poprvé, jeho autor nepochybně netušil, že napsal dílo tak zásadní a významné. A už vůbec nemohl předpovídat, že se jeho varovná vize naplní tak dokonale, jako to vidíme v dnešním Putinově Rusku. Ale co všechno Orwellův román s dnešním Putinovým Ruskem vlastně spojuje? 

V románu 1984 hlavní hrdina, devětatřicetiletý úředník Winston Smith, líčí ve svých deníkových záznamech život ve státě jménem Oceánie, v němž vládne Strana vedená Velkým Bratrem. Totalitní režim Oceánie je živen permanentní „udržovací“ válkou a momentálně provádí speciální operaci v sousední zemi – Euroasii. Společnosti vládne Strana vedená Velkým Bratrem, cokoli proti kolektivnímu myšlení Strany je krutě trestáno. Všude visí transparenty s tváří Velkého Bratra s nápisem: „Velký Bratr tě sleduje“! Svobodné myšlení se stává zločinem.

Je až k neuvěření, kolik paralel se současným Ruskem popis románové skutečnosti nabízí. Už dlouho před Putinem rozpoutanou agresivní válkou na Ukrajině, po anexi Krymu, si lidé v Rusku začali všímat, že jejich země se čím dál více začíná podobat Orwellově Oceánii. Čtenost románu 1984 narůstala. Roku 2020 byl román vyhlášen nejčtenější knihou posledního desetiletí. A rozhodně není bez zajímavosti, že poté, co Putin zahájil speciální operaci na Ukrajině, začal masově vycházet znovu. Některá ruská nakladatelství, mezi nimi i prestižní renomovaná nakladatelství Eksmo a Feniks, jej během roku 2022 vydala dokonce několikrát v různých grafických úpravách. Například ve zmíněném Eksmu, které vydává třicet procent ruské knižní produkce, vyšel román 1984 v osmi variantách, z toho byla jedna verze anglická.

I když Orwell během svého života Rusko, respektive Sovětský svaz, nikdy nenavštívil, hodně o něm přemýšlel. Přál si, aby se jeho knihy četly i tam. Prezident Putin se paradoxně postaral o to, aby se jeho přání naplnilo. Orwellův nejslavnější román 1984 je nejen masově čten, ale také hojně citován ve veřejném prostoru. Ústřední hesla Orwellova románu Válka je mírSvoboda je otroctví. Nevědomost je síla, respektive jejich negace, používají ruští aktivisté na svých protiválečných a protiputinovských plakátech během protestních akcí a happeningů.

Orwell by se pravděpodobně neradoval ani z toho, že jeho světově proslulý román 1984 rozdávají aktéři happeningů bezplatně kolemjdoucím. Zadržení a trest, ať už ve formě pokuty či vězení – zpravidla jsou obviněni z diskreditace ruských ozbrojených sil – je neminou. Toto obvinění si vyslechli například protiputinovský aktivista Dmitrij Silin a advokátka Anastasija Rudenko, když  výtisky románu 1984 rozdávali v Ivanovu.

Putinův stát čím dál více vypadá, jako kdyby ho někdo z románových stránek přímo okopíroval. Zdařilou ilustrací orwellovské reality se mimo jiné stalo vystoupení mluvčí ministerstva zahraničí Marie Zacharovové v Jekatěrinburgu v květnu loňského roku. Kromě jiného v něm zaznělo: „Orwell nepsal o Sovětském svazu, nepsal o nás ani o totalitním systému ani o autokratické společnosti. Psal o západní společnosti, v níž žil, psal o krachu liberalismu.“ Definice liberalismu například praví, že „jeho základní hodnotou je svoboda. Je v protikladu k totalitarismu, to jest úplnému pohlcení společnosti ideologií.“ Zdá se vám to absurdní? Ale kdeže. To jen lež je v Putinově Oceánii pravdou.

štítky: #Rusko



Naše nejnovější výstupy

11. listopadu 2024, IPPO

Pravej podcast: Trump X Durčák

Americké volby jsou za námi! A v Pravým podcastu je pro vás shrnul expert na slovo vzatý, Michal Durčák! Jak tyto volby vidí Češi? Měla větši vliv Taylor Swift, nebo veverka Peanut? A již klasicky, co podcasty? Nejen to se dozvíte v nejnovějším díle Pravýho podastu s Michaelem Durčákem!

8. listopadu 2024, IPPO

Pozvánka: (NE) BYDLÍME ? – Debaty s mladými pro mladé

Mladá ODS a Mladí Konzervativci ve spolupráci s Pravým břehem a Institutem pro Pravicovou politiku chystá sérii debat o bydlení s Jirkou Havránkem. Během listopadu vyjedeme do čtyřech krajů, kde budeme s Jirkou a mladými mluvit o tom, co je nejvíc trápí, a to je jednoznačně bydlení. Jak velký je to problém? Jak to vidí mladí v regionech a jak poslanec? Co se s tím dá dělat? A jak můžeme mladým lidem pomoci? Pojďme se o tom bavit v Hradci, Ústí, Plzni a Jihlavě.

4. listopadu 2024, IPPO

Bitva o Bílý dům

Ve čtvrtek 31. října, pár dní před americkými prezidentskými volbami, jsme se sešli na Šelepce, abychom právě o Spojených státech diskutovali. Naše pozvání přijal publicista a ředitel Občanského institutu Roman Joch a komentátor Michael Durčák. S nimi jsme mluvili například o tom, jaká je americká prezidentská kampaň, co volby rozhodne a jak to ovlivní nás v Evropě. Nechyběly samozřejmě ani dotazy z publika. Vás zajímala hlavně válka na Ukrajině a nebo to, jestli Trump opravdu myslí vážně všechno, co říká. Debata byla organizována ve spolupráci s Institutem pro pravicovou politiku, Mladou ODS a Mladými konzervativci.

31. října 2024, IPPO

Martin Staněk: Evropa musí v migraci přitvrdit

Jen málo z témat hýbalo a hýbe v posledních letech českým i evropským veřejným prostorem více než otázka migrace. K řešení uprchlických vln valících se do států Unie měly dlouho členské státy velmi odlišný přístup. Zatímco jedna skupina zemí migraci vítala s otevřenou náručí, druhá pak trvala na politice nulové tolerance a stavěla se k migraci dosti odmítavě. Nyní konečně začínají země sedmadvacítky mluvit jednotnou řečí a snaží se hledat společná řešení. Česká republika v čele s premiérem Petrem Fialou je u toho.

30. října 2024, IPPO

Babylon Brusel: Ondra poslal dopis Ursule von der Leyen?!

Už ne asistent, ale oficiálně europoslanec. Jaké to je? Kdo víc změní EU - Babišovi poslanci, nebo Maďaři? A budou se komisaři grilovat, nebo jen ohřívat? Poslouchejte novou epizodu Babylonu Brusel!