20. listopadu 2024, IPPO

Kateřina Hloušková: Pouze vzdělaná společnost zajistí, že budeme mozkovna a ne montovna

rubrika: Komentáře

V následujících desetiletích zanikne možná až polovina profesí a prací, jak je známe dnes. Svět se mění dosud nevídanou rychlostí. Žáky a studenty musíme umět připravit na povolání, o nichž nyní ani nevíme, že budou potřeba. Řešením je zajistit každému co nejlepší obecný základ, na který bude navazovat v rámci celoživotního vzdělávání.

Děláme, co je třeba

Na základních školách

U ve školním roce 2025/2026 budou na vybraných základních školách spuštěny pilotní programy nových RVP (Rámcových vzdělávacích programů), které výrazně zreviduji objem a množství učiva – omezí se biflování informací, které lze zjistit za pár minut, a nahradí je schopnost rychle se orientovat a kriticky předkládané informace hodnotit .    

Na středních školách

Výrazně podporujeme všeobecné vzdělávání. Zavedli jsme nový obor “všeobecné lyceum”, který umožňuje otevírání nových všeobecných tříd na středních školách, jež byly dosud úzce orientované. Kromě výrazného rozšíření nabídky studia se tím také snížil přetlak na gymnáziích. 

Výrazně jsme snížili počet oborů středních škol (nikoliv ale počet míst na nich), abychom umožnili větší flexibilitu dalšího studia. Je naprosto nesmyslné, aby se žák v 15 letech rozhodoval o zcela konkrétním povolání, a v případě, že si svoji volbu rozmyslí, neměl možnost ji změnit.     

Na střední školy se konečně hlásíme jako v 21. století a ne jako za dob Marie Terezie. Zavedli jsme elektronické přihlášky, které nejen usnadňují život studentům (mohou si vybrat tři školy namísto dvou), školám (už žádné zápisové lístky a týdny práce s ručním přijímáním či naopak vyřazováním studentů) i rodičům (žádný zbytečný stres, velmi rychlé a přehledné informace o přijetí či nepřijetí), ale také umožňují získávat cenná data, která jsme dosud neměli. Nyní víme, o jaké školy, obory či směry je největší zájem, kde střední školy chybí, které jsou naopak nadbytečné a ke studiu nelákají. Víme, kolik a jak kvalitních studentů se kam hlásí. To jsou neocenitelné informace pro jakékoliv budoucí plánování i nezbytné změny.  

Pro učitele

České školství bude tak kvalitní, jak kvalitní budou učitelé a ředitelé. Proto jsme odměny pro pedagogické pracovníky zákonem ustanovili na 130 % průměrné mzdy. 

Zavedli jsme také nové pozice, které pomáhají novým pedagogům (tzv. uvádějící učitel, provázející učitel apod.) a spolupracujeme s pedagogickými fakultami při posilování motivace pro výběr učitelského povolání

Pro vysokoškoláky

Schválili jsme reformu doktorského studia, novela zavádí garanci příjmu doktorandů ve výši minimálně 1,2 násobku minimální mzdy. 

Pro nás všechny

Investujeme do vzdělávacích programů ke zlepšení digitálních dovedností a kompetencí všech občanů.

 

štítky: #vzdělávání



Naše nejnovější výstupy

21. listopadu 2024, IPPO

Martin Staněk: Důchodci nebo nákupy?

Vládě Petra Fialy se podařilo prosadit jeden ze svých nejdůležitějších programových bodů – důchodovou reformu. K nejhlasitějším kritikům přijatých změn patřil od počátku bývalý premiér a šéf opozičního hnutí ANO Andrej Babiš. Při závěrečném hlasování ale chyběl. Proč?

20. listopadu 2024, IPPO

Babylon Brusel: Grilování s popcornem a zemědělec z Lucemburska

Jaké bylo grilování budoucích eurokomisařů? Není to spíš jen ohřívání? Kdo skoro neprošel? A co Ondru bolí? Poslechněte si nový díl podcastu Babylon Brusel s europoslancem Ondřejem Krutílkem.

11. listopadu 2024, IPPO

Pravej podcast: Trump X Durčák

Americké volby jsou za námi! A v Pravým podcastu je pro vás shrnul expert na slovo vzatý, Michal Durčák! Jak tyto volby vidí Češi? Měla větši vliv Taylor Swift, nebo veverka Peanut? A již klasicky, co podcasty? Nejen to se dozvíte v nejnovějším díle Pravýho podastu s Michaelem Durčákem!

8. listopadu 2024, IPPO

Pozvánka: (NE) BYDLÍME ? – Debaty s mladými pro mladé

Mladá ODS a Mladí Konzervativci ve spolupráci s Pravým břehem a Institutem pro Pravicovou politiku chystá sérii debat o bydlení s Jirkou Havránkem. Během listopadu vyjedeme do čtyřech krajů, kde budeme s Jirkou a mladými mluvit o tom, co je nejvíc trápí, a to je jednoznačně bydlení. Jak velký je to problém? Jak to vidí mladí v regionech a jak poslanec? Co se s tím dá dělat? A jak můžeme mladým lidem pomoci? Pojďme se o tom bavit v Hradci, Ústí, Plzni a Jihlavě.

4. listopadu 2024, IPPO

Bitva o Bílý dům

Ve čtvrtek 31. října, pár dní před americkými prezidentskými volbami, jsme se sešli na Šelepce, abychom právě o Spojených státech diskutovali. Naše pozvání přijal publicista a ředitel Občanského institutu Roman Joch a komentátor Michael Durčák. S nimi jsme mluvili například o tom, jaká je americká prezidentská kampaň, co volby rozhodne a jak to ovlivní nás v Evropě. Nechyběly samozřejmě ani dotazy z publika. Vás zajímala hlavně válka na Ukrajině a nebo to, jestli Trump opravdu myslí vážně všechno, co říká. Debata byla organizována ve spolupráci s Institutem pro pravicovou politiku, Mladou ODS a Mladými konzervativci.