25. června 2024, IPPO

Martin Staněk: Co přinese novela zákona o ochraně hospodářské soutěže?

rubrika: Komentáře

Lepší kontrolu trhu i efektivnější proces přezkumu veřejných zakázek mají přinést dvě novely zákona o ochraně hospodářské soutěže. Z pera Úřadu vlády míří do legislativního procesu zpřísnění dohledu nad tvorbou cenových kartelů, ministerstvo pro místní rozvoj pak přichází se zjednodušením přezkumu a kontroly veřejných zakázek.

Úřad vlády ve své novele reaguje na návrh, který již v zimě sám předložil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže v reakci na kritiku ,že není schopen rychle řešit možné kartelové jednání na trhu s potravinami. Pravomoci Úřadu by měly být posíleny především ve vztahu k nedovolenému sjednávání dohod mezi obchodníky, aby si mohl více posvítit na možné sjednávání kartelových dohod.

Novela rovněž počítá s tím, že by se zavedl nový přestupek pro fyzické osoby za účast v kartelu, ale by mělo dojít k vypuštění zákonného limitu pro předpoklad dominantního postavení. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže by tak mohl nově zasahovat i při menší dominanci, pokud by byl zbytek trhu dostatečně roztříštěný.

ší významnou páku na nepoctivé prodejce představuje změna definice zneužití dominantního postavení, za než by se nově měl považovat i prodej za nepřiměřeně vysoké ceny. Důvodová zpráva novely však ubezpečuje, že se nejedná o cenovou regulaci.

Ministerstvo pro místní rozvoj zase chystá po německém vzoru zkrácení lhůt pro kontroly zadávání veřejných zakázek a snížení počtu odvolání v rámci úřadu, stejně jako navýšení kauce za napadnutí tendrů. Tím by mělo dojít nejen k osekání agendy, ale  i ke kýženým úsporám. Dnes je možno veřejnou zakázku včetně námitek přezkoumávat až pětkrát. V tom je Česká republika v Evropě spíše výjimkou

Česko je pak také jediným státem, kde rozhoduje sám předseda, jinde se rozhoduje ve více lidech. Novela proto navrhuje, aby v rámci samotného antimonopolního úřadu bylo pouze jedno rozhodování, kde by stanovisko podávala tříčlenná komise. V ní by zasedli dva odborníci z úřadu a jeden z oblasti, které se daná věc týká, jako je stavebnictví, IT, apod.

Zvýšení by mělo nastat také u povinné kauce za napadnutí tendrů, která dnes činí 100 tisíc korun, avšak do budoucna půjde vždy o procentní podíl z veřejné zakázky se stropem na dvou milionech korun u zakázky veřejné a pět milionů korun u koncese. Pokud by se spor řešil nakonec u soudu, soudní poplatek naroste z dnešních tří tisíc korun na padesát tisíc.



Naše nejnovější výstupy

11. listopadu 2024, IPPO

Pravej podcast: Trump X Durčák

Americké volby jsou za námi! A v Pravým podcastu je pro vás shrnul expert na slovo vzatý, Michal Durčák! Jak tyto volby vidí Češi? Měla větši vliv Taylor Swift, nebo veverka Peanut? A již klasicky, co podcasty? Nejen to se dozvíte v nejnovějším díle Pravýho podastu s Michaelem Durčákem!

8. listopadu 2024, IPPO

Pozvánka: (NE) BYDLÍME ? – Debaty s mladými pro mladé

Mladá ODS a Mladí Konzervativci ve spolupráci s Pravým břehem a Institutem pro Pravicovou politiku chystá sérii debat o bydlení s Jirkou Havránkem. Během listopadu vyjedeme do čtyřech krajů, kde budeme s Jirkou a mladými mluvit o tom, co je nejvíc trápí, a to je jednoznačně bydlení. Jak velký je to problém? Jak to vidí mladí v regionech a jak poslanec? Co se s tím dá dělat? A jak můžeme mladým lidem pomoci? Pojďme se o tom bavit v Hradci, Ústí, Plzni a Jihlavě.

4. listopadu 2024, IPPO

Bitva o Bílý dům

Ve čtvrtek 31. října, pár dní před americkými prezidentskými volbami, jsme se sešli na Šelepce, abychom právě o Spojených státech diskutovali. Naše pozvání přijal publicista a ředitel Občanského institutu Roman Joch a komentátor Michael Durčák. S nimi jsme mluvili například o tom, jaká je americká prezidentská kampaň, co volby rozhodne a jak to ovlivní nás v Evropě. Nechyběly samozřejmě ani dotazy z publika. Vás zajímala hlavně válka na Ukrajině a nebo to, jestli Trump opravdu myslí vážně všechno, co říká. Debata byla organizována ve spolupráci s Institutem pro pravicovou politiku, Mladou ODS a Mladými konzervativci.

31. října 2024, IPPO

Martin Staněk: Evropa musí v migraci přitvrdit

Jen málo z témat hýbalo a hýbe v posledních letech českým i evropským veřejným prostorem více než otázka migrace. K řešení uprchlických vln valících se do států Unie měly dlouho členské státy velmi odlišný přístup. Zatímco jedna skupina zemí migraci vítala s otevřenou náručí, druhá pak trvala na politice nulové tolerance a stavěla se k migraci dosti odmítavě. Nyní konečně začínají země sedmadvacítky mluvit jednotnou řečí a snaží se hledat společná řešení. Česká republika v čele s premiérem Petrem Fialou je u toho.

30. října 2024, IPPO

Babylon Brusel: Ondra poslal dopis Ursule von der Leyen?!

Už ne asistent, ale oficiálně europoslanec. Jaké to je? Kdo víc změní EU - Babišovi poslanci, nebo Maďaři? A budou se komisaři grilovat, nebo jen ohřívat? Poslouchejte novou epizodu Babylonu Brusel!