25. června 2024, IPPO

Martin Staněk: Co přinese novela zákona o ochraně hospodářské soutěže?

rubrika: Komentáře

Lepší kontrolu trhu i efektivnější proces přezkumu veřejných zakázek mají přinést dvě novely zákona o ochraně hospodářské soutěže. Z pera Úřadu vlády míří do legislativního procesu zpřísnění dohledu nad tvorbou cenových kartelů, ministerstvo pro místní rozvoj pak přichází se zjednodušením přezkumu a kontroly veřejných zakázek.

Úřad vlády ve své novele reaguje na návrh, který již v zimě sám předložil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže v reakci na kritiku ,že není schopen rychle řešit možné kartelové jednání na trhu s potravinami. Pravomoci Úřadu by měly být posíleny především ve vztahu k nedovolenému sjednávání dohod mezi obchodníky, aby si mohl více posvítit na možné sjednávání kartelových dohod.

Novela rovněž počítá s tím, že by se zavedl nový přestupek pro fyzické osoby za účast v kartelu, ale by mělo dojít k vypuštění zákonného limitu pro předpoklad dominantního postavení. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže by tak mohl nově zasahovat i při menší dominanci, pokud by byl zbytek trhu dostatečně roztříštěný.

ší významnou páku na nepoctivé prodejce představuje změna definice zneužití dominantního postavení, za než by se nově měl považovat i prodej za nepřiměřeně vysoké ceny. Důvodová zpráva novely však ubezpečuje, že se nejedná o cenovou regulaci.

Ministerstvo pro místní rozvoj zase chystá po německém vzoru zkrácení lhůt pro kontroly zadávání veřejných zakázek a snížení počtu odvolání v rámci úřadu, stejně jako navýšení kauce za napadnutí tendrů. Tím by mělo dojít nejen k osekání agendy, ale  i ke kýženým úsporám. Dnes je možno veřejnou zakázku včetně námitek přezkoumávat až pětkrát. V tom je Česká republika v Evropě spíše výjimkou

Česko je pak také jediným státem, kde rozhoduje sám předseda, jinde se rozhoduje ve více lidech. Novela proto navrhuje, aby v rámci samotného antimonopolního úřadu bylo pouze jedno rozhodování, kde by stanovisko podávala tříčlenná komise. V ní by zasedli dva odborníci z úřadu a jeden z oblasti, které se daná věc týká, jako je stavebnictví, IT, apod.

Zvýšení by mělo nastat také u povinné kauce za napadnutí tendrů, která dnes činí 100 tisíc korun, avšak do budoucna půjde vždy o procentní podíl z veřejné zakázky se stropem na dvou milionech korun u zakázky veřejné a pět milionů korun u koncese. Pokud by se spor řešil nakonec u soudu, soudní poplatek naroste z dnešních tří tisíc korun na padesát tisíc.



Naše nejnovější výstupy

11. října 2024, IPPO

Martin Staněk: Digitalizace ve zdravotnictví běží podle plánu

Vláda Petra Fialy v minulém týdnu na svém zasedání schválila zákona o elektronizaci zdravotnictví. Ten nyní poputuje do sněmovny. Nová úprava by tak měla začít platit od začátku roku 2026. Zvýšit by měla nejen komfort pacientů, ale především usnadnit přenos dat mezi jednotlivými zdravotnickými zařízeními.

10. října 2024, IPPO

Kateřina Hloušková: Novela školského zákona: Školství je pro vládu prioritou

V roce 2025 se do českého školství investuje téměř 291 miliard korun. To je naprosto rekordní částka, která se meziročně zvýšila o 22 miliard. Mimochodem jen toto navýšení představuje větší sumu peněz než je celý rozpočet Ministerstva kultury. Všechny divadla, koncerty, galerie, hrady, zámky, festivaly, muzea, výstavy prostě veškerá kultura, na kterou není Česká republika úplně chudá, nás stojí méně, než kolik je v příštím roce přidáno českému školství. Největší část těchto peněz půjde do regionálního školství, jinými slovy do základních a středních škol, kde platy učitelů vzrostou o 7 %. Přesto to budou velmi pravděpodobně právě tyto školy a učitelé, nikoliv hudebníci, kasteláni či kurátoři, kdo bude mluvit o stávce, podfinancovanosti a o tom, že jejich resort není pro vládu prioritou. Je. A dokazuje to i aktuální novela školského zákona.  

9. října 2024, IPPO

Michal Chládek: Oligarchicko-mediální komplex, Piráti a Seznam Zprávy, soud vs. Bartoš

Poslední týdny jsou pro milovníky dramatu super podívanou. Piráti opouštějí vládu, aniž by je někdo vyhazoval. „Provalil“ se oligarchicko-mediální komplex, do kterého jsou zapojeni Seznam Zprávy, Michal Půr, ODS a kdo ví kdo ještě. A to i přesto, že jedna z hlavních agend Seznam Zpráv jsou „kauzy“ Pavla Blažka a Michal Půr se minimálně v posledních dílech Insideru netváří jako největší milovník ODS. V rámci tohoto komplexu možná podle přesvědčení některých „odborníků“ funguje i krajský soud, který rozhodl, že Ministerstvo pro místní rozvoj opakovaně zasahuje do veřejných zakázek.

4. října 2024, IPPO

Pravej podcast: Pravej podcast: Piráti potopili digitalizaci. Jak z toho ven?

Piráti potopili digitalizaci. Jak z toho ven? Na to vám odpoví Jirka s Michalem ve speciálu přímo z Poslanecké sněmovny! Jaký byl reálný důvod konce Ivana Bartoše ve vládě? Co vlastně znamená slovo "funguje"? A kdo skutečně digitalizuje Česko? Otázky ohledně digitalizace stavebního řízení zodpoví Jirka Havránek a Michal Chládek v nejnovějším díle Pravýho podcastu!

1. října 2024, IPPO

Michal Chládek: Analýza digitalizace stavebního řízení v kostce

Výstavba bytů je výrazně ovlivněna rychlostí stavebního řízení, která je zásadním faktorem pro umožnění rychlé realizace stavebních projektů. Tento proces je především závislý na dvou klíčových faktorech: digitalizaci a prováděcích podzákonných předpisech, které připravuje Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR). Digitalizace stavebního řízení má potenciál zjednodušit a urychlit celý proces, od podávání žádostí až po komunikaci mezi úřady. Nicméně, navzdory slibům a investicím, je implementace digitalizace stále nedokončená.