11. dubna 2024, IPPO

Martin Staněk: Důchodová reforma hnutí ANO, jakou svět neviděl

rubrika: Komentáře

Již několik volebních období hovoří představitelé všech parlamentních stran o nutnosti přijetí důchodové reformy. Vláda Petra Fialy je první, které se podařilo přijít s uceleným balíkem opatření a reforem v důchodovém systému, jež by měly zajistit, že se důchodů dočkají i mladší generace. Hnutí ANO tuto reformu kritizuje a tvrdí, že má vlastní a “lepší” návrh. Odmítá jej však ukázat.

Má-li nová podoba důchodové reformy vydržet déle než jen jedno volební období, je shoda mezi současnou vládní koalicí a opozicí zcela klíčová. K dialogu jsou však vždy potřeba dva. Zatímco zástupci vlády jsou k diskuzi svolní, představitelé hnutí ANO mění svá stanoviska, jak je jejich dobrým zvykem z hodiny na hodinu.

Naposledy se v celé nahotě tento přístup ukázal během jednání, které svolal prezident Petr Pavel. Na Hradě se sešli ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) a za hnutí ANO místopředseda Karel Havlíček, šéfka poslanců Alena Schillerová a poslanec Aleš Juchelka. Schůzky se účastnil i poradce prezidenta a hlavní ekonom společnosti Deloitte David Marek. 

Podle prvních zpráv vše proběhlo fantasticky: Strany společně jednaly o penzijní reformě a řešily mechanismus pro určování věku pro odchod do důchodu. Prezident republiky poté sdělil, že se všichni účastníci schůzky shodli na tom, že věk odchodu do důchodu se bude muset v budoucnosti prodlužovat. 

Pak se ale z velikonoční dovolené na Maledivách vrátil šéf hnutí ANO Andrej Babiš , celou dohodu napadl a veškeré snahy o nalezení kompromisu rozmetal, když odmítl zejména možnost zvýšení věku odchodu do důchodu. Zástupci hnutí ANO si pak vzpomněli, že byl jejich postoj vlastně špatně interpretován a s ničím takovým nesouhlasili.

Šéf tiskového odboru prezidentské kanceláře Vít Kolář na toto vyjádření reagoval tím, že nikdo z účastníků schůzky nesouhlas s jejími závěry nevyjádřil, naopak shodu může potvrdit 15 očitých svědků. 

„Když se podíváte na záznam tiskové konference, kde prezident shrnul závěry schůzky, je patrné, že paní Schillerová ani pan Havlíček jeho slova nevyvraceli,“ řekl Kovář. „Popřít lze něco, co se stalo mezi čtyřma očima, ale ne v přítomnosti patnácti lidí,“ dodal.

Následně hnutí ANO přišlo s verzí, že má připravený svůj vlastní návrh důchodové reformy, a to bez nutného zvyšování odchodu věku do důchodu. Ukázat jej však odmítá a nemůže ani naznačovat, dokonce ani hlavní teze a parametry. Bude to možná ten stejný návrh, který mělo celých osm let, kdy bylo u moci. I ten však tehdy nějak zapomnělo ukázat, natož prosadit. Zajímavé ale je, že  v předminulém volebním období ANO zvýšení důchodového věku prosazovalo. V té době se ale  snažilo tvářit jako středo-pravicová strana.

Že by žádná taková reforma vůbec neexistovala? Že by snad představitelé hnutí ANO lhali? Bez zvýšení věku pro odchod do důchodu žádná smysluplná důchodová reforma udělat nelze, ví to všichni, jen  ANO se to bojí přiznat svým voličům.

štítky: #důchodová reforma



Naše nejnovější výstupy

17. července 2024, IPPO

Jan Hroudný: Kdo je J. D. Vance?

Trump si vybral svého kandidáta na viceprezidenta. Je jím (možná poněkud překvapivě) republikánský senátor za stát Ohio J. D. Vance. Jde o vůbec nejmladšího republikánského senátora a v politice je v podstatě začátečníkem.

16. července 2024, IPPO

Babylon Brusel: Ondra je europoslanec! Trollení a loutkaření v EP

Nový europoslanec, vytrollení Danuše i loutkové divadlo Babiše. To vše a mnohem víc v dalším díle podcastu Babylon Brusel!

16. července 2024, IPPO

Tereza Cimoradská: Kontraproduktivní nastavování zrcadel

Na sociálních sítích, především pak na Facebooku, je možné již delší dobu pozorovat velmi specifický fenomén. Nahlédneme-li do diskuzí pod příspěvky některé ze stran na demokratické straně politického spektra, vždy tam objevíme urážky, vulgarity a občas i výhružky. To samotné není nijak zajímavé ani výjimečné. Co si ale pozornost zaslouží, jsou osoby autorů. Zatímco důchodkyně Marie (jména jsou zde volena čistě náhodně a pro ilustraci) píše do komentářů, že premiér by měl viset s celou vládou, protože „je to banda vlastizrádců“, její profil přetéká fotkami pejska, kýčovitými přáníčky pro „krásný den všem dobrým lidem“ a virálními videy se zvířátky. Sem tam se objeví i fotka zahrádky s textem „Podívejte, jak mi krásně kvetou jiřinky.“ V původní diskuzi pak o pár příspěvků pod Marií nalezneme například Pavla ve středním věku. Ten pro změnu obviňuje vládu z kolaborace, vyhrožuje lidovým soudem, opakováním defenestrace a celé to prokládá vulgaritami v kadenci převyšující četnost interpunkce. Ani Pavlův profil nebude ničím výjimečný – fotky auta, rodiny, sem tam kus masa na grilu nebo piva na restaurační zahrádce. Stejně jako u důchodkyně Marie ani u Pavla ve středním věku není na první pohled patrné, že se jedná o člověka, který se neštítí na názorového oponenta vyslat salvu toho nejhoršího a nejvíce nenávistného, co dokáže vymyslet.

3. července 2024, IPPO

Eva Decroix: Doba politických trhovců a sládků se vrací

V těchto dnech mě napadají slova Františka Vaňka z Audience  „Je to všechno na hovno —“. V Evropě vzniká první otevřeně proruská koalice a to zcela podle notiček Kremlu. V tupé a slepé snaze získat či udržet si moc si nasadila líbivou tvářičku ochrany národních zájmů. Že nic není víc v rozporu s našimi národními zájmy než kamarádšoft s těmi, kteří podkopávají bezpečnost našeho státu, je jen bezvýznamný paradox.  Historie jich je plná.

2. července 2024, IPPO

Martin Staněk: Schodek státního rozpočtu je nejnižší za posledních pět let

Jeden z nejdůležitějších slibů vlády Petra Fialy – snižování veřejného zadlužení, se postupně daří naplňovat. Státní rozpočet skončil v 1. pololetí ve schodku 178,6 miliard korun, deficit se tak zmírnil proti květnovým 210,4 miliardám. Výsledek hospodaření je nejlepší za posledních pět let. Vše nasvědčuje tomu, že plán rozpočtu na letošní rok se podaří naplnit.