Výstupy našeho institutu

22. listopadu 2023

Babylon Brusel: Rozšiřování EU, TikTok a humanitární pomoc pro Gazu

Ochrání EU děti před YouTube a TikTokem? Jaká je mírnější norma Euro 7? V čem je koalice SPOLU lepší než Andrej Babiš? Jaká má být humanitární pomoc pro Gazu? A blíží se renesance jaderné energetiky? Odpovědi uslyšíte v jedenácté epizodě našeho podcastu.


22. listopadu 2023

Babylon Brusel: Rozšiřování EU, TikTok a humanitární pomoc pro Gazu

Ochrání EU děti před YouTube a TikTokem? Jaká je mírnější norma Euro 7? V čem je koalice SPOLU lepší než Andrej Babiš? Jaká má být humanitární pomoc pro Gazu? A blíží se renesance jaderné energetiky? Odpovědi uslyšíte v jedenácté epizodě našeho podcastu.

22. listopadu 2023

Připomenutí událostí Sametové revoluce

V předvečer Dne boje za svobodu a demokracii jsme se rozhodli připomenout si společnou debatou pro mladé lidi události Sametové revoluce. Pozvání k diskuzi přijali europoslankyně Veronika Vrecionová, europoslanec Alexandr Vondra, poslanec Marek Benda a poslanec Pavel Žáček.


Naše výstupy chronologicky

12. září 2023, IPPO

Kateřina Hloušková: Co je špatně?

Bez ruského plynu se neobejdeme. Podniky budou krachovat a lidi přijdou o práci. Energeticky náročný průmysl v česku končí. Lidé budou doma trpět zimou a vláda pro ně nemá ani teplý svetr. Benzín bude brzy za stovku na litr. Proč nejdeme cestou Maďarska? Orbán je jediný politik, který zvládá krizi. Zastropujme ceny benzínu a základních potravin. Ukrajinští uprchlíci rozvrátí český trh práce. Pomáháme Ukrajině na úkor našich lidí. Kvůli Ukrajincům nebude na školách dost míst pro české děti. Pokud bude prezidentem Pavel, zatáhne nás do války. Vyhraje-li generál volby, začnou chodit povolávací rozkazy. Podepíšeme-li smlouvu s Američany, obsadí nás jejich armáda.     

7. září 2023, IPPO

Pozvánka: Slovensko na rozcestí

Zveme Vás na první debatu po letních prázdninách! Více jak třetina Slováků si myslí, že za válku na Ukrajině může Západ, který Rusko vyprovokoval. Přibližně stejnému počtu lidí by nevadilo, kdyby se jejich země vrátila do sféry ruského vlivu. Slovensko nebezpečně přešlapuje na rozcestí mezi Východem a Západem. Kterou cestou se vydá po zářijových volbách? A jak to ovlivní Českou republiku? I o tom budeme diskutovat s kandidátem na slovenského prezidenta Ivanem Korčokem a profesorem politologie z Masarykovy univerzity Lubomírem Kopečkem. KDE: Vila Löw-Beer v Brně KDY: čtvrtek 21. 9. od 18:00

7. září 2023, IPPO

Ivana Ryčlová: Skličující Z-rock

Putinův režim se snaží vnutit ruskému národu názor, že bojuje proti celému světu. Mnozí – umělce a kulturní pracovníky nevyjímaje – tomu věří. K militaristické a šovinistické Z-kultuře se připojil i rock, hudební žánr, který je svojí podstatou alternativní.

7. září 2023, IPPO

Restart Česka: Jak na úspěch?

Česko by se dle premiéra Petra Fialy mělo stát do deseti let křižovatkou Evropy. Jak na to? Celospolečenskou vizí, která by byla schopna přežít jedno volební období. Její absence je totiž Achillovou patou České republiky, což se naplno projevilo v posledních letech.

4. září 2023, IPPO

Jan Hroudný: Buckley: jak jedna rodina změnila americkou pravici

Americkou konzervativní pravici v pátek zastihla smutná zpráva. Ve věku 100 let zemřel James L. Buckley, bývalý senátor za New York, člen Reaganovy administrativy a bratr Williama F. Buckleyho jr., zakladatele National Review a jednoho z duchovních otců amerického poválečného konzervatismu.

