15. února 2024, IPPO

Martin Staněk: Inflace na 2,3%. Vysoká inflace poražena

rubrika: Komentáře

Český statistický úřad dnes zveřejnil informaci o výši lednové inflace. Přestože v prvním měsíci v roce dochází zpravidla k největším růstům spotřebitelských cen neboť dochází k přeceňování takřka všech komodit, dosáhla v České republice inflace za leden úrovně 2,3%. To je skvělá zpráva! Vysoká inflace je poražena.

Inflační cíl České národní banky se dlouhodobě pohybují okolo dvou procentních bodů, v minulých letech jsme však byli bohužel svědky mnohem vyšších hodnot. Nezřízené rozdávání způsobené covidovými rozpočty, z nichž však většina?i dle zprávy Nejvyššího kontrolního úřadu s covidovou pomocí nesouvisela, stejně jako bezprecedentní energetická krize a válka na Ukrajině vystřelily v loňském roce růst spotřebitelských cen do dvojciferných hodnot.

Inflační cíl ČNB je tak již na dohled a již nyní se pohybuje v tzv. tolerančním pásmu. Úroveň nárůstu spotřebitelských cen je nejnižší od března 2021.

Oproti prosinci inflace poklesla o 4,6 procentního bodu, když tehdy dosáhla 6,9 procenta. Za celý loňský rok pak průměrně činila 10,7 procenta a byla tak třetí nejvyšší v historii naší země.

Tento vývoj byl ovlivněn především cenami bydlení a potravin a rovněž vyšší srovnávací základnou v loňském roce. Potraviny ale  zlevnily, přestože ještě před několika týdny opoziční představitelé tvrdili, že dojde k pravému opaku. Snížení DPH na potraviny se projevilo přesně tak, jak vláda předpokládala.

Navíc se zdá, že stále více budou zlevňovat i ceny energií. Nenaplnily se žádné katastrofické scénáře, které tvrdily , že při navrácení poplatků za obnovitelné zdroje, zrušení cenového stropu a zvýšení cen regulované složky elektřiny vyskočí ceny energií opět do astronomických výšin.

Naopak ČEZ od poloviny února zlevní své fixované produkty v průměru o několik stovek korun za megawatthodinu (MWh), ceníky postupně snižuje také innogy, E.ON nebo Epet. Elektřina na nejběžnější sazbě zlevní při tříleté fixaci v průměru o zhruba 480 korun za megawatthodinu, při tříleté fixaci bude první rok za 3590 Kč za MWh, druhý rok o 300 Kč levnější a třetí rok bude za 2890 Kč za MWh. U plynu bude průměrný pokles 220 Kč za MWh. Cena ročního kontraktu na plyn na nizozemské burze, který je určující pro cenový vývoj pro konečné zákazníky, letos v lednu klesla o jedenáct procent. Cena elektřiny na burze v Lipsku k dodání v příštím roce klesla o dvanáct procent.

Vývoj inflace už dnes okomentoval i premiér České republiky Petr Fiala (ODS). Ten uvedl, že bychom letos měli pociťovat i růst reálných mezd. Mzdy by měly růst o pět až deset procent. To všechno se podle premiéra projeví v ekonomické situaci lidí a v jejich důvěře v budoucnost.

Zdá se, že těžké období je za námi. Zvládli jsme to a můžeme si konečně chvíli oddechnout.



Naše nejnovější výstupy

17. července 2024, IPPO

Jan Hroudný: Kdo je J. D. Vance?

Trump si vybral svého kandidáta na viceprezidenta. Je jím (možná poněkud překvapivě) republikánský senátor za stát Ohio J. D. Vance. Jde o vůbec nejmladšího republikánského senátora a v politice je v podstatě začátečníkem.

16. července 2024, IPPO

Babylon Brusel: Ondra je europoslanec! Trollení a loutkaření v EP

Nový europoslanec, vytrollení Danuše i loutkové divadlo Babiše. To vše a mnohem víc v dalším díle podcastu Babylon Brusel!

16. července 2024, IPPO

Tereza Cimoradská: Kontraproduktivní nastavování zrcadel

Na sociálních sítích, především pak na Facebooku, je možné již delší dobu pozorovat velmi specifický fenomén. Nahlédneme-li do diskuzí pod příspěvky některé ze stran na demokratické straně politického spektra, vždy tam objevíme urážky, vulgarity a občas i výhružky. To samotné není nijak zajímavé ani výjimečné. Co si ale pozornost zaslouží, jsou osoby autorů. Zatímco důchodkyně Marie (jména jsou zde volena čistě náhodně a pro ilustraci) píše do komentářů, že premiér by měl viset s celou vládou, protože „je to banda vlastizrádců“, její profil přetéká fotkami pejska, kýčovitými přáníčky pro „krásný den všem dobrým lidem“ a virálními videy se zvířátky. Sem tam se objeví i fotka zahrádky s textem „Podívejte, jak mi krásně kvetou jiřinky.“ V původní diskuzi pak o pár příspěvků pod Marií nalezneme například Pavla ve středním věku. Ten pro změnu obviňuje vládu z kolaborace, vyhrožuje lidovým soudem, opakováním defenestrace a celé to prokládá vulgaritami v kadenci převyšující četnost interpunkce. Ani Pavlův profil nebude ničím výjimečný – fotky auta, rodiny, sem tam kus masa na grilu nebo piva na restaurační zahrádce. Stejně jako u důchodkyně Marie ani u Pavla ve středním věku není na první pohled patrné, že se jedná o člověka, který se neštítí na názorového oponenta vyslat salvu toho nejhoršího a nejvíce nenávistného, co dokáže vymyslet.

3. července 2024, IPPO

Eva Decroix: Doba politických trhovců a sládků se vrací

V těchto dnech mě napadají slova Františka Vaňka z Audience  „Je to všechno na hovno —“. V Evropě vzniká první otevřeně proruská koalice a to zcela podle notiček Kremlu. V tupé a slepé snaze získat či udržet si moc si nasadila líbivou tvářičku ochrany národních zájmů. Že nic není víc v rozporu s našimi národními zájmy než kamarádšoft s těmi, kteří podkopávají bezpečnost našeho státu, je jen bezvýznamný paradox.  Historie jich je plná.

2. července 2024, IPPO

Martin Staněk: Schodek státního rozpočtu je nejnižší za posledních pět let

Jeden z nejdůležitějších slibů vlády Petra Fialy – snižování veřejného zadlužení, se postupně daří naplňovat. Státní rozpočet skončil v 1. pololetí ve schodku 178,6 miliard korun, deficit se tak zmírnil proti květnovým 210,4 miliardám. Výsledek hospodaření je nejlepší za posledních pět let. Vše nasvědčuje tomu, že plán rozpočtu na letošní rok se podaří naplnit.