V oblasti justice se Pavlu Blažkovi od nástupu do funkce podařilo prosadit několik zásadních reforem. Ty měly za cíl modernizovat a zefektivnit český právní systém. Některé z nich se přitom týkají vysoce diskutovaných témat, jako je redefinice trestných činů, zlepšení postavení dětí v právním systému a proměna právní praxe v oblasti návykových látek. Podívejme se na konkrétní kroky, které už byly realizovány nebo jsou v následujících měsících plánovány.
Debata o Velké mediální novele se ve společnosti, na sociálních sítích i v mnoha médiích smrskla na “proč platit za něco, co nepotřebujeme?” nebo “netahejte z nás další peníze”. Je to ale opravdu tak? Obávám se, že jsme opět naletěli na vlnu dráždivých hesel a jednoduchých řešení. Realita je, jako už tolikrát, úplně jiná.
Spoustu zlé krve způsobil v loňském roce úmysl zamezit řetězení dohod o pracích konaných mimo hlavní pracovní poměr. Vláda si ale po důkladném vyhodnocení dat uvědomila, že k žádnému výraznému podvádění s dohodami nedochází a vzala zpátečku. Od ledna již žádné omezení řetězení DPP neplatí a došlo rovněž ke zvýšení limitů, do kterých nemusí dohodáři platit sociální a zdravotní pojištění.
Důležitý milník v historii energetické infrastruktury České republiky se blíží ke svému naplnění. Premiér Petr Fiala a ministr financí Zbyněk Stanjura navštívili v úterý 14. ledna Centrální tankoviště ropy v Nelahozevsi, kde jednali s vedením společnosti Mero ČR o aktuálním stavu projektu TAL Plus. Tento projekt představuje revoluční změnu, která zajistí České republice energetickou nezávislost na ruské ropě, a to po dlouhých šedesáti letech.
Rok rozhodnutí je tady! A Pravej podcast je zpět, aby vás jím provedl. Jaký dopad mělo novoroční video Petra Fialy? Co se vládě povedlo a na čem je třeba ještě zapracovat? A jak udělat správně kampaň? Nejen to probere moderátorské trio Jirka Havránek, Michal Chládek & Jáchym Vrecion v nejnovějším dílu Pravýho podcastu!
Všude okolo sebe čteme a slýcháme často jen samé negativní zprávy. Co se pokazilo, co zdražilo, co se zhorší, jaká katastrofa nás čeká a nemine. V záplavě toho všeho by člověk snadno uvěřil, že je opravdu Česká republika na cestě ke zhoubě a vláda dělá všechno špatně a proti blahu svých občanů. Jenže opak je pravdou. Spoustu dobrých věcí, které vláda prosadila a začínají od letošního ledna platit, zkrátka v mediálním prostředí zapadla. Pojďme si pár takových “drobností” připomenout.
Friedrich Merz, lídr německé Křesťanskodemokratické unie (CDU), stojí kousek od vrcholu své dosavadní politické kariéry – ale současně i před její největší výzvou. V roce 2025 se totiž po předčasných volbách do Bundestagu může stát spolkovým kancléřem – a vrátit křesťanské demokraty zpět do vlády.
Rok 2024 se zapíše do historie jako mimořádně úspěšný pro rozvoj české dálniční sítě. 110 kilometrů dokončených dálnic představuje český rekord. Nikdy dřív se během jednoho roku tolik kilometrů otevřít nepodařilo.
Každému je jasné, že Ukrajina se nemůže bránit do nekonečna, ale nesmírná statečnost, kterou tato země a její lidé již prokázali, nás zavazuje ji nejen nadále pomáhat, ale také za ní stát v případě budoucích jednání o ukončení tohoto krvavého konfliktu. V Evropě stále více narůstá únava a pocit, že „máme svých starostí dost“, stále více lidí volá po míru téměř za jakoukoliv cenu. Kdo by nechtěl mír? Ale nenechme se oklamat, buďme ostražití, jde i o nás. My Češi bychom měli být v těchto otázkách mimořádně citliví, sami jsme zradu spojenců zažili a hořkost z Mnichovské dohody cítíme ještě po více jak 80 letech. Nepřipusťme v Evropě další Mnichov, doplatíme na to všichni.
Česká republika tento týden zažije rekord. Řidiči dostanou pod stromeček rovných sto kilometrů nových dálnic. Tolik se v Česku najednou ještě nikdy neotevřelo. Vláda Petra Fialy měla dostavbu dálniční sítě za jednu ze svých absolutních priorit a daří se jí v tomto ohledu na výbornou. Na místo pochvaly od opozice však slyšíme jen nářky, že současný stavební boom austostrád je zásluhou hnutí ANO. Jak je to ale doopravdy?
Kdo byl na návštěvě v Bruselu? Proč Ondra nakonec podpořil novou komisi? Kolik rozdal punčů pro Emila?No a zase ta energetika… Poslechněte si nový díl podcastu Babylon Brusel s europoslancem Ondřejem Krutílkem.
Ústavní soud zrušil lex Babiš II. Návrh měl zpřísnit politikům pravidla vlastnictví médií, ale i firem, které pobírají dotace nebo se účastní veřejných zakázek.
Vládě Petra Fialy se podařilo prosadit jeden ze svých nejdůležitějších programových bodů – důchodovou reformu. K nejhlasitějším kritikům přijatých změn patřil od počátku bývalý premiér a šéf opozičního hnutí ANO Andrej Babiš. Při závěrečném hlasování ale chyběl. Proč?
Jaké bylo grilování budoucích eurokomisařů? Není to spíš jen ohřívání? Kdo skoro neprošel? A co Ondru bolí? Poslechněte si nový díl podcastu Babylon Brusel s europoslancem Ondřejem Krutílkem.
V následujících desetiletích zanikne možná až polovina profesí a prací, jak je známe dnes. Svět se mění dosud nevídanou rychlostí. Žáky a studenty musíme umět připravit na povolání, o nichž nyní ani nevíme, že budou potřeba. Řešením je zajistit každému co nejlepší obecný základ, na který bude navazovat v rámci celoživotního vzdělávání.