Výstupy našeho institutu

5. března 2024

Pravej podcast: Média - Host: Lenka Zlámalová

S Lenkou Zlámalovou o stavu českých médií. Jaká je dnes práce novináře? Jak jsou na tom velké mediální domy? A proč dnešní doba nahrává autorům? O (ne)tématech v médiích i v politice Proč se uchylují ke kulturním válkám? A jaká témata jsou skutečně nejčtenější?


27. března 2024

Jan Hroudný: Souboj o viceprezidenta

Americké prezidentské primárky jsou už prakticky u konce. V posledních státech se sice budou konat ještě v červnu, ale karty už jsou reálně rozdány. Ameriku znovu čeká souboj „starců“ Bidena a Trumpa. I kvůli jejich vysokému věku bychom se měli soustředit na výběr viceprezidenta, který je v případě úmrtí nebo rezignace ve funkci vystřídá.

11. března 2024

Debata s Mattem Fieldem, velvyslancem Velké Británie

Dne 8. března jsme spolupořádali debatu s Velvyslancem Velké Británie v ČR, Mattem Fieldem. Bavili jsme se o tom, jestli jsou si Česká republika a Velká Británie blízcí jako partneři. Dále jsme diskutovali o aktivitách pana velvyslance na sociálních sítích, kde je velmi úspěšný, ale i o jeho běžném dni, který dle jeho slov v podstatě neexistuje.


Naše výstupy chronologicky

9. června 2022, IPPO

Tři imperativy současné energetiky: bezemisní, bez Ruska, cenově dostupná

Do období transformace evropské energetiky citelně zasáhly problémy způsobené válkou na Ukrajině. S jakými scénáři pracuje největší český dodavatel energií? ČEZ chce být váš dobrý soused, ale především se musí snažit, aby uspěl jako investor, říká Pavel Řežábek, hlavní ekonom společnosti.

2. června 2022, IPPO

Úspěšná energetická transformace vyžaduje vyvážený dekarbonizovaný energetický mix

ČEPS zajišťuje funkčnost a stabilitu elektroenergetické přenosové soustavy na celém území Česka. Stará se o tisíce kilometrů vedení a o desítky rozvoden, neustále sleduje provoz a pečuje o rovnováhu výroby a spotřeby elektřiny. Jaké výzvy řeší v souvislosti s proměnami trhu s elektřinou v Evropě, jak doporučuje reagovat na evropské klimatické cíle a jak do plánů společnosti zasáhla válka na Ukrajině? Na to se ptáme pana Svatopluka Vnoučka, místopředsedy představenstva.

30. května 2022, IPPO

Konzervativní revoluce: debata nejen o knize

Akce, kterou organizoval Institut pro pravicovou politiku a Pravý břeh, Institut Petra Fialy ve spolupráci s Mladými konzervativci a Mladými občanskými demokraty, se tentokrát konala v prostorách brněnského Skautského institutu. Pozvání k diskusi přijal Andrej Duhan, autor nové knihy Konzervativní revoluce: ideové základy nové konzervativní pravice. Debatu moderoval Jan Hroudný, 1. místopředseda Mladých konzervativců.

28. května 2022, IPPO

Když procházíte peklem, nezastavujte!

IPPO a Pravý břeh se nyní prioritně věnují tématu české energetiky. V rámci tohoto projektu připravují rozhovory s výraznými osobnostmi českého průmyslu, akademické sféry i politiky a ptají se jich na jejich zkušenosti a doporučení. Mirek Topolánek je bývalý předseda vlády České republiky a Občanské demokratické strany. V roce 2009, v době rusko-ukrajinské plynové krize, předsedal Radě EU. Dlouhodobě se věnuje energetice, aktuálně stojí v čele Teplárenského sdružení. V rozhovoru se zamýšlí nad současnou energetickou krizí a jejími geopolitickými souvislostmi a radí, jak ji překonat.

