12. prosince 2023, IPPO

Pravej podcast: ŠKOLSTVÍ! Host: Renáta Zajíčková, Jiří Nantl

rubrika: Komentáře

Sledujte a poslouchejte nový díl podcastu s LeBronem Jamesem českého školství Jirkou Nantlem a jednou z nejzkušenějších političek v oblasti vzdělávání Renatou Zajíčkovou. Témata tohoto dílu? Stávka, financování, ale i chuť do reforem.

Michal: Na kongresu jste říkala, že neinvestujeme do školství dostatečně, respektive z toho spíš vyznělo, že efektivně, což jste včera glosovala i na twitteru, kde říkáte, že za posledních 10 let se rozpočet na školství navýšil téměř na dvojnásobek ze 138 miliard na 265. A současně jsme ale svědky toho, že se demonstruje proti vládě, protože nedostatečně investuje do školství. Přitom je to jedna z mála položek, kde vláda ještě rozpočet navyšovala. Zajímá mě tedy,  jak to vnímáte, jestli se ty peníze jako postupem času někde ztrácí, nebo nebo kde je problém?

Jirka:  Pro mě je to  klíčová otázka. Když se na to podívám já čistě možná hloupě ekonomickým pohledem, který u vzdělávání úplně nejde aplikovat, tak já nevidím, že bychom měli dvojnásobně lepší vzdělávání. Samozřejmě, kvalita a vybavení tříd je dnes úplně někde jinde, ale když se pak podíváme na nějaká mezinárodní srovnání, tak nevidíme, že bychom na tom byli o tolik líp.

Renáta Zajíčková: Já bych především bych chtěla pocit poděkovat za to, že jste mě pozvali a i za to, že téma vzdělávání je pro vás důležité. Myslím si, že ODS sluší a že bychom o něm měli více mluvit. Já sama mluvím spíše o vzdělávání než o školství, protože vzdělávání by nemělo být vnímáno jen jako ta základní, střední eventuelně mateřská či vysoká škola, ale je to i to celoživotní učení. A k tomu financování, jak se lidově říká, peníze jsou vždycky až na prvním místě. Je to tak, že to, kolik stát vydává na vzdělávání, je určitě důležité.

Faktem je, že za posledních 10 let se skutečně výdaje na vzdělávání vlastně téměř zdvojnásobily a také potvrzuji to, že to není úplně na té kvalitě znát. Nyní v médiích rezonují  výsledky PISA za rok 2022. Ty jednoznačně ukazují, že od  roku 2003, kdy jsme se do tohoto šetření hodnocení výsledků vzdělávání zapojili jsme se relativně zhoršili ve všech oblastech.. A teď je ta správná otázka, jak je to možné, když rozpočet školství se pořád zvyšuje…

 

Podcast vzniká ve spolupráci s Pravým břehem – Institutem Petra Fialy a Institutem pro pravicovou politiku.

štítky: #podcast



Naše nejnovější výstupy

11. října 2024, IPPO

Martin Staněk: Digitalizace ve zdravotnictví běží podle plánu

Vláda Petra Fialy v minulém týdnu na svém zasedání schválila zákona o elektronizaci zdravotnictví. Ten nyní poputuje do sněmovny. Nová úprava by tak měla začít platit od začátku roku 2026. Zvýšit by měla nejen komfort pacientů, ale především usnadnit přenos dat mezi jednotlivými zdravotnickými zařízeními.

10. října 2024, IPPO

Kateřina Hloušková: Novela školského zákona: Školství je pro vládu prioritou

V roce 2025 se do českého školství investuje téměř 291 miliard korun. To je naprosto rekordní částka, která se meziročně zvýšila o 22 miliard. Mimochodem jen toto navýšení představuje větší sumu peněz než je celý rozpočet Ministerstva kultury. Všechny divadla, koncerty, galerie, hrady, zámky, festivaly, muzea, výstavy prostě veškerá kultura, na kterou není Česká republika úplně chudá, nás stojí méně, než kolik je v příštím roce přidáno českému školství. Největší část těchto peněz půjde do regionálního školství, jinými slovy do základních a středních škol, kde platy učitelů vzrostou o 7 %. Přesto to budou velmi pravděpodobně právě tyto školy a učitelé, nikoliv hudebníci, kasteláni či kurátoři, kdo bude mluvit o stávce, podfinancovanosti a o tom, že jejich resort není pro vládu prioritou. Je. A dokazuje to i aktuální novela školského zákona.  

9. října 2024, IPPO

Michal Chládek: Oligarchicko-mediální komplex, Piráti a Seznam Zprávy, soud vs. Bartoš

Poslední týdny jsou pro milovníky dramatu super podívanou. Piráti opouštějí vládu, aniž by je někdo vyhazoval. „Provalil“ se oligarchicko-mediální komplex, do kterého jsou zapojeni Seznam Zprávy, Michal Půr, ODS a kdo ví kdo ještě. A to i přesto, že jedna z hlavních agend Seznam Zpráv jsou „kauzy“ Pavla Blažka a Michal Půr se minimálně v posledních dílech Insideru netváří jako největší milovník ODS. V rámci tohoto komplexu možná podle přesvědčení některých „odborníků“ funguje i krajský soud, který rozhodl, že Ministerstvo pro místní rozvoj opakovaně zasahuje do veřejných zakázek.

4. října 2024, IPPO

Pravej podcast: Pravej podcast: Piráti potopili digitalizaci. Jak z toho ven?

Piráti potopili digitalizaci. Jak z toho ven? Na to vám odpoví Jirka s Michalem ve speciálu přímo z Poslanecké sněmovny! Jaký byl reálný důvod konce Ivana Bartoše ve vládě? Co vlastně znamená slovo "funguje"? A kdo skutečně digitalizuje Česko? Otázky ohledně digitalizace stavebního řízení zodpoví Jirka Havránek a Michal Chládek v nejnovějším díle Pravýho podcastu!

1. října 2024, IPPO

Michal Chládek: Analýza digitalizace stavebního řízení v kostce

Výstavba bytů je výrazně ovlivněna rychlostí stavebního řízení, která je zásadním faktorem pro umožnění rychlé realizace stavebních projektů. Tento proces je především závislý na dvou klíčových faktorech: digitalizaci a prováděcích podzákonných předpisech, které připravuje Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR). Digitalizace stavebního řízení má potenciál zjednodušit a urychlit celý proces, od podávání žádostí až po komunikaci mezi úřady. Nicméně, navzdory slibům a investicím, je implementace digitalizace stále nedokončená.