31. května 2024, IPPO

Martin Staněk: Schodek rozpočtu poklesne

rubrika: Komentáře

Konsolidaci veřejných financí a  postupný pokles schodků rozpočtu si vláda Petra Fialy vytkla za jeden ze svých prioritních programových bodů. V době svého nástupu zdědila schodek, který počítal s deficitem téměř 500 miliard korun. Již první rok se jej oproti plánu podařilo snížit o téměř 80 miliard a vláda pokračuje dále. Už příští rok by měly být veřejné finance na polovině úrovně roku 2021 a  schodek patrně nepřekročí hranici 230 miliard. Ambice jsou ale ještě smělejší.

Po éře plýtvání veřejnými prostředky za socialisticko-populistických vlád se konečně blýská na lepší časy. Tempo snižování schodků státního rozpočtu pokračuje dle plánovaného harmonogramu. Mnozí včetně autora tohoto textu by jistě ocenili ještě razantnější kroky a rychlost snižování dluhu ještě zvýšili, ale na čísla rozpočtu je však třeba hledět optikou politické reality. Současná vláda musela od svého vzniku čelit několika bezprecedentním situacím, které nemají v novodobé historii obdoby. Jednalo se především o doznívající epidemii Covid-19 a vypuknutí války na Ukrajině, jež s sebou přinesla i energetickou krizi, kdy ceny elektřiny a plyny vyletěly do astronomických výšin.

Je také důležité si připomínat, že současnou vládní koalici tvoří hned pět politických stran, které se v pohledu na způsoby a rychlost konsolidace veřejných rozpočtů ne vždy shodnou, i když společným pojítkem je závazek schodky veřejných rozpočtů skutečně snižovat. To je také jedním z hlavních znaků, které vládní koalici odlišují od opozičních stran, jež by nejraději všem populisticky přidávaly, bez ohledu na to, kde stát vezme peníze na další výdaje.

Zmínit je ale třeba i to, že vláda některé důležité výdaje i sama navyšovala:ekordní finance směřují do naší obrany, valorizovaly se platby za státní pojištěnce, přidalo se na důchody, dle závazku se kvalitně zaplatili učitelé. I přesto se jí konsolidační úsilí daří.

Jaké jsou tedy výhledy  na příští rok?

Jak uvedl ministr financí Zbyněk Stanjura, deficit státního rozpočtu by měl být o 17 mld. Kč nižší než letos. Dosáhnout by měl max. 235 mld., tento rok je plánovaný na 252 mld. Kč.

S dalším snížením schodku přitom počítá většina koaličních stran, předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová pak uvedla, že by se hranice schodku mohla blížit až pod 210 miliard korun.

Přes výše popsané lze označit některé strany za rozpočtově zodpovědnější. Zatímco zástupci koalice SPOLU patří mezi hlasité podporovatele rychlejšího oddlužování, tak především ministři hnutí STAN přicházejí s dalšími požadavky na navyšování financí do svých resortů. Kupříkladu ministr školství Mikuláš Bek žádá o dalších 40 miliard a skromní nejsou ani ministři průmyslu a obchodu či vnitra. Samotná debata je však teprve na začátku, byť už nyní se projevuje, že některé koaliční strany vyhlížejí volební rok 2025.

Nezbývá tak než doufat, že si všechny koaliční strany znovu uvědomí, že voliči od nich snižování veřejných schodků žádají a že jim to slíbili.

štítky: #rozpočet



Naše nejnovější výstupy

11. listopadu 2024, IPPO

Pravej podcast: Trump X Durčák

Americké volby jsou za námi! A v Pravým podcastu je pro vás shrnul expert na slovo vzatý, Michal Durčák! Jak tyto volby vidí Češi? Měla větši vliv Taylor Swift, nebo veverka Peanut? A již klasicky, co podcasty? Nejen to se dozvíte v nejnovějším díle Pravýho podastu s Michaelem Durčákem!

8. listopadu 2024, IPPO

Pozvánka: (NE) BYDLÍME ? – Debaty s mladými pro mladé

Mladá ODS a Mladí Konzervativci ve spolupráci s Pravým břehem a Institutem pro Pravicovou politiku chystá sérii debat o bydlení s Jirkou Havránkem. Během listopadu vyjedeme do čtyřech krajů, kde budeme s Jirkou a mladými mluvit o tom, co je nejvíc trápí, a to je jednoznačně bydlení. Jak velký je to problém? Jak to vidí mladí v regionech a jak poslanec? Co se s tím dá dělat? A jak můžeme mladým lidem pomoci? Pojďme se o tom bavit v Hradci, Ústí, Plzni a Jihlavě.

4. listopadu 2024, IPPO

Bitva o Bílý dům

Ve čtvrtek 31. října, pár dní před americkými prezidentskými volbami, jsme se sešli na Šelepce, abychom právě o Spojených státech diskutovali. Naše pozvání přijal publicista a ředitel Občanského institutu Roman Joch a komentátor Michael Durčák. S nimi jsme mluvili například o tom, jaká je americká prezidentská kampaň, co volby rozhodne a jak to ovlivní nás v Evropě. Nechyběly samozřejmě ani dotazy z publika. Vás zajímala hlavně válka na Ukrajině a nebo to, jestli Trump opravdu myslí vážně všechno, co říká. Debata byla organizována ve spolupráci s Institutem pro pravicovou politiku, Mladou ODS a Mladými konzervativci.

31. října 2024, IPPO

Martin Staněk: Evropa musí v migraci přitvrdit

Jen málo z témat hýbalo a hýbe v posledních letech českým i evropským veřejným prostorem více než otázka migrace. K řešení uprchlických vln valících se do států Unie měly dlouho členské státy velmi odlišný přístup. Zatímco jedna skupina zemí migraci vítala s otevřenou náručí, druhá pak trvala na politice nulové tolerance a stavěla se k migraci dosti odmítavě. Nyní konečně začínají země sedmadvacítky mluvit jednotnou řečí a snaží se hledat společná řešení. Česká republika v čele s premiérem Petrem Fialou je u toho.

30. října 2024, IPPO

Babylon Brusel: Ondra poslal dopis Ursule von der Leyen?!

Už ne asistent, ale oficiálně europoslanec. Jaké to je? Kdo víc změní EU - Babišovi poslanci, nebo Maďaři? A budou se komisaři grilovat, nebo jen ohřívat? Poslouchejte novou epizodu Babylonu Brusel!