12. prosince 2023, IPPO

Pravej podcast: ŠKOLSTVÍ! Host: Renáta Zajíčková, Jiří Nantl

rubrika: Komentáře

Sledujte a poslouchejte nový díl podcastu s LeBronem Jamesem českého školství Jirkou Nantlem a jednou z nejzkušenějších političek v oblasti vzdělávání Renatou Zajíčkovou. Témata tohoto dílu? Stávka, financování, ale i chuť do reforem.

Michal: Na kongresu jste říkala, že neinvestujeme do školství dostatečně, respektive z toho spíš vyznělo, že efektivně, což jste včera glosovala i na twitteru, kde říkáte, že za posledních 10 let se rozpočet na školství navýšil téměř na dvojnásobek ze 138 miliard na 265. A současně jsme ale svědky toho, že se demonstruje proti vládě, protože nedostatečně investuje do školství. Přitom je to jedna z mála položek, kde vláda ještě rozpočet navyšovala. Zajímá mě tedy,  jak to vnímáte, jestli se ty peníze jako postupem času někde ztrácí, nebo nebo kde je problém?

Jirka:  Pro mě je to  klíčová otázka. Když se na to podívám já čistě možná hloupě ekonomickým pohledem, který u vzdělávání úplně nejde aplikovat, tak já nevidím, že bychom měli dvojnásobně lepší vzdělávání. Samozřejmě, kvalita a vybavení tříd je dnes úplně někde jinde, ale když se pak podíváme na nějaká mezinárodní srovnání, tak nevidíme, že bychom na tom byli o tolik líp.

Renáta Zajíčková: Já bych především bych chtěla pocit poděkovat za to, že jste mě pozvali a i za to, že téma vzdělávání je pro vás důležité. Myslím si, že ODS sluší a že bychom o něm měli více mluvit. Já sama mluvím spíše o vzdělávání než o školství, protože vzdělávání by nemělo být vnímáno jen jako ta základní, střední eventuelně mateřská či vysoká škola, ale je to i to celoživotní učení. A k tomu financování, jak se lidově říká, peníze jsou vždycky až na prvním místě. Je to tak, že to, kolik stát vydává na vzdělávání, je určitě důležité.

Faktem je, že za posledních 10 let se skutečně výdaje na vzdělávání vlastně téměř zdvojnásobily a také potvrzuji to, že to není úplně na té kvalitě znát. Nyní v médiích rezonují  výsledky PISA za rok 2022. Ty jednoznačně ukazují, že od  roku 2003, kdy jsme se do tohoto šetření hodnocení výsledků vzdělávání zapojili jsme se relativně zhoršili ve všech oblastech.. A teď je ta správná otázka, jak je to možné, když rozpočet školství se pořád zvyšuje…

 

Podcast vzniká ve spolupráci s Pravým břehem – Institutem Petra Fialy a Institutem pro pravicovou politiku.

štítky: #podcast



Naše nejnovější výstupy

11. listopadu 2024, IPPO

Pravej podcast: Trump X Durčák

Americké volby jsou za námi! A v Pravým podcastu je pro vás shrnul expert na slovo vzatý, Michal Durčák! Jak tyto volby vidí Češi? Měla větši vliv Taylor Swift, nebo veverka Peanut? A již klasicky, co podcasty? Nejen to se dozvíte v nejnovějším díle Pravýho podastu s Michaelem Durčákem!

8. listopadu 2024, IPPO

Pozvánka: (NE) BYDLÍME ? – Debaty s mladými pro mladé

Mladá ODS a Mladí Konzervativci ve spolupráci s Pravým břehem a Institutem pro Pravicovou politiku chystá sérii debat o bydlení s Jirkou Havránkem. Během listopadu vyjedeme do čtyřech krajů, kde budeme s Jirkou a mladými mluvit o tom, co je nejvíc trápí, a to je jednoznačně bydlení. Jak velký je to problém? Jak to vidí mladí v regionech a jak poslanec? Co se s tím dá dělat? A jak můžeme mladým lidem pomoci? Pojďme se o tom bavit v Hradci, Ústí, Plzni a Jihlavě.

4. listopadu 2024, IPPO

Bitva o Bílý dům

Ve čtvrtek 31. října, pár dní před americkými prezidentskými volbami, jsme se sešli na Šelepce, abychom právě o Spojených státech diskutovali. Naše pozvání přijal publicista a ředitel Občanského institutu Roman Joch a komentátor Michael Durčák. S nimi jsme mluvili například o tom, jaká je americká prezidentská kampaň, co volby rozhodne a jak to ovlivní nás v Evropě. Nechyběly samozřejmě ani dotazy z publika. Vás zajímala hlavně válka na Ukrajině a nebo to, jestli Trump opravdu myslí vážně všechno, co říká. Debata byla organizována ve spolupráci s Institutem pro pravicovou politiku, Mladou ODS a Mladými konzervativci.

31. října 2024, IPPO

Martin Staněk: Evropa musí v migraci přitvrdit

Jen málo z témat hýbalo a hýbe v posledních letech českým i evropským veřejným prostorem více než otázka migrace. K řešení uprchlických vln valících se do států Unie měly dlouho členské státy velmi odlišný přístup. Zatímco jedna skupina zemí migraci vítala s otevřenou náručí, druhá pak trvala na politice nulové tolerance a stavěla se k migraci dosti odmítavě. Nyní konečně začínají země sedmadvacítky mluvit jednotnou řečí a snaží se hledat společná řešení. Česká republika v čele s premiérem Petrem Fialou je u toho.

30. října 2024, IPPO

Babylon Brusel: Ondra poslal dopis Ursule von der Leyen?!

Už ne asistent, ale oficiálně europoslanec. Jaké to je? Kdo víc změní EU - Babišovi poslanci, nebo Maďaři? A budou se komisaři grilovat, nebo jen ohřívat? Poslouchejte novou epizodu Babylonu Brusel!