11. října 2024, IPPO

Martin Staněk: Digitalizace ve zdravotnictví běží podle plánu

rubrika: Komentáře

Vláda Petra Fialy v minulém týdnu na svém zasedání schválila zákona o elektronizaci zdravotnictví. Ten nyní poputuje do sněmovny. Nová úprava by tak měla začít platit od začátku roku 2026. Zvýšit by měla nejen komfort pacientů, ale především usnadnit přenos dat mezi jednotlivými zdravotnickými zařízeními.

V posledních týdnech by bylo snadné podlehnout pod vlivem zpackané digitalizace stavebního řízení z pera Pirátů a Ivana Bartoše dojmu, že se současné vládě vůbec nedaří jeden z jejích stěžejních úkolů – digitalizace veřejné správy. Piráti sami při svém teatrálním odchodu z vlády poukazovali na jiné resorty, kde podle jejich názoru digitalizace rovněž nepostupovala podle plánu. Jedním z nich bylo ministerstvo zdravotnictví. Na pirátskou kritiku ovšem odpovědělo nejlépe jak mohlo, a totiž skutečnými výsledky.

Práce resortu zdravotnictví je v tomto volebním období skutečně unikátní, neboť se řídí přesným jízdním řádem zamýšlených reforem. Podle tohoto plánu se v roce 2024 měla přijmout potřebná legislativa k provedení nezbytné digitalizace celého systému zdravotnictví, aby od ledna 2026 mohla začít platit a zbyl i čas vše řádně otestovat v ostrém provozu. Plán se zatím daří plnit na výbornou.

Zákon o elektronizaci zdravotnictví počítá s celou řadou kroků, které uvedou do online světa dokumenty, které dnes existují výhradně v papírové podobě. Zavedena by tak měla být nově eZkarta pacienta a eŽádanka, ale třeba i sdílený zdravotní záznam pacientů pro potřeby lékařů a zdravotnických zařízení.

eZkarta je nově zaváděnou centrální službou elektronického zdravotnictví, kterou  kontroluje a spravuje pacient a znamená rozšíření možnosti uplatnění jeho práv. Jedná se o státem garantovanou aplikaci, která přináší pacientovi posílení kontroly nad jeho daty a dostupnými službami.

eŽádanka je pak nově službou, přes kterou budou moci pacienti žádat o zdravotnické služby. Konkrétně se jedná například o žádanky na laboratorní vyšetření, RTG vyšetření apod. To vše by mělo přispět ke zefektivní poskytování zdravotních služeb a rozšíření uplatnění práv pacienta.

Sdílený zdravotní záznam potom představuje minimalizovaný set informací o zdravotním stavu pacienta, který je přístupný pouze poskytovatelům zdravotních služeb a zdravotnickým pracovníkům. Sdílený zdravotní záznam zahrnuje výsledky preventivních a screeningových vyšetření a souhrn kritických zdravotních údajů pacienta jako jsou krevní skupiny, údaje o alergiích nebo léková minulosti pacienta. Návrh obsahuje i digitalizaci dokladu o zdravotní způsobilosti k řízení, kdy již nebude třeba, aby řidič měl tento doklad fyzicky u sebe, ale bude při kontrole přístupný policii z centrálního úložiště.

Kromě uvedených klíčových institutů novela obsahuje i realizaci dílčích opatření mj. v souvislosti s tragédií na Filozofické fakultě v Praze, kdy na základě spolupráce s Ministerstvem vnitra bude zajištěno uvádění informací o tom, je-li pacient držitelem zbrojního průkazu  či žadatelem o něj.

České zdravotnictví se tak konečně začíná posouvat do 21. století a snaží se na pacientům i lékařům usnadnit přístup k němu.

štítky: #zdravotnictví



Naše nejnovější výstupy

11. listopadu 2024, IPPO

Pravej podcast: Trump X Durčák

Americké volby jsou za námi! A v Pravým podcastu je pro vás shrnul expert na slovo vzatý, Michal Durčák! Jak tyto volby vidí Češi? Měla větši vliv Taylor Swift, nebo veverka Peanut? A již klasicky, co podcasty? Nejen to se dozvíte v nejnovějším díle Pravýho podastu s Michaelem Durčákem!

8. listopadu 2024, IPPO

Pozvánka: (NE) BYDLÍME ? – Debaty s mladými pro mladé

Mladá ODS a Mladí Konzervativci ve spolupráci s Pravým břehem a Institutem pro Pravicovou politiku chystá sérii debat o bydlení s Jirkou Havránkem. Během listopadu vyjedeme do čtyřech krajů, kde budeme s Jirkou a mladými mluvit o tom, co je nejvíc trápí, a to je jednoznačně bydlení. Jak velký je to problém? Jak to vidí mladí v regionech a jak poslanec? Co se s tím dá dělat? A jak můžeme mladým lidem pomoci? Pojďme se o tom bavit v Hradci, Ústí, Plzni a Jihlavě.

4. listopadu 2024, IPPO

Bitva o Bílý dům

Ve čtvrtek 31. října, pár dní před americkými prezidentskými volbami, jsme se sešli na Šelepce, abychom právě o Spojených státech diskutovali. Naše pozvání přijal publicista a ředitel Občanského institutu Roman Joch a komentátor Michael Durčák. S nimi jsme mluvili například o tom, jaká je americká prezidentská kampaň, co volby rozhodne a jak to ovlivní nás v Evropě. Nechyběly samozřejmě ani dotazy z publika. Vás zajímala hlavně válka na Ukrajině a nebo to, jestli Trump opravdu myslí vážně všechno, co říká. Debata byla organizována ve spolupráci s Institutem pro pravicovou politiku, Mladou ODS a Mladými konzervativci.

31. října 2024, IPPO

Martin Staněk: Evropa musí v migraci přitvrdit

Jen málo z témat hýbalo a hýbe v posledních letech českým i evropským veřejným prostorem více než otázka migrace. K řešení uprchlických vln valících se do států Unie měly dlouho členské státy velmi odlišný přístup. Zatímco jedna skupina zemí migraci vítala s otevřenou náručí, druhá pak trvala na politice nulové tolerance a stavěla se k migraci dosti odmítavě. Nyní konečně začínají země sedmadvacítky mluvit jednotnou řečí a snaží se hledat společná řešení. Česká republika v čele s premiérem Petrem Fialou je u toho.

30. října 2024, IPPO

Babylon Brusel: Ondra poslal dopis Ursule von der Leyen?!

Už ne asistent, ale oficiálně europoslanec. Jaké to je? Kdo víc změní EU - Babišovi poslanci, nebo Maďaři? A budou se komisaři grilovat, nebo jen ohřívat? Poslouchejte novou epizodu Babylonu Brusel!