17. února 2025, IPPO

Jan Hroudný: Co nám J. D. Vance odkryl o AI?

rubrika: Komentáře

Mezinárodní Artificial Intelligence Action Summit přilákal minulý týden do Paříže zástupce předních firem v tomto oboru, ale i politiky napříč celým světem – a mezi nimi i viceprezidenta Spojených států J. D. Vance. 

projevu, ve kterém si rozhodně nebral servítky, poodkryl, jakým způsobem bude Trumpova administrativa přistupovat k umělé inteligenci (český přepis najdete zde). Pochvaly za něj se Vance dočkal mj. od National Review. Dan McLaughlin jej ve svém článku chválí za volnotržnější přístup, než dosud Vance v mnoha dalších oblastech zastával: „Dejte jej do místnosti plné lidí mluvících o AI a najednou začne znít jako libertarián.“ 

Varování před příliš přísnou regulací rychle se rozvíjejícího odvětví skutečně bylo jedním z hlavních bodů jeho projevu. Podle Vance ji požadují mnohdy právě ti hráči, kteří mají v rozvoji momentální náskok a chtějí zadusit konkurenci.

Osobně mě ale zaujalo ještě několik dalších bodů, které sice nemusí být úplně překvapivé, ale způsob kterými je Vance podal, je poměrně osvěžující a kontrastující s projevy tzv. lídrů Evropské unie, u jejichž nic neříkajících a nikoho neurážejících monologů posluchač usíná.

Bod první: kritika evropské politiky. Vance jasně konstatoval, že se evropští partneři musí začít dívat na AI spíše s optimismem než s obavami. Americké firmy jsou podle něj nuceny vypořádat se s náročnými požadavky unijní legislativy a pro mnohé z nich je výhodnější evropské uživatele zablokovat. Spojené státy se nehodlají smířit se snahou některých států zpřísnit podmínky pro americké technologické společnosti.

Bod druhý: AI nesmí být ideologicky předpojatá. Trumpova administrativa hodlá bojovat proti politickému biasu umělé inteligence – už žádné generátory obrázků s černým Georgem Washingtonem (vzpomeňme si, jak Gemini generoval obrázky multikulturního Wehrmachtu).

Bod třetí: AI se nesmí stát nástrojem zahraničních autoritářských režimů. Trumpova administrativa musí ve spolupráci se zahraničními partnery chránit americké technologie a bránit se proti jejich zneužití, krádežím dat a vytváření propagandy.

Ještě se ostřeji se směrem k Evropské unii Vance vyjádřil na Mnichovské bezpečnostní konferenci. Zřejmě je to ale právě to, co Evropa potřebuje – studenou sprchu, aby se probrala. A raději dříve než později. 

štítky: #AI #USA



Naše nejnovější výstupy

17. dubna 2025, IPPO

(NE) BYDLÍME ? – Debata s mladými pro mladé – část druhá

V Praze, Ostravě a Brně pokračovali naše debaty o bydlení s mladými členy ODS a poslancem Jiřím Havránkem. Dobře totiž víme, že dostupné bydlení je pro mladé klíčový problém.

10. dubna 2025, IPPO

Pravej podcast: Bezpečnost od A do Z Host: Tomáš Pojar

Světový řád se mění před našima očima! A proto jsem si pozvali Tomáše Pojara, aby nás změnami provedl Jak se daří české muniční iniciativě? Nachází se USA v rozkladu? A jaká je situace v Izraeli? Vše, co jste chtěli vědět o bezpečnosti, vám poví Tomáš Pojar v nejnovějším díle Pravýho podcastu!

9. dubna 2025, IPPO

Babylon Brusel: Ondra je “alzák” a chodí v teniskách

Co Ondra říká na Trumpova cla? Kdo je slibotechna? Je ECR nekonstruktivní? Jak to vypadá s dostavbou Dukovan? A co nová kampaň SPOLU? Poslouchejte Babylon Brusel

3. dubna 2025, IPPO

Martin Staněk: Nejnižší deficit od covidu. Hospodaření vlády skončilo za rok 2024 schodkem ve výši 2,2 % HDP

V záplavě špatných zpráv a ustavičného kvílení opozice o tom, že je Česko spálenou zemí, kde ani plevel neroste, by snadno mohla zapadnout nenápadná analýza Českého statistického úřadu o stavu hospodaření vládních institucí za rok 2024. Ta přitom obsahuje jeden zásadní údaj. České veřejné finance se skutečně uzdravují, a to dost výrazně. V minulém roce se schodek vládních institucí snížil o 1,5 % HDP na úroveň 2,2 procentního bodu. Jsme tak na nejlepší úrovni od covidu.