9. října 2024, IPPO
Michal Chládek: Oligarchicko-mediální komplex, Piráti a Seznam Zprávy, soud vs. Bartoš
rubrika: Komentáře
Poslední týdny jsou pro milovníky dramatu super podívanou. Piráti opouštějí vládu, aniž by je někdo vyhazoval. „Provalil“ se oligarchicko-mediální komplex, do kterého jsou zapojeni Seznam Zprávy, Michal Půr, ODS a kdo ví kdo ještě. A to i přesto, že jedna z hlavních agend Seznam Zpráv jsou „kauzy“ Pavla Blažka a Michal Půr se minimálně v posledních dílech Insideru netváří jako největší milovník ODS. V rámci tohoto komplexu možná podle přesvědčení některých „odborníků“ funguje i krajský soud, který rozhodl, že Ministerstvo pro místní rozvoj opakovaně zasahuje do veřejných zakázek.
Oligarchicko-mediální komplex
Michal Půr a jeho společnost DataRun dlouhodobě upozorňovali na problémy ve stavebním řízení. Koncem minulého roku publikoval ekonom Petr Bartoň pod hlavičkou DataRun analýzu, která tyto problémy shrnuje. Jaká byla tehdy reakce? Úderka okamžitě zaútočila na Michala Půra a obvinila ho ze zločinného jednání, že si vymýšlí a úmyslně škodí. Rok poté, v září, kdy byla analýza zveřejněna, musel odstoupit ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš.
A proč tohle zmiňuji? Protože hned po Bartošově odvolání se začaly šířit „zaručené zprávy“ o tom, že za vším stojí „kmotři“. Odvolání ministra Bartoše prý předcházela schůzka Petra Fialy s kmotry ODS, kteří mají napojení na média. Absurdní, co?
Mahdalová a Škop byli ve střetu zájmů
Seznam Zprávy propustily novináře Kateřinu Mahdalovou a Michala Škopa kvůli vážnému střetu zájmů. Oba novináři nejenže vypracovali pro Seznam Zprávy analýzu digitalizace stavebního řízení, která se dotýkala agendy Pirátské strany, ale současně od této strany brali peníze . Škop měl s Pirátskou stranou uzavřenou smlouvu na tvorbu volební kalkulačky za 15 000 Kč, což bylo snadno dohledatelné ve veřejném registru smluv.
Tato finanční vazba se ukázala jako klíčový problém, který redakce Seznam Zpráv vnímala jako vážné pochybení a porušení novinářských standardů. Šéfredaktor Jakub Unger v oficiálním prohlášení zdůraznil, že novináři ztratili důvěru vedení. A protože na neetické jednání upozornil právě i lobbista Michal Půr, opět se rozjel kolotoč obviňování a příběhu o mediálně – oligarchickém komplexu, ketrý řídí vládu. Mahdalová a Škop svůj finanční vztah s Piráty nikdy veřejně nepřiznali, což je zásadní problém, když měli zpracovávat analýzu dotýkající se agendy této politické strany.
Po sítích také koloval screenshot zmiňované analýzy. Majitel Seznamu Ivo Lukačovič následně oba novináře obvinil z porušení redakčních předpisů a označil jejich jednání za krádež intelektuálního vlastnictví a narušení důvěry celého týmu, protože zveřejnili snímek z redakčního systému s neschváleným textem
Mahdalová a Škop se sice později bránili tím, že o projektu KohoVolit.eu redakci informovali, nicméně střet zájmů a přijímání peněz od Pirátů pro ně bylo fatální.
Tento případ ukazuje, jak zásadní důsledky může mít nedodržování etických pravidel v médiích, a podtrhuje důležitost udržování nestrannosti novinářů. Mahdalová a Škop svým jednáním nejen poškodili pověst Seznam Zpráv, ale i důvěru veřejnosti v nezávislost médií.
Zvláštní na tom je, že dokud Seznam Zprávy ostřelovali Blažka nebo Podnikatelskou záložnu, tak to twitter bublince nevadilo. Ale! V momentě, kdy se kritika jen vzdáleně dotkne Pirátů, je oheň na střeše.
Soudní rozhodnutí vs. Bartoš
Další podivnou a zdánlivě nesouvisející věcí je včerejší soudní rozhodnutí, které potvrdilo, že výběrové řízení, které zadával Bartoš ještě jako ministr a jeho ministerstvo ho vyhlásilo, bylo tak špatně připravené, že ho museli zrušit. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže zjistil, že podmínky byly nejasné, což firmám znemožnilo správně reagovat na požadavky ministerstva.
Bartošova snaha digitalizovat stavební řízení jednoduše skončila fiaskem. Zrušil původní tendr z doby jeho předchůdkyně Kláry Dostálové. A když byl tendr zrušen, ministerstvo podepsalo smlouvu s firmou bez otevřené soutěže, což úřady ostře kritizovaly. I přes zákaz Úřadu bylo plnění této smlouvy zahájeno, což situaci jen zhoršilo.
A jak to souvisí? Že za vším asi nebude nějaké spiknutí, ale prostě jen to, že na MMR věci probíhaly dost nestandardně a dle rozhodnutí soudu i protiprávně. A těžko bude někdo obviňovat soud ze spiknutí proti Pirátům
Pochybení, nejasností, neférových výpadů a neprofesionality ze strany Pirátů a lidí okolo nich přibývá jako hub po dešti. A osobně je mi to líto, protože si práce spousty z nich vážím. Doufám, že se to co nejdřív vzpamatují a budeme spolu moci opět jednat.