17. května 2022, IPPO

Pozvánka: Konzervativní revoluce – debata nejen nad knihou

Nová kniha Andreje Duhana „Konzervativní revoluce“ pojednává o současném stavu konzervatismu. Svět se změnil, a konzervatismus se proto musí adaptovat, opustit stará dogmata a nově definovat svou roli pro dnešek. Kniha je výzvou k tomu uvědomit si základní fundamenty konzervatismu a jak je v současných podmínkách uplatnit. 

5. května 2022, IPPO

Zdravotnictví: Co můžeme udělat pro mladé lékaře?

Debaty, kteru Pravý břeh a Institut pro pravicovou politiku pořádaly v prostředí brněnského coworkingového centra Clubco, se zúčastnil senátor MUDr. Roman Kraus, bývalý ředitel FN Brno, a prof. Martin Repko, děkan LF MU. Moderovala Klára Menšíková, studentka LF MU a členka SKAS LF MU.

2. května 2022, IPPO

POZVÁNKA: Wellbeing na školách

Institut pro pravicovou politiku Vás zve na konferenci "Wellbeing na školách", které se pod záštitou poslankyně PS PČR Renáta Zajíčkové uskuteční v pátek 20. května od 9 hodin ve Státních aktech v Poslanecké sněmovně. Jako panelisté vystoupí: Mgr. Renáta Zajíčková – poslankyně, předsedkyně podvýboru pro regionální školství a celoživotní učení PhDr. Galina Jarolímková – psycholožka a ředitelka Pedagogicko-psychologické poradny pro Prahu 1, 2 a 4 PhDr. Lenka Felcmanová, Ph.D. – místopředsedkyně České odborné společnosti pro inkluzivní vzdělávání Mgr. Bc. Libuše Daňhelková – ředitelka ZŠ a MŠ Kořenského Ondřej Nováček – předseda České středoškolské unie Mgr. Naďa Eretová – šéfredaktorka redakce Řízení školy

19. dubna 2022, IPPO

POZVÁNKA - Zdravotnictví: Co můžeme udělat pro mladé lékaře?

Máme termín pro odloženou debatu o zdravotnictví. Bude nejen živě, ale i naživo! Kdy a kde: 2.5., v 18:00 v prostorách Clubco, Vlněna 5, Brno nebo živě na našich sítích. Témata už znáte: - Potřebuje Česká republika více lékařů? - Utíkají skutečně do Německa? - Dokáží medici plnohodnotně zastat odborné asistenty? - A jak jsou na tom nelékařské profese ve zdravotnictví? Debatovat bude Martin Repko - děkan LF MU, Roman Kraus - senátor a předseda výboru zdravotnictví a Klára Menšíková - moderátorka debaty, studentka LF MU a členka SKAS.

28. března 2022, IPPO

Andrej Duhan: Konzervativní revoluce

Konzervatismus je na Západě v krizi. Za posledních třicet let se obsahově vyprázdnil a do značné míry se zpronevěřil svým fundamentům. Nechal se kolonizovat liberalismem či přímo libertariánstvím. Mnozí konzervativci přejali liberální pojetí svobody a pod vlivem neoliberalismu z konzervatismu učinili ideologii povyšující ekonomickou efektivitu a globalizaci nade vše. Konzervatismus se stal hlasatelem neomezeného volného trhu, maximalizace efektivity a vypjatého individualismu. Ovládla jej víra, že každé politické rozhodnutí je ekonomické rozhodnutí, že trh vyřeší vše a že posláním konzervatismu je pouze maximalizovat individuální volbu.