21. srpna 2023, IPPO

Ivana Ryčlová: „Styděl bych se za svůj národ…“

Letos si připomínáme 55. výročí vstupu vojsk států Varšavské smlouvy na území Československa. Ti, kteří si na události pamatují, je mají spojeny se sovětskými tanky a heslem: „Běž domů, Ivane!“ Přesto bychom neměli zapomínat na ty, kteří, byť byli reprezentanty národa okupantů, se veřejně postavili za svobodu naší země. Jedním z nich byl Anatolij Marčenko (1938–1986).

6. srpna 2023, IPPO

Ivana Ryčlová: PoeZie ruského léta

Válka na Ukrajině vyvolala v Rusku vlnu militaristické kultury, kterou ruská propaganda nazývá vlasteneckou. Každý druh umělecké tvorby má svoji Z-verzi. Existujе Z-literatura, Z-hudební festivaly, Z-televizní seriály atd. Nejemotivnější je Z-poezie. Díla, která se zde nalézají, tvoří opravdu svébytnou kulturní, čí spíše antikulturní, frontu. Z názvů některých antologií, například Vzkříšeni ve třetí světové válce, běhá mráz po zádech. Šovinistické verše jsou v úvodu nazývány „nejnovější národní občanskou lyrikou“ a jejich autoři „nejlepšími z ruských básníků“.

1. srpna 2023, IPPO

Jan Hroudný: Anti-woke s.r.o. Kdo je Vivek Ramaswamy?

Poslední průzkumy ukazují, že mezi republikánskými kandidáty pro příští prezidentské volby došlo k určitému posunu. Na třetí místo za suverénního exprezidenta Trumpa a jeho hlavního vyzyvatele DeSantise z Floridy se v některých průzkumech prodral Vivek Ramaswamy. Kdo vlastně stoupající hvězda republikánů je a jaké jsou její šance?

28. července 2023, IPPO

Michal Chládek: DOBA NÁROKŮ: Vládo, zaplať nám vše a ještě něco k tomu!

Lidé si zvykli na to, že stát za ně vše vyřeší. Zaplatí ztrátu, dá náhradu mzdy a ještě je pochválí nebo jinak podpoří v těžké situaci. Na to ale stát prostě nemá kapacitu. Stát nemůže nést podnikatelská rizika a ani neuvážená rizika jednotlivců. Stát negarantuje pravidelný výnos a život v luxusu. Proč? Protože to nejde.

19. července 2023, IPPO

Jan Hroudný: Biden narazil. Do cesty se mu postavil Nejvyšší soud

Nebude příliš velkým přeháněním, když hned úvodem tohoto článku napíšu, že se Nejvyššímu soudu Spojených států podařilo během pár dnů třemi rozhodnutími rozbít velkou část priorit administrativy Joe Bidena, ale i americké liberální levice jako takové.

13. července 2023, IPPO

kolektiv IPPO: Důchodová reforma: Několik základních poznámek a 18+12 návrhů změn

Čím rychleji zapomeneme, že tu byla tzv. Komise pro spravedlivé důchody Danuše Nerudové, tím lépe pro dlouhodobě udržitelné veřejné finance.

12. července 2023, IPPO

Babylon Brusel: Zákon o obnově přírody a letní téma

Netradičně jen dvě témata. Řešíme přírodu a letní fungování EP, ale i naše. Jinými slovy mluvíme o Nature Restoration Law neboli o Zákonu o obnově přírody. V druhé části se pak naladíme do prázdninového režimu a řekneme si, jak Evropský parlament funguje přes léto a možná i co budeme dělat v létě my.

10. července 2023, IPPO

Jan Hroudný: Supermajority jako nový americký fenomén?

Prestižní server Politico zveřejnil tento týden zajímavý článek obsahující výpovědi několika amerických politiků, kteří jsou členy zákonodárných sborů ve státech, kde výrazná většina voličů podporuje „druhou stranu“ a její zástupci nejen, že drží tzv. „supermajority“ neboli kvalifikovanou většinu, ale dokonce nečelí prakticky žádné opozici. 

30. června 2023, IPPO

Ivana Ryčlová: Novinky putinovské propagandy

Víkendové ozbrojené povstání v Rusku skončilo remízou. Golem byl zastaven a uklidil se i se svými vojsky do Běloruska. Putin, který monstrum, jež se vymklo kontrole, stvořil, vystoupil v pondělí večer s projevem k ruským občanům jako vystřiženým ze sovětských časů. Mimo jiné jsme si vyslechli, že zažehnaná vzpoura je o to nebezpečnější, že se odehrála v době, kdy Rusko čelí „obrovské vnější hrozbě, bezprecedentnímu tlaku zvenčí“.