Výstupy našeho institutu

3. května 2023

Sněmovní zázrak? Jak nám pomůže nový stavební zákon

Dubnová akce o novém stavebním zákoně proběhla už tradične ve Stopkově Plzeňské pivnici. Pozvání k diskuzi přijali Jiří Havránek, poslanec za ODS a zpravodaj nového stavebního zákona, kterému se podařilo najít širokou shodu napříč politickým spektrem, a Tomáš Zlámal, architekt a vůdčí postava Ateliéru Zlámal. 


29. května 2023

Ivana Ryčlová: Soud nad rusofobií

Když jsem si před pár dny prohlížela záběry z 11. petrohradského mezinárodního právního fóra, na nichž místopředsedkyně Státní dumy Irina Jarová vyzývá k přijetí zákona kriminalizujícího rusofobii, zatrnulo mi. Její příjmení spustilo v mé mysli řetězec asociací, které mne vrátily do porevolučního Ruska. Do doby, kdy se rodila propagandistická dramatika. Klenotem tohoto žánru bylo v druhé polovině dvacátých let dílo z pera divadelního teoretika Konstantina Treňova, nazvané podle hlavní hrdinky Ljubov Jarová (1926). Ve finále hry odevzdává hrdinka svého muže, který se přidal k bílým, do rukou bolševiků, kde ho čeká „spravedlivý soud“ a poprava. Teprve tímto skutkem se stává opravdovou soudružkou a prototypem uvědomělé sovětské ženy. Hře se pro její zásadní ideologický obsah dostalo v sovětském období několika filmových zpracování. Filmová verze ze sedmdesátých let, v níž režisér Vladimir Fetin obsadil do hlavní role Ljudmilu Čursinu nazývanou sovětská Marilyn Monroe, patří do zlatého fondu sovětské propagandistické kinematografie.

24. května 2023

Michal Chládek: Zbytečná hysterie. Co přinese smlouva s USA?

Včera podepsala ministryně obrany Jana Černochová s americkým ministrem obrany Lloydem Austinem česko-americkou smlouvu o obranné spolupráci (DCA). Jaký je vůbec smysl této dohody? Základním účelem je poskytnout právní rámec pro fungování amerických vojenských sil na území naší republiky, pokud vláda nebo parlament vysloví s jejich přítomností souhlas. Dohoda sama o sobě samozřejmě nedává Spojeným státům možnost vysílat na naše území své vojenské jednotky. Obdobnou smlouvu má navíc podepsáno dalších 24 členských států NATO včetně Polska nebo Slovenska.


Naše výstupy chronologicky

13. února 2023, IPPO

Michal Chládek: Debata o svobodě projevu (ne)jen na internetu

Svoboda projevu na internetu je jedním z hlavních témat posledních let. Úzce souvisí s šířením dezinformací, omezováním dosahu na sociálních sítích nebo zablokováním některých webů na začátku války na Ukrajině. Debata o svobodě se však často zvrhává v emotivní výlevy jedné či druhé strany, a to bez základních znalostí současné, ale i chystané právní úpravy. Jak je to tedy nyní se svobodou projevu? Chystá se ji někdo omezit? A není už v současné době omezena? 

10. února 2023, IPPO

Jan Hroudný: Krize zažehnána

Premiér Petr Fiala v neděli večer oznámil, že prezident Miloš Zeman vyhoví jeho žádosti a nejmenuje nového předsedu Ústavního soudu. Současnému předsedovi Pavlovi Rychetskému jeho druhý desetiletý předsednický mandát skončí v srpnu tohoto roku. V té době bude již několik měsíců úřadujícím prezidentem Petr Pavel. Zemanovo jmenování s několikaměsíčním „předstihem“ tak potenciálně mohlo ohrozit stabilitu ústavního systému.

9. února 2023, IPPO

Amerika na rozcestí

Institut pro pravicovou politiku a Pravý břeh – Institut Petra Fialy uspořádali debatu Amerika na rozcestí. Diskutovat za námi do Stopkovy Plzeňské pivnice přišel politický komentátor a expert na USA Roman Joch.

2. února 2023, IPPO

Michal Chládek: Vítězství, vítězství a zase vítězství. A co dál?

Úspěch Petra Pavla je bezpochyby skvělý. Část společnosti, která ho volila, nepodlehla propagandě protikandidáta a ukázala odvahu. Andrej Babiš potřetí za sebou prohrál ve volbách. Důležité je ale nezapomenout i na druhou část společnosti, která bude mít pocit, že nemá ve vládnoucí politické reprezentaci zastoupení. Máme před sebou téměř jeden a půl roku bez voleb. Vláda Petra Fialy musí využít tento čas k odvážným systémovým změnám. Stejně důležité ale bude také jejich vysvětlování, protože Andrej Babiš a nejen s ním spojená propaganda v politice nekončí. 

23. ledna 2023, IPPO

Politický marketing a prezidentské volby: Co jste možná nevěděli

Mezi prvním a druhým kolem prezidentských voleb uspořádal Pravý břeh – Institut Petra Fialy a Institut pro pravicovou politiku debatu zaměřenou právě na volbu prezidenta a politický marketing. Ve Stopkově Plzeňské pivnici diskutoval politolog Lubomír Kopeček a renomovaný marketér Radek Hadj Moussa.