18. března 2022, IPPO

Petr Dvořák: Pravda mezi hony na čarodějnice. Nová americká univerzita nabízí prostor těm, kterým jinde zakazují mluvit

Na sklonku loňského roku zemřel ve věku 92 let biolog Edward O. Wilson, klíčová postava přírodních věd a zásadní hlas v debatě o vývoji životního prostředí na Zemi. Jeho vliv lze jen těžko docenit: svým originálním přístupem fakticky stvořil obor sociobiologie, který vysvětluje společenské jednání prizmatem genetiky a evoluce, a zasloužil se o vytvoření základních ekologických konceptů. Stojí za to připomenout si ho nejen jako významného vědce, ale také jako jednu z prvních obětí cancel culture, „kultury rušení“. Ta se snaží umlčet názory, které vnímá jako závadné, namísto toho, aby se s nimi utkala v otevřené polemice.

21. února 2022, IPPO

ODLOŽENO - On-line debata: Co můžeme udělat pro mladé lékaže

Debata o zdravotnictví už tento týden! Potřebuje Česká republika více lékařů? Utíkají skutečně do Německa? Dokáží medici plnohodnotně zastat odborné asistenty? A jak jsou na tom nelékařské profese ve zdravotnictví? O tom všem řeč už 24.2., v 18:00. Debatovat bude Martin Repko - děkan LF MU, Roman Kraus - senátor a předseda výboru zdravotnictví a Klára Menšíková - moderátorka debaty, studentka LF MU a členka SKAS. Debata bude ONLINE na FB Pravého břehu. Doufáme, že vzhledem ke zlepšující se epidemiologické situaci, naposledy.

11. listopadu 2021, IPPO

Petr Dvořák: Svoboda v digitálním věku

Dnešní internet je ovládaný několika nadnárodními korporacemi. Ty dosahují zisku díky cílené reklamě a pozorování uživatelů, takže se na síti pohybujeme po jasně vymezeném území ve společnosti nezměrných sledovacích systémů. Podnikání digitálních korporací, jejich vliv na soukromí i na veřejný prostor, tendence zasahovat do politiky, ale stejně tak snahy o jejich regulaci – to všechno představuje výzvu pro západní liberální řád. Jsem přesvědčen, že právě tady probíhá jeden z významných soubojů o budoucnost svobody. Stále větší část našich životů se nenávratně svazuje se sítí, fyzická ekonomika splývá s tou digitální a vyrůstá generace uživatelů, která nezažila dobu bez neustálého dohledu. Na jakých základech bychom tedy měli vystavět funkční politiku v oblasti internetu, sociálních sítí a dalších digitálních platforem, jako je Facebook, Twitter nebo Google?

4. listopadu 2021, IPPO

Michal Chládek: Proč potřebujeme nové ministry?

V nové vládě zasednou tři noví ministři, ale bez portfeje. K čemu je potřebujeme? Po včerejších jednáních je jasné, že nová vláda zasedne v počtu osmnácti členů. Vzniknou tedy tři nová ministerská křesla – konkrétně jde o ministra pro digitalizaci, ministra pro evropské záležitosti a také ministra pro legislativu. Tyto ministerské posty ale budou bez portfeje, což znamená, že nevzniknou nová úřednická místa, která by znamenala další náklady.

1. listopadu 2021, IPPO

Hynek Fajmon: Británie po roce 1945

Kniha je určena všem, kdo se zajímají o moderní Británii či o ní potřebují získat přehledné a aktuální informace. Dobře poslouží především vysokoškolským studentům historie, politologie, mezinárodních vztahů, anglistiky a dalších společenskovědních oborů. Obsahuje přehledně zpracované kapitoly o britské politice, institucích, hospodářství, společnosti a kultuře.

20. září 2021, IPPO

Čistá energie: Máme na výběr? A jaký je český plán?

Evropská unie stojí před environmentálními výzvami, které mohou – budeme-li na ně reagovat podobně násilně a neuváženě jako v případě biopaliv – přinést ještě horší dopady na ekonomiku i životní prostředí, než jakých jsme byli svědky. Rozvaha a promyšlené koncepce jsou rozhodně namístě. Ale chováme se podle toho?