12. prosince 2023, IPPO

Pravej podcast: ŠKOLSTVÍ! Host: Renáta Zajíčková, Jiří Nantl

rubrika: Komentáře

Sledujte a poslouchejte nový díl podcastu s LeBronem Jamesem českého školství Jirkou Nantlem a jednou z nejzkušenějších političek v oblasti vzdělávání Renatou Zajíčkovou. Témata tohoto dílu? Stávka, financování, ale i chuť do reforem.

Michal: Na kongresu jste říkala, že neinvestujeme do školství dostatečně, respektive z toho spíš vyznělo, že efektivně, což jste včera glosovala i na twitteru, kde říkáte, že za posledních 10 let se rozpočet na školství navýšil téměř na dvojnásobek ze 138 miliard na 265. A současně jsme ale svědky toho, že se demonstruje proti vládě, protože nedostatečně investuje do školství. Přitom je to jedna z mála položek, kde vláda ještě rozpočet navyšovala. Zajímá mě tedy,  jak to vnímáte, jestli se ty peníze jako postupem času někde ztrácí, nebo nebo kde je problém?

Jirka:  Pro mě je to  klíčová otázka. Když se na to podívám já čistě možná hloupě ekonomickým pohledem, který u vzdělávání úplně nejde aplikovat, tak já nevidím, že bychom měli dvojnásobně lepší vzdělávání. Samozřejmě, kvalita a vybavení tříd je dnes úplně někde jinde, ale když se pak podíváme na nějaká mezinárodní srovnání, tak nevidíme, že bychom na tom byli o tolik líp.

Renáta Zajíčková: Já bych především bych chtěla pocit poděkovat za to, že jste mě pozvali a i za to, že téma vzdělávání je pro vás důležité. Myslím si, že ODS sluší a že bychom o něm měli více mluvit. Já sama mluvím spíše o vzdělávání než o školství, protože vzdělávání by nemělo být vnímáno jen jako ta základní, střední eventuelně mateřská či vysoká škola, ale je to i to celoživotní učení. A k tomu financování, jak se lidově říká, peníze jsou vždycky až na prvním místě. Je to tak, že to, kolik stát vydává na vzdělávání, je určitě důležité.

Faktem je, že za posledních 10 let se skutečně výdaje na vzdělávání vlastně téměř zdvojnásobily a také potvrzuji to, že to není úplně na té kvalitě znát. Nyní v médiích rezonují  výsledky PISA za rok 2022. Ty jednoznačně ukazují, že od  roku 2003, kdy jsme se do tohoto šetření hodnocení výsledků vzdělávání zapojili jsme se relativně zhoršili ve všech oblastech.. A teď je ta správná otázka, jak je to možné, když rozpočet školství se pořád zvyšuje…

 

Podcast vzniká ve spolupráci s Pravým břehem – Institutem Petra Fialy a Institutem pro pravicovou politiku.

štítky: #podcast



Naše nejnovější výstupy

11. března 2025, IPPO

Martin Staněk: Velká pomoc zaměstnavatelům. Jednotné měsíční hlášení ruší desítky formulářů

Na výrazné snížení administrativy se mohou těšit čeští podnikatelé. Vláda Petra Fialy přišla s návrhem zákona o jednotném měsíčním hlášení zaměstnavatele, které nahradí mnohdy až 25 formulářů pro pět různých institucí. Od ledna příštího roku tak budou podávat elektronicky pouze jedno hlášení měsíčně. Zjednodušení práce to přinese nejen firmám, ale i samotným zaměstnancům.

10. března 2025, IPPO

Pravej podcast: (Ne)Bydlíme - host: Jirka Havránek

Přijďte na debatu o bydlení s naším Jirkou Havránkem! 10.3. v Praze 24.3. v Ostravě 31.3. v Brně O bydlení, výstavbě a problémech s nimi spojenými promluvil Jirka Havránek v nejnovějším díle Pravýho podcastu!

4. března 2025, IPPO

Babylon Brusel: EU vaří zelený eintopf konkurenceschopnosti

Kde v Evropě hledat silné lídry? Musíme zbrojit? Co naši sousedé Slováci? Jak vypadá Clean deal? No a nechybí ani “oblíbené” emisní povolenky. Poslechněte si nový díl podcastu Babylon Brusel s europoslancem Ondřejem Krutílkem.

27. února 2025, IPPO

Pravej podcast: Planeta Praha - host: Alexandra Udženija

Jakou vizi pro ní má náměstkyně primátora Alexandra Udženija? Staví se v Praze? Co je to Zahrada pro duši? A co věčný souboj s Brnem? Nejen o tom promluvila Alexandra Udženija v nejnovějším díle Pravýho podcastu!

27. února 2025, IPPO

Jan Hroudný: Co nám ukázaly německé volby?

Volby do německého Bundestagu jsou pro nás nade vší pochybnost spolu s našimi vlastními parlamentními volbami nejdůležitější politickou událostí roku. Jejich výsledek je přitom nejednoznačný. Došlo ke změně, ale ne tak zásadní, jak jsme možná doufali. Podívejme se na hlavní závěry proběhlých voleb.