16. ledna 2023, IPPO

Jan Hroudný: Předvolební opoziční divadlo

Šéfka poslaneckého klubu hnutí ANO Alena Schillerová v úterý oznámila, že opozice sbírá podpisy pro vyvolání hlasování o nedůvěře vládě. Jednací řád sněmovny vyžaduje pro takový krok podpis alespoň 50 poslanců, takže lze očekávat, že k hlasování skutečně dojde. Víc než o cokoli jiného se ale bude jednat o politickou frašku a prázdné gesto.

12. ledna 2023, IPPO

POZVÁNKA: Politický marketing a prezidentské volby - Co jste možná nevěděli

O prezidentské kampani, výsledcích prvního kola, ale i o vyhlídkách do kola druhého. Diskutovat budou známý politolog a renomovaný marketér.

3. ledna 2023, IPPO

Nová generace v politice

České politické strany stárnou a přicházejí o členy. Ačkoliv se jedná o poměrně závažný jev, který může v důsledku ohrozit fungování celého demokratického systému, není mu věnována dostatečná pozornost. Fenomén stárnutí politiky můžeme nejlépe pozorovat ve Spojených státech. Prezidentovi je 80 let. Vůdci senátní většiny je 72 let a končící předsedkyni Sněmovny reprezentantů dokonce 82 let. Průměrný věk senátorů po posledních volbách je 64,3 let, u poslanců je to 58,4 let.

14. prosince 2022, IPPO

Média, politika a válka

Ve středu 7. prosince jsme ve spolupráci s Pravým břehem a deníkem Forum24 uspořádali diskuzi Média, politika a válka. Našimi hosty byli šéfredaktor Pavel Šafr a hlavní editorka Johana Hovorková. Debatovali jsme o současném stavu českých médií i o tom, jakou roli sehrávají během ruské války na Ukrajině. Dále jsme vedli debatu o současné prezidentské kampani v souvislosti s nadcházejícími volbami.

8. prosince 2022, IPPO

Putin a společenské zlo – očima ruské kulturní opozice

Pozvání k diskuzi, kterou uspořádal Institut pro pravicovou politiku a Pravý břeh – Institut Petra Fialy ve spolupráci s Mladými konzervativci a Mladými občanskými demokraty, přijala Ivana Ryčlová, překladatelka a autorka knih o ruské kultuře. Debatovali jsme o současném stavu ruské kultury, nechyběla ani ohlédnutí do minulosti a historická srovnání.

24. listopadu 2022, IPPO

POZVÁNKA: Putin a společenské zlo - O současném Rusku a ruské kulturní opozici s Ivanou Ryčlovou

Institut pro pravicovou politiku a Pravý břeh –⁠ Institut Petra Fialy vás ve spolupráci s Mladými občanskými demokraty a Mladými konzervativci zve na další debatu! Jak vývoj v Rusku vnímá tamní kulturní opozice? Proč někteří zemi opouštěj a jiní dobrovolně volí nesvobodu? O tom i mnohém dalším promluví překladatelka a autorka knih o ruské kultuře Ivana Ryčlová.

24. listopadu 2022, IPPO

Pozvánka: Média, politika a válka - NOVÝ TERMÍN

Šéfredaktor deníku FORUM 24 Pavel Šafr a hlavní editorka Johana Hovorková s vámi budou debatovat o nejdůležitějších tématech české současnosti. Jak fungují média během ruské války na Ukrajině? Jak jsou ovlivněna tím, kdo je vlastní? Dovede se Česká republika bránit informační válce? A jak do toho všeho zapadá hledání prezidentského kandidáta? Přijďte debatovat a hlavně se ptát na to, co vás zajímá. Vstup zdarma.

14. listopadu 2022, IPPO

Pozvánka: Média, politika a válka - ZRUŠENO

Z důvodu nemoci bohužel musíme dnešní debatu Média, politika a válka zrušit. Jednáme však o náhradním termínu, o kterém vás budeme brzy informovat. Šéfredaktor deníku FORUM 24 Pavel Šafr a hlavní editorka Johana Hovorková s vámi budou debatovat o nejdůležitějších tématech české současnosti. Jak fungují média během ruské války na Ukrajině? Jak jsou ovlivněna tím, kdo je vlastní? Dovede se Česká republika bránit informační válce? A jak do toho všeho zapadá hledání prezidentského kandidáta? Přijďte debatovat a hlavně se ptát na to, co vás zajímá. Vstup zdarma.

9. listopadu 2022, IPPO

Pozvánka: České předsednictví EU a energetická krize 2.0

Stál v čele Evropy v roce 2009. Vyjednal v tehdejších podmínkách kompromis mezi Ruskem a Ukrajinou o dodávkách plynu do Evropy. Jak vidí současný výkon českého předsednictví v Radě EU? Jak dlouhá bude aktuální energetická krize? Kudy z ní vedou cesty ven? Co je v rukou české vlády a co se neobejde bez řešení na úrovni evropského společenství? O těchto a dalších otázkách budeme diskutovat s Mirkem Topolánkem, bývalým českým premiérem a předsedou ODS.

25. července 2022, IPPO

Roger Scruton: Kořeny britské svobody

Ačkoliv britský filosof Roger Scruton (1944–2020) již není mezi námi, jeho pronikavé myšlenky a názory jsou stále aktuální a inspirativní. V jedné ze svých posledních knih (v originále Where We Are: The State of Britain Now) se Scruton zabývá brexitem, politicky nejbouřlivějším obdobím v moderních britských dějinách, a klade si otázky, na něž nalézt odpovědi není vůbec jednoduché.