Výstupy našeho institutu

26. května 2025

Babylon Brusel: Každý euroskeptik stojí při hymně EU

Kam se ztratila vlajka EU? Postavíme Dukovany? Jaký slepičí krok udělala EU u aut? Co si Ondra podtrhával vlnovkou v článku Jana Farského? A jaké je jeho oblíbené sushi v Bruselu? Poslechněte si další díl Babylonu Brusel


26. května 2025

Babylon Brusel: Každý euroskeptik stojí při hymně EU

Kam se ztratila vlajka EU? Postavíme Dukovany? Jaký slepičí krok udělala EU u aut? Co si Ondra podtrhával vlnovkou v článku Jana Farského? A jaké je jeho oblíbené sushi v Bruselu? Poslechněte si další díl Babylonu Brusel

26. května 2025

Jan Hroudný: William F. Buckley – portrét konzervativního stratéga

V době, kdy se konzervativci a pravice obecně v celém západním světě snaží znovu definovat své ideové základy, může být pohled do minulosti nejen inspirativní, ale i poučný. William F. Buckley Jr. (1925-2008), americký esejista, publicista a zakladatel časopisu National Review, patří mezi postavy, které formovaly moderní poválečný konzervatismus v USA.


Naše výstupy chronologicky

10. června 2021, IPPO

Konzervativní zelená politika (1): Proč vlastně a jak na to?

V ekologii neexistují pravicová či levicová témata, jsou jen dobrá či špatná řešení. Následující seriál představuje priority konzervativní zelené politiky, místní i globální environmentální výzvy, vizi péče o krajinu, správně zvolený energetický mix, jadernou energii, očekávatelné inovace a další témata.

11. května 2021, IPPO

Nekulturní umírání kultury v době pandemické

Institut pro pravicovou politiku společně s Pravým břehem – Institutem Petra Fialy uspořádali 11. května 2021 debatu, která se věnovala situaci v sektoru kultury. Ten patří mezi nejvíce zasažené pandemií koronaviru. Dostalo se tedy kultuře dostatečné podpory? Odhalila krize hlubší problémy v jejím financování? Uvědomili jsme si, jak je důležitá pro naše životy, nebo naopak předznamenala zánik některých oblastí? Nejen o tom byla online debata s místopředsedou ODS Martinem Baxou, ředitelem Městského divadla Brno Stanislavem Mošou a ředitelem nakladatelství Host Miroslavem Balaštíkem, která během prvních dní od vysílání zaujala téměř 3 000 diváků.

3. května 2021, IPPO

Roger Scruton: Jak být konzervativec

Co znamená být konzervativec v době, která je ke konzervatismu tak skeptická? Jak žít po boku našich „kanonizovaných předků“, když je dnes tak běžné odmítat jejich kulturní, náboženský a politický odkaz? Mohou konzervativci v situaci, kdy dominantní sílu politiky na Západě představuje liberalismus měkké levice, přispět k veřejné debatě něčím, nad čím se nemávne rukou jako nad pouhou nostalgií? Kniha Jak být konzervativec není jen programem moderního konzervatismu. Je upřímnou výzvou k obhajobě starodávných hodnot a pravidel slušného chování a soužití, jež jsou základem naší oslabené, ale stále trvající civilizace. Scruton v tomto chytrém a otevřeném pojednání čerpá ze svých zkušeností z let, kdy ve veřejném životě platil za člověka jdoucího proti proudu. Zkoumá, v čem má pravdu nacionalismus, socialismus, kapitalismus, liberalismus, multikulturalismus, environmentalismus, internacionalismus a nakonec konzervatismus. Knihu uzavírá v osobním tónu, „rozloučením zapovídajícím smutek, ale přiznávajícím ztráty“.

29. dubna 2021, IPPO

Debata: Rusko a my...

28. dubna proběhla debata Institutu pro pravicovou politiku a Pravého břehu – Institutu Petra Fialy na vysoce aktuální téma česko-ruské diplomatické krize. Tu hosté rozebírali v kontextu vývoje světové politiky i úvah o větší integraci zahraniční politiky EU. Vedle předsedy ODS Petra Fialy se debaty zúčastnili dva zkušení experti na mezinárodní politiku – politický geograf a publicista Michael Romancov a bezpečnostní analytik Tomáš Pojar. Moderoval Ondřej Houska (Hospodářské noviny). Akci jsme vysílali online na Facebooku a Youtube, za prvních 24 hodin si ji pustilo přes 8 000 zájemců.

31. března 2021, IPPO

ONLINE: Politika jako divadlo

Institut pro pravicovou politiku ve spolupráci s Pravým břehem – Institutem Petra Fialy 29. března uspořádal neformální on-line debatu s ředitelem Divadla na Vinohradech Tomášem Töpferem, poslancem Markem Bendou a politologem Lubomírem Kopečkem. Hosté se zamýšleli nad tématem Politika jako divadlo: Proč dnes tak často říkáme, že politika je komedie, fraška, drama nebo hotová tragédie? Obejde se politik bez hereckého talentu? A kdy samotné hraní nestačí? Záznam za první dva dny zaujal přes 8 000 diváků.

