21. května 2024, IPPO

Jan Hroudný: Britské konzervativce čeká volební masakr

rubrika: Komentáře

Termín příštích voleb ve Spojeném království zatím není zcela jistý, proběhnou však nejpozději v lednu příštího roku. Již teď lze ale s velkou mírou pravděpodobnosti říct, že vládnoucí konzervativce čeká nevídaná porážka.

V prvé řadě je nutné říct, že jde o dlouhodobý trend. Konzervativci, kteří v roce 2019 získali přes 43 % hlasů se už rok a půl pohybují pod 30 %, aktuálně na 23 % a zlepšení je v nedohlednu. Svou šanci zvednout se v komunálních volbách před dvěma týdny nedokázali využít a utrpěli těžké ztráty. Své pozice nedokázali mnohdy obhájit ani lokálně populární konzervativní politici.

Co dále říkají průzkumy? Podle měsíc starého průzkumu YouGov by Konzervativci získali 155 poslanců a labouristé 403 (přes 400 poslanců získal naposledy Tony Blair v roce 2001). Jedná se o čísla, která se s výjimkou Blairových úspěchů naprosto vymykají britské politice po druhé světové válce.

Kde jsou příčiny úpadku toryů? Konzervativci jsou u moci od roku 2010 a za tu dobu vystřídali pět premiérů (Thatcherová a Major vládli pro srovnání 18 let). Řadu problémů Velké Británie se jim nedaří řešit a některé z nich se dokonce zhoršují. Nelegální migrace láme rekordy, zdravotnictví je v rozkladu a vše provází pocit naprosté neakceschopnosti. Borisi Johnsonovi zůstala po silném vítězství v roce 2019 v rukách strana, která toho vlastně neměla moc společného. Tvořily ji různorodé zájmy thatcheristů, one-nation konzervativců, centristů atd., které nešlo dost dobře přetavit v jednotnou politickou vizi.

Některé průzkumy mimochodem ukazují, že konzervativní poslanci jsou zkrátka v hodnotových otázkách odtržení od svých voličů směrem doleva a že průměrná britská populace je hodnotově konzervativnější než konzervativní poslanci. Názory konzervativních poslanců v této oblasti jsou dokonce poměrně blízké průměrným voličům Labour Party. Napravo jim tak nyní vyrostla poměrně silná konkurence v podobě strany Reform UK, která se pohybuje nad 10 %. Ve většinovém volebním systému nemůže pomýšlet na úspěch, ale pravděpodobně odčerpá hlasy, které budou toryům chybět.

Labouristům tak v podstatě stačí čekat a nedělat chyby. Sadiq Khan s přehledem obhájil mandát londýnského starosty, labouristé získali stovky nových zastupitelů. I tak ale zaznamenali dílčí ztráty. Ukazuje se, že mají problémy v obvodech s vyšší muslimskou populací. Předseda labouristů Keir Starmer totiž zastává relativně proizraelské názory. Byť vyzval k uzavření příměří, odmítá zastávat radikálně levicovou propalestinskou linku, což mu mnozí spolustraníci vyčítají.

Každopádně se v současnosti zdá, že otázka není ani tak, kdo vyhraje příští parlamentní volby, ale jak moc je konzervativci prohrají.

štítky: #Velká Británie



Naše nejnovější výstupy

11. listopadu 2024, IPPO

Pravej podcast: Trump X Durčák

Americké volby jsou za námi! A v Pravým podcastu je pro vás shrnul expert na slovo vzatý, Michal Durčák! Jak tyto volby vidí Češi? Měla větši vliv Taylor Swift, nebo veverka Peanut? A již klasicky, co podcasty? Nejen to se dozvíte v nejnovějším díle Pravýho podastu s Michaelem Durčákem!

8. listopadu 2024, IPPO

Pozvánka: (NE) BYDLÍME ? – Debaty s mladými pro mladé

Mladá ODS a Mladí Konzervativci ve spolupráci s Pravým břehem a Institutem pro Pravicovou politiku chystá sérii debat o bydlení s Jirkou Havránkem. Během listopadu vyjedeme do čtyřech krajů, kde budeme s Jirkou a mladými mluvit o tom, co je nejvíc trápí, a to je jednoznačně bydlení. Jak velký je to problém? Jak to vidí mladí v regionech a jak poslanec? Co se s tím dá dělat? A jak můžeme mladým lidem pomoci? Pojďme se o tom bavit v Hradci, Ústí, Plzni a Jihlavě.

4. listopadu 2024, IPPO

Bitva o Bílý dům

Ve čtvrtek 31. října, pár dní před americkými prezidentskými volbami, jsme se sešli na Šelepce, abychom právě o Spojených státech diskutovali. Naše pozvání přijal publicista a ředitel Občanského institutu Roman Joch a komentátor Michael Durčák. S nimi jsme mluvili například o tom, jaká je americká prezidentská kampaň, co volby rozhodne a jak to ovlivní nás v Evropě. Nechyběly samozřejmě ani dotazy z publika. Vás zajímala hlavně válka na Ukrajině a nebo to, jestli Trump opravdu myslí vážně všechno, co říká. Debata byla organizována ve spolupráci s Institutem pro pravicovou politiku, Mladou ODS a Mladými konzervativci.

31. října 2024, IPPO

Martin Staněk: Evropa musí v migraci přitvrdit

Jen málo z témat hýbalo a hýbe v posledních letech českým i evropským veřejným prostorem více než otázka migrace. K řešení uprchlických vln valících se do států Unie měly dlouho členské státy velmi odlišný přístup. Zatímco jedna skupina zemí migraci vítala s otevřenou náručí, druhá pak trvala na politice nulové tolerance a stavěla se k migraci dosti odmítavě. Nyní konečně začínají země sedmadvacítky mluvit jednotnou řečí a snaží se hledat společná řešení. Česká republika v čele s premiérem Petrem Fialou je u toho.

30. října 2024, IPPO

Babylon Brusel: Ondra poslal dopis Ursule von der Leyen?!

Už ne asistent, ale oficiálně europoslanec. Jaké to je? Kdo víc změní EU - Babišovi poslanci, nebo Maďaři? A budou se komisaři grilovat, nebo jen ohřívat? Poslouchejte novou epizodu Babylonu Brusel!