21. května 2024, IPPO

Jan Hroudný: Britské konzervativce čeká volební masakr

rubrika: Komentáře

Termín příštích voleb ve Spojeném království zatím není zcela jistý, proběhnou však nejpozději v lednu příštího roku. Již teď lze ale s velkou mírou pravděpodobnosti říct, že vládnoucí konzervativce čeká nevídaná porážka.

V prvé řadě je nutné říct, že jde o dlouhodobý trend. Konzervativci, kteří v roce 2019 získali přes 43 % hlasů se už rok a půl pohybují pod 30 %, aktuálně na 23 % a zlepšení je v nedohlednu. Svou šanci zvednout se v komunálních volbách před dvěma týdny nedokázali využít a utrpěli těžké ztráty. Své pozice nedokázali mnohdy obhájit ani lokálně populární konzervativní politici.

Co dále říkají průzkumy? Podle měsíc starého průzkumu YouGov by Konzervativci získali 155 poslanců a labouristé 403 (přes 400 poslanců získal naposledy Tony Blair v roce 2001). Jedná se o čísla, která se s výjimkou Blairových úspěchů naprosto vymykají britské politice po druhé světové válce.

Kde jsou příčiny úpadku toryů? Konzervativci jsou u moci od roku 2010 a za tu dobu vystřídali pět premiérů (Thatcherová a Major vládli pro srovnání 18 let). Řadu problémů Velké Británie se jim nedaří řešit a některé z nich se dokonce zhoršují. Nelegální migrace láme rekordy, zdravotnictví je v rozkladu a vše provází pocit naprosté neakceschopnosti. Borisi Johnsonovi zůstala po silném vítězství v roce 2019 v rukách strana, která toho vlastně neměla moc společného. Tvořily ji různorodé zájmy thatcheristů, one-nation konzervativců, centristů atd., které nešlo dost dobře přetavit v jednotnou politickou vizi.

Některé průzkumy mimochodem ukazují, že konzervativní poslanci jsou zkrátka v hodnotových otázkách odtržení od svých voličů směrem doleva a že průměrná britská populace je hodnotově konzervativnější než konzervativní poslanci. Názory konzervativních poslanců v této oblasti jsou dokonce poměrně blízké průměrným voličům Labour Party. Napravo jim tak nyní vyrostla poměrně silná konkurence v podobě strany Reform UK, která se pohybuje nad 10 %. Ve většinovém volebním systému nemůže pomýšlet na úspěch, ale pravděpodobně odčerpá hlasy, které budou toryům chybět.

Labouristům tak v podstatě stačí čekat a nedělat chyby. Sadiq Khan s přehledem obhájil mandát londýnského starosty, labouristé získali stovky nových zastupitelů. I tak ale zaznamenali dílčí ztráty. Ukazuje se, že mají problémy v obvodech s vyšší muslimskou populací. Předseda labouristů Keir Starmer totiž zastává relativně proizraelské názory. Byť vyzval k uzavření příměří, odmítá zastávat radikálně levicovou propalestinskou linku, což mu mnozí spolustraníci vyčítají.

Každopádně se v současnosti zdá, že otázka není ani tak, kdo vyhraje příští parlamentní volby, ale jak moc je konzervativci prohrají.

štítky: #Velká BritánieNaše nejnovější výstupy

3. července 2024, IPPO

Eva Decroix: Doba politických trhovců a sládků se vrací

V těchto dnech mě napadají slova Františka Vaňka z Audience  „Je to všechno na hovno —“. V Evropě vzniká první otevřeně proruská koalice a to zcela podle notiček Kremlu. V tupé a slepé snaze získat či udržet si moc si nasadila líbivou tvářičku ochrany národních zájmů. Že nic není víc v rozporu s našimi národními zájmy než kamarádšoft s těmi, kteří podkopávají bezpečnost našeho státu, je jen bezvýznamný paradox.  Historie jich je plná.

2. července 2024, IPPO

Martin Staněk: Schodek státního rozpočtu je nejnižší za posledních pět let

Jeden z nejdůležitějších slibů vlády Petra Fialy – snižování veřejného zadlužení, se postupně daří naplňovat. Státní rozpočet skončil v 1. pololetí ve schodku 178,6 miliard korun, deficit se tak zmírnil proti květnovým 210,4 miliardám. Výsledek hospodaření je nejlepší za posledních pět let. Vše nasvědčuje tomu, že plán rozpočtu na letošní rok se podaří naplnit.

2. července 2024, IPPO

Teambuilding Mladé ODS

Ve dnech 28. až 30. června se na Vysočině uskutečnil teambuilding Mladé ODS. Ve spolupráci s touto organizací jej uspořádal Pravý břeh – Institut Petra Fialy a Institut pro pravicovou politiku.

25. června 2024, IPPO

Martin Staněk: Co přinese novela zákona o ochraně hospodářské soutěže?

Lepší kontrolu trhu i efektivnější proces přezkumu veřejných zakázek mají přinést dvě novely zákona o ochraně hospodářské soutěže. Z pera Úřadu vlády míří do legislativního procesu zpřísnění dohledu nad tvorbou cenových kartelů, ministerstvo pro místní rozvoj pak přichází se zjednodušením přezkumu a kontroly veřejných zakázek.

2. června 2024, IPPO

Petr Fiala: Odvážný a originální. Připomínáme si 25. výročí úmrtí Václava Bendy

Dnes si připomínáme výročí 25 let od smrti Václava Bendy (2. června 1999). Několika poznámkami chci připomenout tuto výjimečnou a originální osobnost. Základní kontury příběhu Václava Bendy všichni známe: prožil příliš krátký život, v tomto vyměřeném čase však prokázal odvahu a intelektuální poctivost, stal se vzorem pro mnoho lidí a uspěl v úctyhodném množství společenských rolí. Jak v období totality, tak v demokracii.