3. září 2024, IPPO

Martin Staněk: Návrh rozpočtu neškrtí ekonomiku a snižuje zadlužení

rubrika: Komentáře

Ministerstvo financí pod vedením Zbyňka Stanjury (ODS) zveřejnilo návrh rozpočtu pro rok 2025. Rozpočet odráží klíčové priority současné vlády a zároveň dodržuje plánovaný schodek v souladu s dlouhodobým úsilím vlády konsolidovat veřejné finance. Do konce září musí návrh projednat na svém zasedání vláda.

Návrh je sestaven v duchu hlavních vládních priorit, mezi něž patří především pokračování konsolidace veřejných rozpočtů, posílení investičního úsilí, podpora vzdělanostní ekonomiky, posílení výdajů na výzkum, vývoj a inovace a dotací na vysoké školy, plnění závazku financování obranných výdajů ve výši 2 % HDP a v neposlední řadě udržení sociálního smíru.

Plánovaný rozpočet navíc pracuje s rekordním navýšením investic. Návrh tak lze označit jako jednoznačně prorůstový. Neškrtí ekonomiku tupými škrty, ale naopak podporuje strategické investice.

Rekordní budou v příštím roce investice z národních zdrojů 154,6 mld. Kč, kdy dochází k nárůstu o 36 respektive necelých 251 miliard korun po započtení fondů EU. Nejvíce investic má zamířit do dopravní infrastruktury, kde je podle informací Ministerstva dopravy rekordní rozestavěnost – aktuálně se staví 281 kilometrů dálnic a silnic I. třídy včetně klíčové části pražského okruhu. Důležité jsou také investice do železničních staveb, například napojení Letiště Václava Havla na centrum metropole. Další část investic posílí například resorty zemědělství a obrany. Ve srovnání s minulými vládami, jež vládly v dobách vysoké hospodářské konjuktury tvoří v návrhu státního rozpočtu investice mnohem vyšší podíl.

Ačkoliv v médiích a od představitelů opozice zaznívá, že vláda nedostatečně podporuje školství,vědu a výzkum, výdaje na kapitoly týkající se vzdělávání citelně vzrostou, a to 15,6 miliard,  a vláda v rozpočtu počítá i se splněním zákonného závazku o 130 procentech průměrné mzdy pro učitele. Další 3 miliardy pak míří do vědy a výzkumu (bez zdrojů EU). Návrh obsahuje i meziroční nárůst objemu peněz na platy učitelů o 7 % , u ostatních státních zaměstnanců o 5 %, a to–od ledna 2025.   Podle plánu by měl být sice rozpočet sestaven jako schodkový, avšak meziročně deficit poklesne o 22 miliard na 230 miliard korun. Vejde se tak do zákonem stanoveného maxima zadlužení. Důležité je ale rovněž sledovat, jak velké je zadlužení vůči hrubému domácímu produktu. Zatímco ještě v roce 2021 šplhal tento údaj k šesti procentům, dnes se postupnými kroky dostává k hranici 2,3 %. Pohodlně už tak dnes Česká republika plní Maastrichtská kritéria ukládající dodržet podíl deficitu státního rozpočtu na HDP menší než 3 %.

Konečně navíc Česká republika bude plnit svůj spojenecký závazek vyplývající z našeho členství v NATO, a totiž, že výdaje na obranu státu budou tvořit 2 procenta HDP.

Nad návrhem se nyní měsíc povede diskuze mezi jednotlivými vládními stranami. Rozpočet tak jistě před svým konečným schválením dozná drobných úprav. Veškeré zásadní položky, jež si vláda stanovila za svoji prioritu, v něm však jsou už dnes obsaženy.

štítky: #rozpočet



Naše nejnovější výstupy

17. dubna 2025, IPPO

(NE) BYDLÍME ? – Debata s mladými pro mladé – část druhá

V Praze, Ostravě a Brně pokračovali naše debaty o bydlení s mladými členy ODS a poslancem Jiřím Havránkem. Dobře totiž víme, že dostupné bydlení je pro mladé klíčový problém.

10. dubna 2025, IPPO

Pravej podcast: Bezpečnost od A do Z Host: Tomáš Pojar

Světový řád se mění před našima očima! A proto jsem si pozvali Tomáše Pojara, aby nás změnami provedl Jak se daří české muniční iniciativě? Nachází se USA v rozkladu? A jaká je situace v Izraeli? Vše, co jste chtěli vědět o bezpečnosti, vám poví Tomáš Pojar v nejnovějším díle Pravýho podcastu!

9. dubna 2025, IPPO

Babylon Brusel: Ondra je “alzák” a chodí v teniskách

Co Ondra říká na Trumpova cla? Kdo je slibotechna? Je ECR nekonstruktivní? Jak to vypadá s dostavbou Dukovan? A co nová kampaň SPOLU? Poslouchejte Babylon Brusel

3. dubna 2025, IPPO

Martin Staněk: Nejnižší deficit od covidu. Hospodaření vlády skončilo za rok 2024 schodkem ve výši 2,2 % HDP

V záplavě špatných zpráv a ustavičného kvílení opozice o tom, že je Česko spálenou zemí, kde ani plevel neroste, by snadno mohla zapadnout nenápadná analýza Českého statistického úřadu o stavu hospodaření vládních institucí za rok 2024. Ta přitom obsahuje jeden zásadní údaj. České veřejné finance se skutečně uzdravují, a to dost výrazně. V minulém roce se schodek vládních institucí snížil o 1,5 % HDP na úroveň 2,2 procentního bodu. Jsme tak na nejlepší úrovni od covidu.