Naše výstupy chronologicky – štítek energetika

27. září 2023, IPPO

Kateřina Hloušková: Ještě lepší, než jsme čekali

Nikoliv třetí nejdražší (za Dánskem a Belgií) v porovnání průměrných cen elektřiny, ale až dvacátí první (mezi Slovenskem a Polskem). Nikoliv čtvrtí nejdražší (za Švédskem, Dánskem a Nizozemím) v porovnání průměrných cen plynu, ale až patnáctí (mezi Estonskem a Francií). A nikoliv druzí nejhorší (za Rumunskem) v meziročním růstu pololetních průměrných cen (indexu), ale naprosto nejlepší v celé evropské sedmadvacítce! To je realita, která by nás měla skutečně těšit, ale kterou bychom měli především umět sdělit každému českému občanovi. Takže ještě jednou: naše ceny byly ve druhém pololetí roku 2022 v rámci EU sedmé nejnižší u elektřiny a desáté nejnižší u plynu. A ceny nerostly, ale naopak klesaly. To je vynikající výsledek zvládnutí energetické krize. 

26. června 2023, IPPO

Na vlnách změny: co dál s českou energetikou?

Poslední debata před letními prázdninami byla zaměřena na energetiku. S pozvanými hosty, odborníky na energetickou bezpečnost z Katedry mezinárodních vztahů a evropských studií FSS MU Tomášem Vlčkem a Martinem Jiruškem a hlavním poradcem premiéra Petra Fialy Jakubem Kajzlerem jsme se věnovali nejvážnějším výzvám a změnám, které přinesla nedávná energetická krize.

9. června 2022, IPPO

Tři imperativy současné energetiky: bezemisní, bez Ruska, cenově dostupná

Do období transformace evropské energetiky citelně zasáhly problémy způsobené válkou na Ukrajině. S jakými scénáři pracuje největší český dodavatel energií? ČEZ chce být váš dobrý soused, ale především se musí snažit, aby uspěl jako investor, říká Pavel Řežábek, hlavní ekonom společnosti.

2. června 2022, IPPO

Úspěšná energetická transformace vyžaduje vyvážený dekarbonizovaný energetický mix

ČEPS zajišťuje funkčnost a stabilitu elektroenergetické přenosové soustavy na celém území Česka. Stará se o tisíce kilometrů vedení a o desítky rozvoden, neustále sleduje provoz a pečuje o rovnováhu výroby a spotřeby elektřiny. Jaké výzvy řeší v souvislosti s proměnami trhu s elektřinou v Evropě, jak doporučuje reagovat na evropské klimatické cíle a jak do plánů společnosti zasáhla válka na Ukrajině? Na to se ptáme pana Svatopluka Vnoučka, místopředsedy představenstva.

28. května 2022, IPPO

Když procházíte peklem, nezastavujte!

IPPO a Pravý břeh se nyní prioritně věnují tématu české energetiky. V rámci tohoto projektu připravují rozhovory s výraznými osobnostmi českého průmyslu, akademické sféry i politiky a ptají se jich na jejich zkušenosti a doporučení. Mirek Topolánek je bývalý předseda vlády České republiky a Občanské demokratické strany. V roce 2009, v době rusko-ukrajinské plynové krize, předsedal Radě EU. Dlouhodobě se věnuje energetice, aktuálně stojí v čele Teplárenského sdružení. V rozhovoru se zamýšlí nad současnou energetickou krizí a jejími geopolitickými souvislostmi a radí, jak ji překonat.