17. května 2024, IPPO

Jan Hroudný: Spasitelé mladých? Nevěřme na falešné proroky

rubrika: Komentáře

V poslední době jsme svědky jakési zvláštní posedlost námi – mladými voliči. Málokdy je však podložená reálným chápáním našich zájmů. Celé to navíc působí poněkud pochybně, zvlášť když je těmto autentickým zástupcům mladých přes čtyřicet a zpravidla toho pro nás mladé moc neudělali, byť pro to měli např. z pozice rektorky univerzity poměrně dost možností.

Kdo vlastně ale ti „mladí“ jsou? Za prvé nejde o jednolitou skupinu. My neřešíme jen sojové latté, tanečky na TikToku nebo klimatický žal a nelze nás plošně označovat nálepkou „progresivní.“ Z průzkumů vyplývá, že nejčastěji neřešíme kulturní války, ale ryze praktická témata – kde budeme bydlet nebo jestli budeme mít v budoucnu udržitelné zdravotnictví a školství (nemluvě o důchodech).

Potom ale na scénu přijdou lidé, kteří tu prostě „jsou pro mladý” a snaží se tak prezentovat. Někdy to působí až křečovitě. Jindy v diskuzi na téma „Evropa očima generace Z“ s obtížemi hledáte zástupce generace Z. Co ale mají tito spasitelé mladých společného? Dost často nejsou tak úplně mladí a naše zájmy schovávají za svou vlastní politickou agendu. Těžko říct, kde vlastně své utkvělé představy o mladých lidech vůbec vzali.

Co s tím? V prvé řadě by si neměli do mladých lidí projektovat své vlastní představy. Může to ostatně vést k neočekávaným výsledkům. Podobně jako když volby v Rakousku v roce 2008, po zavedení volebního práva od 16 let, vyhrála mezi nejmladšími voliči „krajně pravicová“ FPÖ – navzdory tomu, že zásadní úspěch u mladé generace čekali především Zelení.

K důstojnému zastupování názorů mladých opravdu nestačí namalovat si na svoje předvolební auto realitu po požití lysohlávek. Stejně tak nestačí prezentovat se jako česká verze Andrewa Tatea pokřikující něco o tom, že nás v Evropské unii nezradí. Pseudorealita vznikající na sociálních sítích nám zkrátka o skutečných zájmech mladých lidí říká velmi málo.

Přitom by stačilo málo. Jasně definovat věci, které nám mladým pomůžou, včetně konkrétního plánu, jak je realizovat. Vystavět XY bytů do čtyř let – např. tak, že:

  1. změníme stavební zákon,
  2. dokončíme portál stavebníka,
  3. zavedeme digitalizaci na stavebních úřadech a
  4. navrhneme změny vyhlášek tak, aby se dalo stavět za podobných podmínek jako v zahraničí.

Tyto kroky můžou najít nadstranickou podporu, nejsou ideologicky vyhraněné a můžou nám mladým lidem reálně zjednodušit život.

Záměrně nechceme jmenovat ty, kteří by se mohli v řádcích výše najít. Je to ale jako vždycky. Hledáme si své spasitele – mladých, aut, návykových látek nebo všeho možného a říkáme, jak je řešení jednoduché. Není. A tato témata vůbec nejsou prioritou pro většinu mladých v této zemi.



Naše nejnovější výstupy

11. října 2024, IPPO

Martin Staněk: Digitalizace ve zdravotnictví běží podle plánu

Vláda Petra Fialy v minulém týdnu na svém zasedání schválila zákona o elektronizaci zdravotnictví. Ten nyní poputuje do sněmovny. Nová úprava by tak měla začít platit od začátku roku 2026. Zvýšit by měla nejen komfort pacientů, ale především usnadnit přenos dat mezi jednotlivými zdravotnickými zařízeními.

10. října 2024, IPPO

Kateřina Hloušková: Novela školského zákona: Školství je pro vládu prioritou

V roce 2025 se do českého školství investuje téměř 291 miliard korun. To je naprosto rekordní částka, která se meziročně zvýšila o 22 miliard. Mimochodem jen toto navýšení představuje větší sumu peněz než je celý rozpočet Ministerstva kultury. Všechny divadla, koncerty, galerie, hrady, zámky, festivaly, muzea, výstavy prostě veškerá kultura, na kterou není Česká republika úplně chudá, nás stojí méně, než kolik je v příštím roce přidáno českému školství. Největší část těchto peněz půjde do regionálního školství, jinými slovy do základních a středních škol, kde platy učitelů vzrostou o 7 %. Přesto to budou velmi pravděpodobně právě tyto školy a učitelé, nikoliv hudebníci, kasteláni či kurátoři, kdo bude mluvit o stávce, podfinancovanosti a o tom, že jejich resort není pro vládu prioritou. Je. A dokazuje to i aktuální novela školského zákona.  

9. října 2024, IPPO

Michal Chládek: Oligarchicko-mediální komplex, Piráti a Seznam Zprávy, soud vs. Bartoš

Poslední týdny jsou pro milovníky dramatu super podívanou. Piráti opouštějí vládu, aniž by je někdo vyhazoval. „Provalil“ se oligarchicko-mediální komplex, do kterého jsou zapojeni Seznam Zprávy, Michal Půr, ODS a kdo ví kdo ještě. A to i přesto, že jedna z hlavních agend Seznam Zpráv jsou „kauzy“ Pavla Blažka a Michal Půr se minimálně v posledních dílech Insideru netváří jako největší milovník ODS. V rámci tohoto komplexu možná podle přesvědčení některých „odborníků“ funguje i krajský soud, který rozhodl, že Ministerstvo pro místní rozvoj opakovaně zasahuje do veřejných zakázek.

4. října 2024, IPPO

Pravej podcast: Pravej podcast: Piráti potopili digitalizaci. Jak z toho ven?

Piráti potopili digitalizaci. Jak z toho ven? Na to vám odpoví Jirka s Michalem ve speciálu přímo z Poslanecké sněmovny! Jaký byl reálný důvod konce Ivana Bartoše ve vládě? Co vlastně znamená slovo "funguje"? A kdo skutečně digitalizuje Česko? Otázky ohledně digitalizace stavebního řízení zodpoví Jirka Havránek a Michal Chládek v nejnovějším díle Pravýho podcastu!

1. října 2024, IPPO

Michal Chládek: Analýza digitalizace stavebního řízení v kostce

Výstavba bytů je výrazně ovlivněna rychlostí stavebního řízení, která je zásadním faktorem pro umožnění rychlé realizace stavebních projektů. Tento proces je především závislý na dvou klíčových faktorech: digitalizaci a prováděcích podzákonných předpisech, které připravuje Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR). Digitalizace stavebního řízení má potenciál zjednodušit a urychlit celý proces, od podávání žádostí až po komunikaci mezi úřady. Nicméně, navzdory slibům a investicím, je implementace digitalizace stále nedokončená.