21. května 2024, IPPO

Jan Hroudný: Britské konzervativce čeká volební masakr

rubrika: Komentáře

Termín příštích voleb ve Spojeném království zatím není zcela jistý, proběhnou však nejpozději v lednu příštího roku. Již teď lze ale s velkou mírou pravděpodobnosti říct, že vládnoucí konzervativce čeká nevídaná porážka.

V prvé řadě je nutné říct, že jde o dlouhodobý trend. Konzervativci, kteří v roce 2019 získali přes 43 % hlasů se už rok a půl pohybují pod 30 %, aktuálně na 23 % a zlepšení je v nedohlednu. Svou šanci zvednout se v komunálních volbách před dvěma týdny nedokázali využít a utrpěli těžké ztráty. Své pozice nedokázali mnohdy obhájit ani lokálně populární konzervativní politici.

Co dále říkají průzkumy? Podle měsíc starého průzkumu YouGov by Konzervativci získali 155 poslanců a labouristé 403 (přes 400 poslanců získal naposledy Tony Blair v roce 2001). Jedná se o čísla, která se s výjimkou Blairových úspěchů naprosto vymykají britské politice po druhé světové válce.

Kde jsou příčiny úpadku toryů? Konzervativci jsou u moci od roku 2010 a za tu dobu vystřídali pět premiérů (Thatcherová a Major vládli pro srovnání 18 let). Řadu problémů Velké Británie se jim nedaří řešit a některé z nich se dokonce zhoršují. Nelegální migrace láme rekordy, zdravotnictví je v rozkladu a vše provází pocit naprosté neakceschopnosti. Borisi Johnsonovi zůstala po silném vítězství v roce 2019 v rukách strana, která toho vlastně neměla moc společného. Tvořily ji různorodé zájmy thatcheristů, one-nation konzervativců, centristů atd., které nešlo dost dobře přetavit v jednotnou politickou vizi.

Některé průzkumy mimochodem ukazují, že konzervativní poslanci jsou zkrátka v hodnotových otázkách odtržení od svých voličů směrem doleva a že průměrná britská populace je hodnotově konzervativnější než konzervativní poslanci. Názory konzervativních poslanců v této oblasti jsou dokonce poměrně blízké průměrným voličům Labour Party. Napravo jim tak nyní vyrostla poměrně silná konkurence v podobě strany Reform UK, která se pohybuje nad 10 %. Ve většinovém volebním systému nemůže pomýšlet na úspěch, ale pravděpodobně odčerpá hlasy, které budou toryům chybět.

Labouristům tak v podstatě stačí čekat a nedělat chyby. Sadiq Khan s přehledem obhájil mandát londýnského starosty, labouristé získali stovky nových zastupitelů. I tak ale zaznamenali dílčí ztráty. Ukazuje se, že mají problémy v obvodech s vyšší muslimskou populací. Předseda labouristů Keir Starmer totiž zastává relativně proizraelské názory. Byť vyzval k uzavření příměří, odmítá zastávat radikálně levicovou propalestinskou linku, což mu mnozí spolustraníci vyčítají.

Každopádně se v současnosti zdá, že otázka není ani tak, kdo vyhraje příští parlamentní volby, ale jak moc je konzervativci prohrají.

štítky: #Velká Británie



Naše nejnovější výstupy

17. dubna 2025, IPPO

(NE) BYDLÍME ? – Debata s mladými pro mladé – část druhá

V Praze, Ostravě a Brně pokračovali naše debaty o bydlení s mladými členy ODS a poslancem Jiřím Havránkem. Dobře totiž víme, že dostupné bydlení je pro mladé klíčový problém.

10. dubna 2025, IPPO

Pravej podcast: Bezpečnost od A do Z Host: Tomáš Pojar

Světový řád se mění před našima očima! A proto jsem si pozvali Tomáše Pojara, aby nás změnami provedl Jak se daří české muniční iniciativě? Nachází se USA v rozkladu? A jaká je situace v Izraeli? Vše, co jste chtěli vědět o bezpečnosti, vám poví Tomáš Pojar v nejnovějším díle Pravýho podcastu!

9. dubna 2025, IPPO

Babylon Brusel: Ondra je “alzák” a chodí v teniskách

Co Ondra říká na Trumpova cla? Kdo je slibotechna? Je ECR nekonstruktivní? Jak to vypadá s dostavbou Dukovan? A co nová kampaň SPOLU? Poslouchejte Babylon Brusel

3. dubna 2025, IPPO

Martin Staněk: Nejnižší deficit od covidu. Hospodaření vlády skončilo za rok 2024 schodkem ve výši 2,2 % HDP

V záplavě špatných zpráv a ustavičného kvílení opozice o tom, že je Česko spálenou zemí, kde ani plevel neroste, by snadno mohla zapadnout nenápadná analýza Českého statistického úřadu o stavu hospodaření vládních institucí za rok 2024. Ta přitom obsahuje jeden zásadní údaj. České veřejné finance se skutečně uzdravují, a to dost výrazně. V minulém roce se schodek vládních institucí snížil o 1,5 % HDP na úroveň 2,2 procentního bodu. Jsme tak na nejlepší úrovni od covidu.