12. prosince 2023, IPPO

Pravej podcast: ŠKOLSTVÍ! Host: Renáta Zajíčková, Jiří Nantl

rubrika: Komentáře

Sledujte a poslouchejte nový díl podcastu s LeBronem Jamesem českého školství Jirkou Nantlem a jednou z nejzkušenějších političek v oblasti vzdělávání Renatou Zajíčkovou. Témata tohoto dílu? Stávka, financování, ale i chuť do reforem.

Michal: Na kongresu jste říkala, že neinvestujeme do školství dostatečně, respektive z toho spíš vyznělo, že efektivně, což jste včera glosovala i na twitteru, kde říkáte, že za posledních 10 let se rozpočet na školství navýšil téměř na dvojnásobek ze 138 miliard na 265. A současně jsme ale svědky toho, že se demonstruje proti vládě, protože nedostatečně investuje do školství. Přitom je to jedna z mála položek, kde vláda ještě rozpočet navyšovala. Zajímá mě tedy,  jak to vnímáte, jestli se ty peníze jako postupem času někde ztrácí, nebo nebo kde je problém?

Jirka:  Pro mě je to  klíčová otázka. Když se na to podívám já čistě možná hloupě ekonomickým pohledem, který u vzdělávání úplně nejde aplikovat, tak já nevidím, že bychom měli dvojnásobně lepší vzdělávání. Samozřejmě, kvalita a vybavení tříd je dnes úplně někde jinde, ale když se pak podíváme na nějaká mezinárodní srovnání, tak nevidíme, že bychom na tom byli o tolik líp.

Renáta Zajíčková: Já bych především bych chtěla pocit poděkovat za to, že jste mě pozvali a i za to, že téma vzdělávání je pro vás důležité. Myslím si, že ODS sluší a že bychom o něm měli více mluvit. Já sama mluvím spíše o vzdělávání než o školství, protože vzdělávání by nemělo být vnímáno jen jako ta základní, střední eventuelně mateřská či vysoká škola, ale je to i to celoživotní učení. A k tomu financování, jak se lidově říká, peníze jsou vždycky až na prvním místě. Je to tak, že to, kolik stát vydává na vzdělávání, je určitě důležité.

Faktem je, že za posledních 10 let se skutečně výdaje na vzdělávání vlastně téměř zdvojnásobily a také potvrzuji to, že to není úplně na té kvalitě znát. Nyní v médiích rezonují  výsledky PISA za rok 2022. Ty jednoznačně ukazují, že od  roku 2003, kdy jsme se do tohoto šetření hodnocení výsledků vzdělávání zapojili jsme se relativně zhoršili ve všech oblastech.. A teď je ta správná otázka, jak je to možné, když rozpočet školství se pořád zvyšuje…

 

Podcast vzniká ve spolupráci s Pravým břehem – Institutem Petra Fialy a Institutem pro pravicovou politiku.

štítky: #podcastNaše nejnovější výstupy

3. července 2024, IPPO

Eva Decroix: Doba politických trhovců a sládků se vrací

V těchto dnech mě napadají slova Františka Vaňka z Audience  „Je to všechno na hovno —“. V Evropě vzniká první otevřeně proruská koalice a to zcela podle notiček Kremlu. V tupé a slepé snaze získat či udržet si moc si nasadila líbivou tvářičku ochrany národních zájmů. Že nic není víc v rozporu s našimi národními zájmy než kamarádšoft s těmi, kteří podkopávají bezpečnost našeho státu, je jen bezvýznamný paradox.  Historie jich je plná.

2. července 2024, IPPO

Martin Staněk: Schodek státního rozpočtu je nejnižší za posledních pět let

Jeden z nejdůležitějších slibů vlády Petra Fialy – snižování veřejného zadlužení, se postupně daří naplňovat. Státní rozpočet skončil v 1. pololetí ve schodku 178,6 miliard korun, deficit se tak zmírnil proti květnovým 210,4 miliardám. Výsledek hospodaření je nejlepší za posledních pět let. Vše nasvědčuje tomu, že plán rozpočtu na letošní rok se podaří naplnit.

2. července 2024, IPPO

Teambuilding Mladé ODS

Ve dnech 28. až 30. června se na Vysočině uskutečnil teambuilding Mladé ODS. Ve spolupráci s touto organizací jej uspořádal Pravý břeh – Institut Petra Fialy a Institut pro pravicovou politiku.

25. června 2024, IPPO

Martin Staněk: Co přinese novela zákona o ochraně hospodářské soutěže?

Lepší kontrolu trhu i efektivnější proces přezkumu veřejných zakázek mají přinést dvě novely zákona o ochraně hospodářské soutěže. Z pera Úřadu vlády míří do legislativního procesu zpřísnění dohledu nad tvorbou cenových kartelů, ministerstvo pro místní rozvoj pak přichází se zjednodušením přezkumu a kontroly veřejných zakázek.

2. června 2024, IPPO

Petr Fiala: Odvážný a originální. Připomínáme si 25. výročí úmrtí Václava Bendy

Dnes si připomínáme výročí 25 let od smrti Václava Bendy (2. června 1999). Několika poznámkami chci připomenout tuto výjimečnou a originální osobnost. Základní kontury příběhu Václava Bendy všichni známe: prožil příliš krátký život, v tomto vyměřeném čase však prokázal odvahu a intelektuální poctivost, stal se vzorem pro mnoho lidí a uspěl v úctyhodném množství společenských rolí. Jak v období totality, tak v demokracii.