22. května 2024, IPPO

Martin Staněk: Lékařské odbory chtějí znovu protestovat. Vláda přitom svoje sliby plní

rubrika: Komentáře

Česká lékařská komora a odbory opět hrozí svoláním protestů proti podmínkám ve zdravotnictví. Před necelým půlrokem přitom zástupci lékařů a zástupci vlády našli společnou řeč u jednacího stolu. Dnes někteří představitelé lékařské komory tvrdí, že vláda své sliby neplní. Jak je to ale doopravdy? Pojďme se podívat, jak probíhá plnění bodů, na nichž se obě strany shodly.

Podzimní protesty, do kterých se zapojilo přibližně 6 000 lékařů, ukončila dohoda mezi zástupci lékařů a vlády.  Z jednadvaceti úkolů, jež dohoda obsahuje, je dnes již většina splněna, průběžně se plní, nebo se na jejich splnění pracuje. Za stěžejní v dané době lékaři považovali navýšení finančních prostředků na odměny. Na  nárůst platů vláda po jednáních vedených premiérem Petrem Fialou (ODS) a ministrem zdravotnictví Vlastimilem Válkem (TOP 09) uvolnila 9,8 miliardy korun  ze systému veřejného zdravotního pojištění.

Že peníze skutečně putují, kam mají, dnes uznávají i zástupci lékařských odborů a sami přiznávají, že navýšení peněz kvitují s povděkem nejen oni, ale i samotní lékaři. Na osobním příspěvku dostali nemocniční lékaři 5 až 15 tisíc korun, tedy přesně tolik, co sliboval dokument podepsaný začátkem prosince ze strany odborů, lékařské komory, ministra zdravotnictví Vlastimila Válka a Všeobecné zdravotní pojišťovny.

Vláda rovněž obratem splnila svůj slib změny zákoníku práce. Většina domluvených změn nabyla účinnosti již 28. prosince. Dříve uzákoněná možnost dobrovolné přesčasové práce lékařů až 832 hodin za rok, která vyvolala jejich protesty, přestala platit. Další novela zákoníku práce, která bude stav znovu upravovat, by měla podle dřívějších vyjádření ministerstev práce a zdravotnictví platit od 1. července 2024 a usilovně se na ní pracuje.

Zdravotníci v nemocnicích či v záchranné službě mohou podle upraveného znění pracovat nepřetržitě až 24 hodin, pokud to umožní kolektivní smlouva či vnitřní předpis v zařízení. Směna zdravotníka může podle novely zákoníku práce trvat nejvýše 12 hodin, na ni může navázat případně přesčasová práce o stejné délce. Novela upravuje také odpočinek. Pokud by zdravotník pracoval 24 hodin, musel by pak mít nejméně 22 hodin volna.

Ministerstvo zdravotnictví rovněž uvedlo, že do 24. května představí návrh zákona o odměňování  a probíhají i jednání k zákoníku práce. Zdůraznilo přitom, že hlavní požadavek lékařů, totiž zvýšení odměn, již byl splněn.

Dle představitelů České lékařské komory by se také do budoucna měly řešit i výsluhy a benefity, jako jsou lázně a rehabilitace, nebo odchodné.

Prezident komory Milan Kubek však přesto, jak je dnes u odborových předáků “dobrým zvykem”, přišel s ostrými prohlášeními, ve kterých nepřímo obvinil vládu, že se chystá zdravotníky podvést, na což by pak podle něj měla ze strany komory následovat razantní reakce. “Dáme politikům do kožichu, víc než loni na podzim, kdy vypovědělo přesčasy několik tisíc nemocničních lékařů,” prohlásil doslova předseda komory Kubek.

Lékaře se však nikdo podvést nechystá. U odborových předáků se, bohužel, v posledních měsících staly silácké výroky a obviňování představitelů vlády  již určitým  koloritem. Takto se ale vzájemný dialog vést nedá, ten je možný pouze u jednacího stolu.

Vláda Petra Fialy je k další diskuzi připravena, bude k ní mít i adekvátního partnera?

štítky: #zdravotnictví



Naše nejnovější výstupy

3. prosince 2024, IPPO

(NE) BYDLÍME ? – Debaty s mladými pro mladé

V Ústí nad Labem, Hradci Králové, Plzni a Jihlavě jsme debatovali o bydlení s mladými členy ODS a poslancem Jiřím Havránkem. Jasně se ukázalo, že dostupné bydlení je pro mladé klíčový problém. Řeč byla o tom, co pro lidi v této oblasti ODS už udělala, a na čem by bylo třeba ještě pracovat. Schválil se třeba nový stavební zákon, který výstavbě jistě pomůže, ale víme, že to nestačí. Je potřeba například opravit digitalizaci stavebního řízení nebo také vést debatu o územním plánování. Děkujeme všem za skvělou diskuzi a těšíme se na další opět v novém roce!

21. listopadu 2024, IPPO

Martin Staněk: Důchodci nebo nákupy?

Vládě Petra Fialy se podařilo prosadit jeden ze svých nejdůležitějších programových bodů – důchodovou reformu. K nejhlasitějším kritikům přijatých změn patřil od počátku bývalý premiér a šéf opozičního hnutí ANO Andrej Babiš. Při závěrečném hlasování ale chyběl. Proč?

20. listopadu 2024, IPPO

Babylon Brusel: Grilování s popcornem a zemědělec z Lucemburska

Jaké bylo grilování budoucích eurokomisařů? Není to spíš jen ohřívání? Kdo skoro neprošel? A co Ondru bolí? Poslechněte si nový díl podcastu Babylon Brusel s europoslancem Ondřejem Krutílkem.

20. listopadu 2024, IPPO

Kateřina Hloušková: Pouze vzdělaná společnost zajistí, že budeme mozkovna a ne montovna

V následujících desetiletích zanikne možná až polovina profesí a prací, jak je známe dnes. Svět se mění dosud nevídanou rychlostí. Žáky a studenty musíme umět připravit na povolání, o nichž nyní ani nevíme, že budou potřeba. Řešením je zajistit každému co nejlepší obecný základ, na který bude navazovat v rámci celoživotního vzdělávání.

11. listopadu 2024, IPPO

Pravej podcast: Trump X Durčák

Americké volby jsou za námi! A v Pravým podcastu je pro vás shrnul expert na slovo vzatý, Michal Durčák! Jak tyto volby vidí Češi? Měla větši vliv Taylor Swift, nebo veverka Peanut? A již klasicky, co podcasty? Nejen to se dozvíte v nejnovějším díle Pravýho podastu s Michaelem Durčákem!