22. května 2024, IPPO

Martin Staněk: Lékařské odbory chtějí znovu protestovat. Vláda přitom svoje sliby plní

rubrika: Komentáře

Česká lékařská komora a odbory opět hrozí svoláním protestů proti podmínkám ve zdravotnictví. Před necelým půlrokem přitom zástupci lékařů a zástupci vlády našli společnou řeč u jednacího stolu. Dnes někteří představitelé lékařské komory tvrdí, že vláda své sliby neplní. Jak je to ale doopravdy? Pojďme se podívat, jak probíhá plnění bodů, na nichž se obě strany shodly.

Podzimní protesty, do kterých se zapojilo přibližně 6 000 lékařů, ukončila dohoda mezi zástupci lékařů a vlády.  Z jednadvaceti úkolů, jež dohoda obsahuje, je dnes již většina splněna, průběžně se plní, nebo se na jejich splnění pracuje. Za stěžejní v dané době lékaři považovali navýšení finančních prostředků na odměny. Na  nárůst platů vláda po jednáních vedených premiérem Petrem Fialou (ODS) a ministrem zdravotnictví Vlastimilem Válkem (TOP 09) uvolnila 9,8 miliardy korun  ze systému veřejného zdravotního pojištění.

Že peníze skutečně putují, kam mají, dnes uznávají i zástupci lékařských odborů a sami přiznávají, že navýšení peněz kvitují s povděkem nejen oni, ale i samotní lékaři. Na osobním příspěvku dostali nemocniční lékaři 5 až 15 tisíc korun, tedy přesně tolik, co sliboval dokument podepsaný začátkem prosince ze strany odborů, lékařské komory, ministra zdravotnictví Vlastimila Válka a Všeobecné zdravotní pojišťovny.

Vláda rovněž obratem splnila svůj slib změny zákoníku práce. Většina domluvených změn nabyla účinnosti již 28. prosince. Dříve uzákoněná možnost dobrovolné přesčasové práce lékařů až 832 hodin za rok, která vyvolala jejich protesty, přestala platit. Další novela zákoníku práce, která bude stav znovu upravovat, by měla podle dřívějších vyjádření ministerstev práce a zdravotnictví platit od 1. července 2024 a usilovně se na ní pracuje.

Zdravotníci v nemocnicích či v záchranné službě mohou podle upraveného znění pracovat nepřetržitě až 24 hodin, pokud to umožní kolektivní smlouva či vnitřní předpis v zařízení. Směna zdravotníka může podle novely zákoníku práce trvat nejvýše 12 hodin, na ni může navázat případně přesčasová práce o stejné délce. Novela upravuje také odpočinek. Pokud by zdravotník pracoval 24 hodin, musel by pak mít nejméně 22 hodin volna.

Ministerstvo zdravotnictví rovněž uvedlo, že do 24. května představí návrh zákona o odměňování  a probíhají i jednání k zákoníku práce. Zdůraznilo přitom, že hlavní požadavek lékařů, totiž zvýšení odměn, již byl splněn.

Dle představitelů České lékařské komory by se také do budoucna měly řešit i výsluhy a benefity, jako jsou lázně a rehabilitace, nebo odchodné.

Prezident komory Milan Kubek však přesto, jak je dnes u odborových předáků “dobrým zvykem”, přišel s ostrými prohlášeními, ve kterých nepřímo obvinil vládu, že se chystá zdravotníky podvést, na což by pak podle něj měla ze strany komory následovat razantní reakce. “Dáme politikům do kožichu, víc než loni na podzim, kdy vypovědělo přesčasy několik tisíc nemocničních lékařů,” prohlásil doslova předseda komory Kubek.

Lékaře se však nikdo podvést nechystá. U odborových předáků se, bohužel, v posledních měsících staly silácké výroky a obviňování představitelů vlády  již určitým  koloritem. Takto se ale vzájemný dialog vést nedá, ten je možný pouze u jednacího stolu.

Vláda Petra Fialy je k další diskuzi připravena, bude k ní mít i adekvátního partnera?

štítky: #zdravotnictví



Naše nejnovější výstupy

17. dubna 2025, IPPO

(NE) BYDLÍME ? – Debata s mladými pro mladé – část druhá

V Praze, Ostravě a Brně pokračovali naše debaty o bydlení s mladými členy ODS a poslancem Jiřím Havránkem. Dobře totiž víme, že dostupné bydlení je pro mladé klíčový problém.

10. dubna 2025, IPPO

Pravej podcast: Bezpečnost od A do Z Host: Tomáš Pojar

Světový řád se mění před našima očima! A proto jsem si pozvali Tomáše Pojara, aby nás změnami provedl Jak se daří české muniční iniciativě? Nachází se USA v rozkladu? A jaká je situace v Izraeli? Vše, co jste chtěli vědět o bezpečnosti, vám poví Tomáš Pojar v nejnovějším díle Pravýho podcastu!

9. dubna 2025, IPPO

Babylon Brusel: Ondra je “alzák” a chodí v teniskách

Co Ondra říká na Trumpova cla? Kdo je slibotechna? Je ECR nekonstruktivní? Jak to vypadá s dostavbou Dukovan? A co nová kampaň SPOLU? Poslouchejte Babylon Brusel

3. dubna 2025, IPPO

Martin Staněk: Nejnižší deficit od covidu. Hospodaření vlády skončilo za rok 2024 schodkem ve výši 2,2 % HDP

V záplavě špatných zpráv a ustavičného kvílení opozice o tom, že je Česko spálenou zemí, kde ani plevel neroste, by snadno mohla zapadnout nenápadná analýza Českého statistického úřadu o stavu hospodaření vládních institucí za rok 2024. Ta přitom obsahuje jeden zásadní údaj. České veřejné finance se skutečně uzdravují, a to dost výrazně. V minulém roce se schodek vládních institucí snížil o 1,5 % HDP na úroveň 2,2 procentního bodu. Jsme tak na nejlepší úrovni od covidu.