31. května 2024, IPPO

Martin Staněk: Schodek rozpočtu poklesne

rubrika: Komentáře

Konsolidaci veřejných financí a  postupný pokles schodků rozpočtu si vláda Petra Fialy vytkla za jeden ze svých prioritních programových bodů. V době svého nástupu zdědila schodek, který počítal s deficitem téměř 500 miliard korun. Již první rok se jej oproti plánu podařilo snížit o téměř 80 miliard a vláda pokračuje dále. Už příští rok by měly být veřejné finance na polovině úrovně roku 2021 a  schodek patrně nepřekročí hranici 230 miliard. Ambice jsou ale ještě smělejší.

Po éře plýtvání veřejnými prostředky za socialisticko-populistických vlád se konečně blýská na lepší časy. Tempo snižování schodků státního rozpočtu pokračuje dle plánovaného harmonogramu. Mnozí včetně autora tohoto textu by jistě ocenili ještě razantnější kroky a rychlost snižování dluhu ještě zvýšili, ale na čísla rozpočtu je však třeba hledět optikou politické reality. Současná vláda musela od svého vzniku čelit několika bezprecedentním situacím, které nemají v novodobé historii obdoby. Jednalo se především o doznívající epidemii Covid-19 a vypuknutí války na Ukrajině, jež s sebou přinesla i energetickou krizi, kdy ceny elektřiny a plyny vyletěly do astronomických výšin.

Je také důležité si připomínat, že současnou vládní koalici tvoří hned pět politických stran, které se v pohledu na způsoby a rychlost konsolidace veřejných rozpočtů ne vždy shodnou, i když společným pojítkem je závazek schodky veřejných rozpočtů skutečně snižovat. To je také jedním z hlavních znaků, které vládní koalici odlišují od opozičních stran, jež by nejraději všem populisticky přidávaly, bez ohledu na to, kde stát vezme peníze na další výdaje.

Zmínit je ale třeba i to, že vláda některé důležité výdaje i sama navyšovala:ekordní finance směřují do naší obrany, valorizovaly se platby za státní pojištěnce, přidalo se na důchody, dle závazku se kvalitně zaplatili učitelé. I přesto se jí konsolidační úsilí daří.

Jaké jsou tedy výhledy  na příští rok?

Jak uvedl ministr financí Zbyněk Stanjura, deficit státního rozpočtu by měl být o 17 mld. Kč nižší než letos. Dosáhnout by měl max. 235 mld., tento rok je plánovaný na 252 mld. Kč.

S dalším snížením schodku přitom počítá většina koaličních stran, předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová pak uvedla, že by se hranice schodku mohla blížit až pod 210 miliard korun.

Přes výše popsané lze označit některé strany za rozpočtově zodpovědnější. Zatímco zástupci koalice SPOLU patří mezi hlasité podporovatele rychlejšího oddlužování, tak především ministři hnutí STAN přicházejí s dalšími požadavky na navyšování financí do svých resortů. Kupříkladu ministr školství Mikuláš Bek žádá o dalších 40 miliard a skromní nejsou ani ministři průmyslu a obchodu či vnitra. Samotná debata je však teprve na začátku, byť už nyní se projevuje, že některé koaliční strany vyhlížejí volební rok 2025.

Nezbývá tak než doufat, že si všechny koaliční strany znovu uvědomí, že voliči od nich snižování veřejných schodků žádají a že jim to slíbili.

štítky: #rozpočetNaše nejnovější výstupy

2. června 2024, IPPO

Petr Fiala: Odvážný a originální. Připomínáme si 25. výročí úmrtí Václava Bendy

Dnes si připomínáme výročí 25 let od smrti Václava Bendy (2. června 1999). Několika poznámkami chci připomenout tuto výjimečnou a originální osobnost. Základní kontury příběhu Václava Bendy všichni známe: prožil příliš krátký život, v tomto vyměřeném čase však prokázal odvahu a intelektuální poctivost, stal se vzorem pro mnoho lidí a uspěl v úctyhodném množství společenských rolí. Jak v období totality, tak v demokracii.

28. května 2024, IPPO

Jan Hroudný: Stojíme na správné straně

Křest nové knihy Petra Fialy Vládnutí v čase krizí včera bohužel doprovázel nepříjemný incident. Projev Petra Fialy narušila skupinka propalestinských aktivistů, která jej přerušila křikem a nenechala domluvit.

23. května 2024, IPPO

Kateřina Hloušková: Školství po digitálních přijímačkách

Pamatujete si, co se dělo loni ohledně přijímaček na střední školy? Věřili jste tomu, že se to může v průběhu jednoho roku radikálně změnit? Já, upřímně, ani ne. A ne proto, že bych nevěřila, že máme schopné lidi, kteří to dokáží, ale protože znám některé rozhodovací mechanismy a vím, že nejsou nastaveny tak, aby se něco rychle změnit vůbec dalo. Stal se tedy tak trochu zázrak. A zdá se, že by mohly následovat i další. 

22. května 2024, IPPO

Martin Staněk: Lékařské odbory chtějí znovu protestovat. Vláda přitom svoje sliby plní

Česká lékařská komora a odbory opět hrozí svoláním protestů proti podmínkám ve zdravotnictví. Před necelým půlrokem přitom zástupci lékařů a zástupci vlády našli společnou řeč u jednacího stolu. Dnes někteří představitelé lékařské komory tvrdí, že vláda své sliby neplní. Jak je to ale doopravdy? Pojďme se podívat, jak probíhá plnění bodů, na nichž se obě strany shodly.

21. května 2024, IPPO

Jan Hroudný: Britské konzervativce čeká volební masakr

Termín příštích voleb ve Spojeném království zatím není zcela jistý, proběhnou však nejpozději v lednu příštího roku. Již teď lze ale s velkou mírou pravděpodobnosti říct, že vládnoucí konzervativce čeká nevídaná porážka.