10. ledna 2024, IPPO

Jan Hroudný: Plagiátorství jako „nová zbraň konzervativců“

rubrika: Komentáře

Tisková agentura Associated Press vyvolala vlnu nevole, když před několika dny zveřejnila článek s titulkem „Rezignace rektorky Harvardu ukazuje novou konzervativní zbraň proti vysokým školám: plagiátorství“. 

Pozorní uživatelé Twitteru samozřejmě nezapomněli doplnit, že plagiátorství představuje porušení pravidel Harvardu a že rektorka rezignovala právě po sérii obvinění z nedodržování standardů vědecké práce. Část americké univerzitní levice ale zjevně dospěla k názoru, že pro ni pravidla neplatí a jakákoliv kritika je útokem na její akademickou svobodu.

Jak ale kauza vznikla? Rektorka Harvardu, Claudine Gayová, ve své funkci vydržela jen několik měsíců. Byla do ní uvedena jako teprve druhá žena a první osoba černé pleti. Problém spočíval od začátku v tom, že její akademická ani vědecká práce není žádná sláva. Vynikne to zvláště ve srovnání s jejími předchůdci, kteří publikovali stovky vědeckých článků, sloužili na významných vládních postech a vedli jiné prestižní instituce. U Gayové bychom tyto úspěchy hledali marně.

Gayová vzbudila veřejné pobouření, když se dvěma dalšími rektorkami – PSU a MIT – během slyšení v Kongresu nebyly schopny jednoznačně odpovědět na otázku republikánské poslankyně Elise Stefanikové, jestli výzvy ke genocidě Židů zakládají porušení pravidel jimi vedených institucí. „Porušuje na Harvardu volání po genocidě Židů pravidla týkající se šikany a obtěžování,“ zeptala se mj. Stefaniková. „Může, záleží na kontextu,“ odpověděla jí rektorka.

Za své výroky se později omluvila a tlak na odvolání ustála. Pro ilustraci stavu univerzitního prostředí lze doplnit, že petici na podporu jejího setrvání ve funkci podpořilo více než 700 akademiků z Harvardu. Vaz jí tak nakonec srazil až vzrůstající tlak konzervativních aktivistů spojený s obviněními z plagiátorství – na čemž v zásadě není mnoho pozitivního. Gayová se pravděpodobně vůbec neměla stát rektorkou Harvardu, případně měla po slyšení v Kongresu ukázat dostatečnou sebereflexi a na funkci rezignovat ihned.

Co si ale z kauzy odnést? Gayová odchází, ale problém zůstává. Nepřátelské prostředí, kterému na univerzitách čelí židovští studenti i pedagogové, je totiž tím skutečným problémem, který rezignace jednotlivce nevyřeší. Více či méně otevřený antisemitismus nejen v podobě radikálních propalestinských demonstrací bohužel jen tak nezmizí.Naše nejnovější výstupy

29. února 2024, IPPO

Pravej podcast: Válka na Ukrajině - hostem Tomáš Pojar

Dva roky ruské agrese na Ukrajině očima Tomáše Pojara. Jak ovlivnila jeho roli poradce pro národní bezpečnost? Jak vzpomíná na první dny invaze? Co říká o dalším průběhu konfliktu? Evropská úroveň Jak je na tom obranný průmysl? Co říká o spolupráci na úrovni Unie i na úrovni V4? A máme mít Evropskou armádu? Odpověď nejen na tyto otázky najdete v novém díle Pravýho podcastu!

29. února 2024, IPPO

V Brně se sešel další klub mladých zastupitelů, o diskuzi nebyla nouze

V pondělí 26. února 2024 se ve večerních hodinách uskutečnilo pravidelné setkání klubu mladých komunálních zastupitelů, ze všech koutů Jihomoravského kraje. Tento pilotní projekt, jež organizuje regionální klub Mladých konzervativců v Brně a Pravý břeh – Institut Petra Fialy, ve spolupráci s Institutem pro pravicovou politiku, má za cíl vytvořit platformu pro sdílení zkušeností mezi mladými lidmi v politice, a zároveň zprostředkovat diskuzi napříč generacemi v rámci ODS.

19. února 2024, IPPO

Kateřina Hloušková: České školy se bouří – šlo tomu předejít a jak z toho ven?

Za posledních deset let se výdaje českého státu v oblasti školství téměř zdvojnásobily. V roce 2015 nás vzdělávání stálo 138 miliard, letošní rozpočet je vyšší než 270 miliard. Oblast školství je jednou z mála, kde peníze rostou i navzdory výraznému šetření státu, do regionálního školství jde letos o 5 miliard více než minulý rok. Nadprůměrně ohodnocení jsou konečně i čeští učitelé. Přesto to ke spokojenosti zdaleka nestačí. Pedagogové i nepedagogičtí pracovníci jsou frustrovaní a jejich zástupci opět mluví o nevyhnutelnosti stávky. Jinými slovy, čelíme velké krizi v době, kdy bychom jí čelit neměli. A to je rozhodně zvláštní. 

15. února 2024, IPPO

Martin Staněk: Inflace na 2,3%. Vysoká inflace poražena

Český statistický úřad dnes zveřejnil informaci o výši lednové inflace. Přestože v prvním měsíci v roce dochází zpravidla k největším růstům spotřebitelských cen neboť dochází k přeceňování takřka všech komodit, dosáhla v České republice inflace za leden úrovně 2,3%. To je skvělá zpráva! Vysoká inflace je poražena.

13. února 2024, IPPO

Pravej podcast: Speciál - Volby v USA

Michael Durčak v Pravým podcastu. Je Trump stále vizionář? Stav republikánských primárek. Jak se GOP stala Trumpovou stranou? A jaké problémy v současnosti hýbají americkou politikou? Toto a mnohem více se dozvíte v novém díle @pravejpodcast s Michaelem Durčákem.