26. února 2021, IPPO

Petr Dvořák: Příroda je v našich rukou. Principy konzervativní environmentální politiky

Tento článek píšu pro ty ze svých přátel, kteří nás konzervativce – někdy žertem, jindy ale naprosto vážně – vnímají jako nepřátele planety. Nechci tu rozebírat, do jaké míry je taková nálepka zasloužená nebo kdo za to může. Nechci znovu vyjmenovávat ekologické úspěchy pravice ani připomínat, že britští konzervativci zůstávají jednou z nejpozoruhodnějších zelených stran vůbec. Soustřeďme se tedy na to nejpodstatnější: Jaké jsou silné stránky konzervativního přístupu k životnímu prostředí a jak se můžeme společně zasadit o to, co bez výjimky všichni chceme, i když se lišíme v názorech, jakou cestou toho nejlépe dosáhnout?

23. února 2021, IPPO

Michal Chládek: Přehledně: Zrušený volební zákon – a co dál?

Ústavní soud před třemi týdny zrušil části volebního zákona, které se týkaly přepočtu mandátů a volební klauzule pro volební koalice. Jak tedy budeme 8. a 9. října volit? A rozloučíme se také s volebními kraji, které samotný soud nezrušil, protože proporcionáního rozložení v Poslanecké sněmovně lze dosáhnout i jinak?

5. února 2021, IPPO

ONLINE: Je pro nás Amerika stále vzorem?

Institut pro pravicovou politiku společně s Pravým břehem – Institutem Petra Fialy uspořádal 9. února 2021 online debatu na téma politických turbulencí ve Spojených státech: Co znamenal útok na Kapitol, jakým směrem se Amerika vyvíjí a na jaký svět se máme připravit? O tom debatovali europoslanec a bývalý velvyslanec v USA Alexandr Vondra (ODS), novinář Matyáš Zrno a komentátor aktuálně žijící v Nebrasce Michael Durčák. Debata za první dva dny zaujala asi 8 000 diváků.

12. ledna 2021, IPPO

Online debata ROK 2020: Politika - Byznys - Společnost

Institut pro pravicovou politiku spolu s Pravým břehem – Institutem Petra Fialy uspořádal 12. 1. 2021 debatu, v níž jsme rekapitulovali vývoj naší země v mimořádném roce 2020 z hlediska politiky, byznysu a společnosti. Hledali jsme odpovědi na otázky, které během pandemie napadaly asi každého: Mohli jsme reagovat lépe, jak tvrdí opozice? Může krize nějak prospět byznysu? A co tvrzení, že karanténa může být lekcí pro západní společnost blahobytu? Nejen o tom byla on-line debata s místopředsedou ODS Martinem Kupkou, investičním bankéřem Janem Veverkou a psychiatrem Cyrilem Höschlem, která během prvních 48 hodin od vysílání zaujala přes 7 000 diváků.

8. prosince 2020, IPPO

Superhrubá mzda a daně v ČR - ONLINE debata

Superhrubá mzda ano nebo ne? Na to a mnoho dalšího budeme hledat odpovědi v rámci živého vysílání spolu s odborníky na finance, jimiž jsou: Eva Zamrazilová - předsedkyně Národní rozpočtové rady Jan Skopeček - poslanec, expert ODS pro ekonomiku Dominik Stroukal - hlavní ekonom banky Creditas, pedagog Připojte se k nám i vy a pokládejte během živého vysílání otázky!

19. listopadu 2020, IPPO

Online: Krajské volby, koronavirus a budoucnost české politiky

16. listopadu 2020 IPPO ve spolupráci s Pravým břehem – Institutem Petra Fialy uspořádalo debatu s politology Stanislavem Balíkem, Lubomírem Kopečkem a Tomášem Lebedou.

12. listopadu 2020, IPPO

Pozvánka: Krajské volby, koronavirus a budoucnost české politiky

Debata s politology Stanislavem Balíkem, Lubomírem Kopečkem a Tomášem Lebedou pondělí 16. 11. 2020, 18:30

9. listopadu 2020, IPPO

Petr Fiala: Populismus není budoucnost konzervatismu. Deset poznámek k americkým volbám

Sledoval jsem americké volby jako detektivku. Dlouhé sčítání mi připomnělo, co jsem kdysi studoval o americké demokracii a volebním systému a už v detailech zapomněl. A taky už vím, kde leží třeba Maricopa, Allegheny nebo Clayton County. Celkově poučné. Pár poznámek k americkým volbám píši ve chvíli, kdy je všechno ještě čerstvé a některé věci nejasné.

19. října 2020, IPPO

Oldřich Krpec: Neúspěch čínské expanze do střední Evropy

Čínský pokus o hospodářský průnik do střední Evropy je třeba vnímat v kontextu změny čínské strategie, ke kterému došlo v posledních deseti letech. Zatímco bývalý prezident Ťiang Ce-min (1993-2003) formuloval cíl vybudovat středně bohatou společnost a Chu Ťin-tchao (2003-2013) kladl důraz na společnost harmonickou, úspěchy typu olympijských her v Pekingu 2008 a Expo 2010 v Šanghaji posílily sebevědomí čínských politických elit natolik, že začaly uvažovat o Čínském snu, ambiciózním hospodářském plánu, který je spojen s osobou současného prezidenta Si Ťin-pchinga (od 2013).

7. září 2020, IPPO

Setkání s editory a autory revue Kontexty

V pondělí 7. září 2020 v podvečer proběhla v brněnské funkcionalistické kavárně ERA velká debata o konzervatismu a jeho místě v české politice. Debatovalo se zejména nad články uveřejňovanými pravidelně v brněnské konzervativní revui Kontexty, zejména v rubrice „Co s českou politikou?“.