8. ledna 2024, IPPO

Jan Hroudný: Euro: debata která není na místě

rubrika: Komentáře

Prezidentu Pavlovi se novoročním projevem podařilo znovu rozproudit debatu o přijetí eura. Někteří vládní politici bohužel lákavé vábničce neodolali a ihned začali tomuto návrhu vyjadřovat podporu.

Debata o přijetí eura však za současné situace není příliš na místě. Euro předně není zmíněno v programovém prohlášení vlády, koaliční strany se na konkrétních krocích nedohodly, a jak zmínil premiér Fiala: „V tuto chvíli debata není postavená na reálných základech. Ale děláme konkrétní kroky, abychom debatu mohli vést seriózněji.“

Jaké kroky by to měly být? Předně ozdravení veřejných financí a posílení české ekonomiky, která se stále nedostala na svou předcovidovou úroveň. Potom bude diskuze dávat smysl. Ekonomické přínosy přijetí eura jsou navíc sporné a mnoho ekonomů vyjadřuje své pochybnosti. Odtrženost prezidentem vyvolané debaty od reálné situace dokresluje skutečnost, že Česká republika aktuálně ani nesplňuje maastrichtská kritéria, která jsou pro přijetí eura nezbytná.

Přijetí eura tak není a nemůže být úkolem pro tuto vládu, která musí v ekonomické oblasti podniknout jiné zásadní kroky. Veškerou svou pozornost by měla věnovat především konsolidaci veřejných financí, které se po letech nezřízeného utrácení nacházejí v rozvalu. Přijetí eura by si vyžadovalo alespoň čtyři roky soustředěné práce, které už v současnosti vládě nezbývají.

Vláda navíc schválila konkrétní kroky, které usnadňují využívání eura. Od začátku nového roku mohou firmy účtovat, platit daně, ale i vyplácet mzdy v eurech. To jsou konkrétní kroky, které usnadní život podnikatelům, kteří si z různých důvodů přejí euro využívat.

Nabízí se tedy otázka, proč vyvolávat takový tlak na jeho přijetí. Ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN) ke konci loňského roku nazval českou korunu „pidiměnou“ a mnozí ministři z vládních stran (mimo ODS) mu přizvukují. Euro přitom není nikterak populární a stále existuje jasná většina stavící se proti jeho přijetí. Proč tedy musí premiér na tiskové konferenci uklidňovat situaci a vysvětlovat, že debata o euru není v současnosti na místě? Nebylo by vhodnější, kdyby se ministři věnovali své agendě a drželi se programového prohlášení vlády? Často opakovaná výtka proti vládě Petra Fialy je to, že neumí komunikovat – a toto je přesně ten případ. Zaplevelování veřejné debaty podobnými neprosaditelnými a navíc nepopulárními tématy není rozumná a pragmatická politika, ale ideová a ideologická zabedněnost.

Reakce na sebe také nenechala dlouho čekat. V ekonomických tématech tradičně silný Václav Klaus prostřednictvím svého institutu navrhl, aby o přijetí eura rozhodli občané v referendu. Podobně se vyjádřilo hnutí ANO, které referendum hodlá připravit. Příznivcům eura se tak podařilo zmobilizovat své odpůrce na všech stranách. Pokud hodlají svůj boj prohrát, nemohli začít lépe.



Naše nejnovější výstupy

17. července 2024, IPPO

Jan Hroudný: Kdo je J. D. Vance?

Trump si vybral svého kandidáta na viceprezidenta. Je jím (možná poněkud překvapivě) republikánský senátor za stát Ohio J. D. Vance. Jde o vůbec nejmladšího republikánského senátora a v politice je v podstatě začátečníkem.

16. července 2024, IPPO

Babylon Brusel: Ondra je europoslanec! Trollení a loutkaření v EP

Nový europoslanec, vytrollení Danuše i loutkové divadlo Babiše. To vše a mnohem víc v dalším díle podcastu Babylon Brusel!

16. července 2024, IPPO

Tereza Cimoradská: Kontraproduktivní nastavování zrcadel

Na sociálních sítích, především pak na Facebooku, je možné již delší dobu pozorovat velmi specifický fenomén. Nahlédneme-li do diskuzí pod příspěvky některé ze stran na demokratické straně politického spektra, vždy tam objevíme urážky, vulgarity a občas i výhružky. To samotné není nijak zajímavé ani výjimečné. Co si ale pozornost zaslouží, jsou osoby autorů. Zatímco důchodkyně Marie (jména jsou zde volena čistě náhodně a pro ilustraci) píše do komentářů, že premiér by měl viset s celou vládou, protože „je to banda vlastizrádců“, její profil přetéká fotkami pejska, kýčovitými přáníčky pro „krásný den všem dobrým lidem“ a virálními videy se zvířátky. Sem tam se objeví i fotka zahrádky s textem „Podívejte, jak mi krásně kvetou jiřinky.“ V původní diskuzi pak o pár příspěvků pod Marií nalezneme například Pavla ve středním věku. Ten pro změnu obviňuje vládu z kolaborace, vyhrožuje lidovým soudem, opakováním defenestrace a celé to prokládá vulgaritami v kadenci převyšující četnost interpunkce. Ani Pavlův profil nebude ničím výjimečný – fotky auta, rodiny, sem tam kus masa na grilu nebo piva na restaurační zahrádce. Stejně jako u důchodkyně Marie ani u Pavla ve středním věku není na první pohled patrné, že se jedná o člověka, který se neštítí na názorového oponenta vyslat salvu toho nejhoršího a nejvíce nenávistného, co dokáže vymyslet.

3. července 2024, IPPO

Eva Decroix: Doba politických trhovců a sládků se vrací

V těchto dnech mě napadají slova Františka Vaňka z Audience  „Je to všechno na hovno —“. V Evropě vzniká první otevřeně proruská koalice a to zcela podle notiček Kremlu. V tupé a slepé snaze získat či udržet si moc si nasadila líbivou tvářičku ochrany národních zájmů. Že nic není víc v rozporu s našimi národními zájmy než kamarádšoft s těmi, kteří podkopávají bezpečnost našeho státu, je jen bezvýznamný paradox.  Historie jich je plná.

2. července 2024, IPPO

Martin Staněk: Schodek státního rozpočtu je nejnižší za posledních pět let

Jeden z nejdůležitějších slibů vlády Petra Fialy – snižování veřejného zadlužení, se postupně daří naplňovat. Státní rozpočet skončil v 1. pololetí ve schodku 178,6 miliard korun, deficit se tak zmírnil proti květnovým 210,4 miliardám. Výsledek hospodaření je nejlepší za posledních pět let. Vše nasvědčuje tomu, že plán rozpočtu na letošní rok se podaří naplnit.