31. května 2024, IPPO

Martin Staněk: Schodek rozpočtu poklesne

rubrika: Komentáře

Konsolidaci veřejných financí a  postupný pokles schodků rozpočtu si vláda Petra Fialy vytkla za jeden ze svých prioritních programových bodů. V době svého nástupu zdědila schodek, který počítal s deficitem téměř 500 miliard korun. Již první rok se jej oproti plánu podařilo snížit o téměř 80 miliard a vláda pokračuje dále. Už příští rok by měly být veřejné finance na polovině úrovně roku 2021 a  schodek patrně nepřekročí hranici 230 miliard. Ambice jsou ale ještě smělejší.

Po éře plýtvání veřejnými prostředky za socialisticko-populistických vlád se konečně blýská na lepší časy. Tempo snižování schodků státního rozpočtu pokračuje dle plánovaného harmonogramu. Mnozí včetně autora tohoto textu by jistě ocenili ještě razantnější kroky a rychlost snižování dluhu ještě zvýšili, ale na čísla rozpočtu je však třeba hledět optikou politické reality. Současná vláda musela od svého vzniku čelit několika bezprecedentním situacím, které nemají v novodobé historii obdoby. Jednalo se především o doznívající epidemii Covid-19 a vypuknutí války na Ukrajině, jež s sebou přinesla i energetickou krizi, kdy ceny elektřiny a plyny vyletěly do astronomických výšin.

Je také důležité si připomínat, že současnou vládní koalici tvoří hned pět politických stran, které se v pohledu na způsoby a rychlost konsolidace veřejných rozpočtů ne vždy shodnou, i když společným pojítkem je závazek schodky veřejných rozpočtů skutečně snižovat. To je také jedním z hlavních znaků, které vládní koalici odlišují od opozičních stran, jež by nejraději všem populisticky přidávaly, bez ohledu na to, kde stát vezme peníze na další výdaje.

Zmínit je ale třeba i to, že vláda některé důležité výdaje i sama navyšovala:ekordní finance směřují do naší obrany, valorizovaly se platby za státní pojištěnce, přidalo se na důchody, dle závazku se kvalitně zaplatili učitelé. I přesto se jí konsolidační úsilí daří.

Jaké jsou tedy výhledy  na příští rok?

Jak uvedl ministr financí Zbyněk Stanjura, deficit státního rozpočtu by měl být o 17 mld. Kč nižší než letos. Dosáhnout by měl max. 235 mld., tento rok je plánovaný na 252 mld. Kč.

S dalším snížením schodku přitom počítá většina koaličních stran, předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová pak uvedla, že by se hranice schodku mohla blížit až pod 210 miliard korun.

Přes výše popsané lze označit některé strany za rozpočtově zodpovědnější. Zatímco zástupci koalice SPOLU patří mezi hlasité podporovatele rychlejšího oddlužování, tak především ministři hnutí STAN přicházejí s dalšími požadavky na navyšování financí do svých resortů. Kupříkladu ministr školství Mikuláš Bek žádá o dalších 40 miliard a skromní nejsou ani ministři průmyslu a obchodu či vnitra. Samotná debata je však teprve na začátku, byť už nyní se projevuje, že některé koaliční strany vyhlížejí volební rok 2025.

Nezbývá tak než doufat, že si všechny koaliční strany znovu uvědomí, že voliči od nich snižování veřejných schodků žádají a že jim to slíbili.

štítky: #rozpočet



Naše nejnovější výstupy

9. října 2024, IPPO

Michal Chládek: Oligarchicko-mediální komplex, Piráti a Seznam Zprávy, soud vs. Bartoš

Poslední týdny jsou pro milovníky dramatu super podívanou. Piráti opouštějí vládu, aniž by je někdo vyhazoval. „Provalil“ se oligarchicko-mediální komplex, do kterého jsou zapojeni Seznam Zprávy, Michal Půr, ODS a kdo ví kdo ještě. A to i přesto, že jedna z hlavních agend Seznam Zpráv jsou „kauzy“ Pavla Blažka a Michal Půr se minimálně v posledních dílech Insideru netváří jako největší milovník ODS. V rámci tohoto komplexu možná podle přesvědčení některých „odborníků“ funguje i krajský soud, který rozhodl, že Ministerstvo pro místní rozvoj opakovaně zasahuje do veřejných zakázek.

4. října 2024, IPPO

Pravej podcast: Pravej podcast: Piráti potopili digitalizaci. Jak z toho ven?

Piráti potopili digitalizaci. Jak z toho ven? Na to vám odpoví Jirka s Michalem ve speciálu přímo z Poslanecké sněmovny! Jaký byl reálný důvod konce Ivana Bartoše ve vládě? Co vlastně znamená slovo "funguje"? A kdo skutečně digitalizuje Česko? Otázky ohledně digitalizace stavebního řízení zodpoví Jirka Havránek a Michal Chládek v nejnovějším díle Pravýho podcastu!

1. října 2024, IPPO

Michal Chládek: Analýza digitalizace stavebního řízení v kostce

Výstavba bytů je výrazně ovlivněna rychlostí stavebního řízení, která je zásadním faktorem pro umožnění rychlé realizace stavebních projektů. Tento proces je především závislý na dvou klíčových faktorech: digitalizaci a prováděcích podzákonných předpisech, které připravuje Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR). Digitalizace stavebního řízení má potenciál zjednodušit a urychlit celý proces, od podávání žádostí až po komunikaci mezi úřady. Nicméně, navzdory slibům a investicím, je implementace digitalizace stále nedokončená. 

24. září 2024, IPPO

Jan Hroudný: České firmy se budou významně podílet na dostavbě Dukovan

Výstavba dvou nových reaktorů v jaderné elektrárně Dukovany přináší českým firmám možnost získat zakázky v hodnotě až 240 miliard korun. Premiér Petr Fiala (ODS) při nedávné návštěvě podniků Doosan Škoda Power a Škoda JS, které budou významnými subdodavateli jihokorejské společnosti KHNP, zdůraznil klíčovou roli českého průmyslu v tomto projektu.

16. září 2024, IPPO

Martin Staněk: Podvodným STK odzvoní

Stát plánuje výrazně zostřit dohled nad stanicemi technické a emisní kontroly. Řidiči by se však neměli ničeho obávat, přísnější regulace bude směřovat především na samotné provozovny STK a jejich dodržování již dnes platné legislativy. Rovněž majitelé starších aut mohou být v klidu, stále se jich týkají normy platné v době výroby jejich vozidla. Konec starých vozů v Česku tak opravdu nenastává.