17. května 2024, IPPO

Jan Hroudný: Spasitelé mladých? Nevěřme na falešné proroky

rubrika: Komentáře

V poslední době jsme svědky jakési zvláštní posedlost námi – mladými voliči. Málokdy je však podložená reálným chápáním našich zájmů. Celé to navíc působí poněkud pochybně, zvlášť když je těmto autentickým zástupcům mladých přes čtyřicet a zpravidla toho pro nás mladé moc neudělali, byť pro to měli např. z pozice rektorky univerzity poměrně dost možností.

Kdo vlastně ale ti „mladí“ jsou? Za prvé nejde o jednolitou skupinu. My neřešíme jen sojové latté, tanečky na TikToku nebo klimatický žal a nelze nás plošně označovat nálepkou „progresivní.“ Z průzkumů vyplývá, že nejčastěji neřešíme kulturní války, ale ryze praktická témata – kde budeme bydlet nebo jestli budeme mít v budoucnu udržitelné zdravotnictví a školství (nemluvě o důchodech).

Potom ale na scénu přijdou lidé, kteří tu prostě „jsou pro mladý” a snaží se tak prezentovat. Někdy to působí až křečovitě. Jindy v diskuzi na téma „Evropa očima generace Z“ s obtížemi hledáte zástupce generace Z. Co ale mají tito spasitelé mladých společného? Dost často nejsou tak úplně mladí a naše zájmy schovávají za svou vlastní politickou agendu. Těžko říct, kde vlastně své utkvělé představy o mladých lidech vůbec vzali.

Co s tím? V prvé řadě by si neměli do mladých lidí projektovat své vlastní představy. Může to ostatně vést k neočekávaným výsledkům. Podobně jako když volby v Rakousku v roce 2008, po zavedení volebního práva od 16 let, vyhrála mezi nejmladšími voliči „krajně pravicová“ FPÖ – navzdory tomu, že zásadní úspěch u mladé generace čekali především Zelení.

K důstojnému zastupování názorů mladých opravdu nestačí namalovat si na svoje předvolební auto realitu po požití lysohlávek. Stejně tak nestačí prezentovat se jako česká verze Andrewa Tatea pokřikující něco o tom, že nás v Evropské unii nezradí. Pseudorealita vznikající na sociálních sítích nám zkrátka o skutečných zájmech mladých lidí říká velmi málo.

Přitom by stačilo málo. Jasně definovat věci, které nám mladým pomůžou, včetně konkrétního plánu, jak je realizovat. Vystavět XY bytů do čtyř let – např. tak, že:

  1. změníme stavební zákon,
  2. dokončíme portál stavebníka,
  3. zavedeme digitalizaci na stavebních úřadech a
  4. navrhneme změny vyhlášek tak, aby se dalo stavět za podobných podmínek jako v zahraničí.

Tyto kroky můžou najít nadstranickou podporu, nejsou ideologicky vyhraněné a můžou nám mladým lidem reálně zjednodušit život.

Záměrně nechceme jmenovat ty, kteří by se mohli v řádcích výše najít. Je to ale jako vždycky. Hledáme si své spasitele – mladých, aut, návykových látek nebo všeho možného a říkáme, jak je řešení jednoduché. Není. A tato témata vůbec nejsou prioritou pro většinu mladých v této zemi.



Naše nejnovější výstupy

11. března 2025, IPPO

Martin Staněk: Velká pomoc zaměstnavatelům. Jednotné měsíční hlášení ruší desítky formulářů

Na výrazné snížení administrativy se mohou těšit čeští podnikatelé. Vláda Petra Fialy přišla s návrhem zákona o jednotném měsíčním hlášení zaměstnavatele, které nahradí mnohdy až 25 formulářů pro pět různých institucí. Od ledna příštího roku tak budou podávat elektronicky pouze jedno hlášení měsíčně. Zjednodušení práce to přinese nejen firmám, ale i samotným zaměstnancům.

10. března 2025, IPPO

Pravej podcast: (Ne)Bydlíme - host: Jirka Havránek

Přijďte na debatu o bydlení s naším Jirkou Havránkem! 10.3. v Praze 24.3. v Ostravě 31.3. v Brně O bydlení, výstavbě a problémech s nimi spojenými promluvil Jirka Havránek v nejnovějším díle Pravýho podcastu!

4. března 2025, IPPO

Babylon Brusel: EU vaří zelený eintopf konkurenceschopnosti

Kde v Evropě hledat silné lídry? Musíme zbrojit? Co naši sousedé Slováci? Jak vypadá Clean deal? No a nechybí ani “oblíbené” emisní povolenky. Poslechněte si nový díl podcastu Babylon Brusel s europoslancem Ondřejem Krutílkem.

27. února 2025, IPPO

Pravej podcast: Planeta Praha - host: Alexandra Udženija

Jakou vizi pro ní má náměstkyně primátora Alexandra Udženija? Staví se v Praze? Co je to Zahrada pro duši? A co věčný souboj s Brnem? Nejen o tom promluvila Alexandra Udženija v nejnovějším díle Pravýho podcastu!

27. února 2025, IPPO

Jan Hroudný: Co nám ukázaly německé volby?

Volby do německého Bundestagu jsou pro nás nade vší pochybnost spolu s našimi vlastními parlamentními volbami nejdůležitější politickou událostí roku. Jejich výsledek je přitom nejednoznačný. Došlo ke změně, ale ne tak zásadní, jak jsme možná doufali. Podívejme se na hlavní závěry proběhlých voleb.