15. února 2024, IPPO

Martin Staněk: Inflace na 2,3%. Vysoká inflace poražena

rubrika: Komentáře

Český statistický úřad dnes zveřejnil informaci o výši lednové inflace. Přestože v prvním měsíci v roce dochází zpravidla k největším růstům spotřebitelských cen neboť dochází k přeceňování takřka všech komodit, dosáhla v České republice inflace za leden úrovně 2,3%. To je skvělá zpráva! Vysoká inflace je poražena.

Inflační cíl České národní banky se dlouhodobě pohybují okolo dvou procentních bodů, v minulých letech jsme však byli bohužel svědky mnohem vyšších hodnot. Nezřízené rozdávání způsobené covidovými rozpočty, z nichž však většina?i dle zprávy Nejvyššího kontrolního úřadu s covidovou pomocí nesouvisela, stejně jako bezprecedentní energetická krize a válka na Ukrajině vystřelily v loňském roce růst spotřebitelských cen do dvojciferných hodnot.

Inflační cíl ČNB je tak již na dohled a již nyní se pohybuje v tzv. tolerančním pásmu. Úroveň nárůstu spotřebitelských cen je nejnižší od března 2021.

Oproti prosinci inflace poklesla o 4,6 procentního bodu, když tehdy dosáhla 6,9 procenta. Za celý loňský rok pak průměrně činila 10,7 procenta a byla tak třetí nejvyšší v historii naší země.

Tento vývoj byl ovlivněn především cenami bydlení a potravin a rovněž vyšší srovnávací základnou v loňském roce. Potraviny ale  zlevnily, přestože ještě před několika týdny opoziční představitelé tvrdili, že dojde k pravému opaku. Snížení DPH na potraviny se projevilo přesně tak, jak vláda předpokládala.

Navíc se zdá, že stále více budou zlevňovat i ceny energií. Nenaplnily se žádné katastrofické scénáře, které tvrdily , že při navrácení poplatků za obnovitelné zdroje, zrušení cenového stropu a zvýšení cen regulované složky elektřiny vyskočí ceny energií opět do astronomických výšin.

Naopak ČEZ od poloviny února zlevní své fixované produkty v průměru o několik stovek korun za megawatthodinu (MWh), ceníky postupně snižuje také innogy, E.ON nebo Epet. Elektřina na nejběžnější sazbě zlevní při tříleté fixaci v průměru o zhruba 480 korun za megawatthodinu, při tříleté fixaci bude první rok za 3590 Kč za MWh, druhý rok o 300 Kč levnější a třetí rok bude za 2890 Kč za MWh. U plynu bude průměrný pokles 220 Kč za MWh. Cena ročního kontraktu na plyn na nizozemské burze, který je určující pro cenový vývoj pro konečné zákazníky, letos v lednu klesla o jedenáct procent. Cena elektřiny na burze v Lipsku k dodání v příštím roce klesla o dvanáct procent.

Vývoj inflace už dnes okomentoval i premiér České republiky Petr Fiala (ODS). Ten uvedl, že bychom letos měli pociťovat i růst reálných mezd. Mzdy by měly růst o pět až deset procent. To všechno se podle premiéra projeví v ekonomické situaci lidí a v jejich důvěře v budoucnost.

Zdá se, že těžké období je za námi. Zvládli jsme to a můžeme si konečně chvíli oddechnout.Naše nejnovější výstupy

11. dubna 2024, IPPO

Martin Staněk: Důchodová reforma hnutí ANO, jakou svět neviděl

Již několik volebních období hovoří představitelé všech parlamentních stran o nutnosti přijetí důchodové reformy. Vláda Petra Fialy je první, které se podařilo přijít s uceleným balíkem opatření a reforem v důchodovém systému, jež by měly zajistit, že se důchodů dočkají i mladší generace. Hnutí ANO tuto reformu kritizuje a tvrdí, že má vlastní a “lepší” návrh. Odmítá jej však ukázat.

8. dubna 2024, IPPO

Martin Staněk: Veřejné finance se dostávají do formy. Rozpočet za březen má o 60 miliard menší deficit než loni

Vláda Petra Fialy si za jeden ze svých hlavních cílů dala ozdravení veřejných rozpočtů zdecimovaných za předchozích vlád hnutí ANO. Vládní snaha nese své ovoce. Za měsíc březen skončil státní rozpočet v deficitu o 60 miliard menším než v roce předchozím. Jde o nejlepší čísla za posledních pět let.

27. března 2024, IPPO

Pravej podcast: Politika a konspirace - Host: Honza Palička

Právo, noviny, PR & hlavně podcasty… To vše v sobě Honza Palička❗ Česko země podcastů Jak hodnotí současnou situaci na trhu? A co soudí o jeho budoucnosti?  Regulace návykových látek  Proč kritizuje zákaz HHC? Jak lépe nastavit spotřební daň na nikotinové výrobky? A co tiché víno? Sekty a konspirace v Čechách  Existuje u nás okultismus? A jaké bylo jeho první setkání s jehovisty? Odpovědi nejen na tyto otázky naleznete v novém díle Pravýho podcastu.

27. března 2024, IPPO

Jan Hroudný: Souboj o viceprezidenta

Americké prezidentské primárky jsou už prakticky u konce. V posledních státech se sice budou konat ještě v červnu, ale karty už jsou reálně rozdány. Ameriku znovu čeká souboj „starců“ Bidena a Trumpa. I kvůli jejich vysokému věku bychom se měli soustředit na výběr viceprezidenta, který je v případě úmrtí nebo rezignace ve funkci vystřídá.

13. března 2024, IPPO

Martin Staněk: Inflační cíl ČNB dosažen! Inflace na 2 %

Za únor dosáhla míra inflace v České republice nejnižší hodnoty od prosince 2018. Růst spotřebitelských cen naplnil dlouhodobý cíl České národní banky a zastavil se na 2 %.